• Aktualności

      • Śniadanie Daje Moc!

      • Już od ośmiu lat, 8 listopada, wspólnie ze szkołami z całej Polski obchodzimy Dzień Śniadanie Daje Moc. Głównym celem podjętych działań jest zwiększanie świadomości uczniów na temat roli zdrowego odżywiania. Uczniowie  najpierw przygotowali, a potem wspólnie spożywali drugie śniadanie. Na udekorowanych odświętnie stolikach znalazły się kolorowe kanapki, owoce i warzywa przyniesione przez dzieci. Podczas pogadanek przekazaliśmy najmłodszym cenne informacje, w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania według Instytutu Matki i Dziecka, podkreślających ważną rolę prawidłowego żywienia w codziennym życiu. Koordynatorki szkolnej  akcji Mariola Lewalska i Danuta Zdunkowska dziękują rodzicom i wychowawcom  za aktywny udział w realizacji zadania. (ML)

      • Wybór szkoły ponadpodstawowej.

      • Zapraszamy na spotkanie w dniu 27 listopada b.r. w sprawie edukacji uczniów klasy VIIIa w szkołach ponadpodstawowych.
       O godzinie 16.00 - spotkanie z przedstawicielem nowomiejskiego liceum, a o godzinie 16.30 - spotkanie z przedstawicielem ZSZ w Kurzętniku.
       Podczas spotkań będą mieli Państwo okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną w/w placówek oświatowych.
       Na spotkanie zapraszamy rodziców z uczniem. (enb)

     • Zwiedzanie Nowomiejskiego MOSiRu
      • Zwiedzanie Nowomiejskiego MOSiRu

      • W ramach projektu unijnego, klasa 2a odwiedziła kolejne ciekawe miejsce, którym był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Nowym Mieście Lubawskim. Uczniowie po raz pierwszy wkroczyli na nowo wyremontowany stadion, na którym poza murawą i bieżnią atrakcyjne były też stanowiska przygotowane do pchnięcia kulą, rzutu młotem, skoku w dal lub trójskoku. Dzieci obejrzały również przystań kajakową oraz boiska treningowe i kort tenisowy. Następną atrakcją była siłownia, umieszczona na hali sportowej. Na koniec zwiedzania całego obiektu, pan Jakub Klimpel przygotował dla uczniów zabawę, która polegała na odnalezieniu ukrytych w różnych miejscach hali sportowej wafelków. Po grupowej rywalizacji, wszyscy ze smakiem zjedli wspólnie znalezione słodkości. Dzieci podziękowały za ciekawą lekcję i miło spędzony czas drobnym upominkiem. (AD)

      • Uczciliśmy 101 rocznicę odzyskania Niepodległości

      • 8 listopada 2019 roku w nowomiejskiej „Jedynce”  odbyły się obchody Narodowego Święta Niepodległości. Na uroczystą akademię przybyli zaproszeni goście: Burmistrza Miasta reprezentowała pani Paulina Rolka, Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Nadolski wraz z radnymi: Adamem Kłosowskim, Mieczysławem Kubackim oraz Janem Obuchowskim i przewodnicząca Rady Rodziców Ewa Rudnik.

       Na początku uroczystości wprowadzono sztandar szkoły i odśpiewano hymn państwowy. Dyrektor Szkoły Jerzy Resicki w kilku słowach przedstawił ideę Święta Niepodległości oraz zachęcił do aktywnego udziału w obchodach związanych z dniem 11 listopada w naszym mieście. Następnie przedstawiciele klas VIa, VIb, VIIb wraz ze szkolnym chórkiem zaprezentowali montaż słowo-muzyczny pod tytułem "Polsko, Ty zawsze wiernych synów miałaś ". Uczniów przygotowali nauczyciele: pani Hanna Szymańska oraz pan Paweł Suszyński.  O godzinie 11.11 na dziedzińcu szkoły wspólnie odśpiewano  Mazurka Dąbrowskiego oraz wciągnięto na maszt  biało-czerwoną flagę Polski. (enb)

      • Światowy Dzień Kanapki u Przedszkolaków

      • 4 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Kanapki . Z okazji święta tej  najpopularniejszej przekąski nasze przedszkolaki podjęły wielkie wyzwanie- samodzielnie przygotowały dla siebie śniadanie. Po starannym umyciu rączek wszyscy zabrali się z wielkim zaangażowaniem do pracy. Dzieci układały na kromkach wybrane przez siebie produkty. Okazało się, że nasi mali milusińscy jednak lubią warzywa, ich kanapki wyglądały pięknie, kolorowo , a co najważniejsze zawierały mnóstwo witamin. Dziś nawet  największe niejadki zjadły swoją porcję z apetytem. Możemy więc śmiało powiedzieć, że zadanie zostało wykonane doskonale. Tego typu zajęcia były świetną okazją, aby porozmawiać wspólnie o dbałości o higienę podczas sporządzania posiłków oraz o zdrowych nawykach żywieniowych.(AG)

      • Pamiętamy o tych, którzy odeszli...

      • Dzień Wszystkich Świętych oraz Zaduszki to czas, w którym wspominamy naszych bliskich zmarłych. Nie należy również zapominać o tych, którzy walczyli za naszą ojczyznę w czasie wojen. Uczniowie klasy 3a i klasy 3b wraz ze swoimi wychowawczyniami Anną Dembowską oraz Danutą Zdunkowską, postanowili uczcić pamięć pomordowanych 7 grudnia 1939 roku. W tym celu, zapalili znicze i odmówili modlitwę za zmarłych patriotów naszego kraju. Była to dla uczniów lekcja historii, pokory, szacunku, patriotyzmu oraz wrażliwości na cierpienie drugiego człowieka.

     • Owce w Sieci 2019
      • Owce w Sieci 2019

      • Coraz więcej dzieci korzysta z komputera, telefonu komórkowego, Internetu. Wraz ze wzrostem dostępności nowoczesnych technologii  zwiększa się również skala zagrożeń internetowych, które mogą mieć negatywny  wpływ na prawidłowy rozwój i funkcjonowanie najmłodszych. Z tego względu edukacja dotycząca bezpiecznego korzystania przez dzieci z Internetu staje się zadaniem priorytetowym. Ważne jest to, aby nasi podopieczni znali zagrożenia świata wirtualnego i wiedzieli jak sobie z nimi poradzić. 

       13 lutego, w naszej szkole, w klasie I i II oraz oddziale przedszkolnym, odbyły się zajęcia „Owce w Sieci”, których ideą jest propagowanie bezpiecznego korzystania z sieci przy użyciu popularnych i lubianych przez dzieci metod: kreskówek, łamigłówek i innych form edukacji poprzez zabawę. Zajęcia poprowadziła pani Monika Puchniarz – pedagog Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Nowym Mieście lubawskim. W listopadzie warsztaty  o podobnej tematyce zostały zrealizowane w klasach czwartych pod nazwą„ 3..2..1 Internet”. (enb)

     • Znamy wyniki konkursu GEO-PLANETA
      • Znamy wyniki konkursu GEO-PLANETA

      • W środę 21 listopada 2018 roku odbył się w naszej szkole po raz czwarty Ogólnopolski Konkurs Geograficzny "GEO-PLANETA"  w formie testowej. Uczestniczyło w nim troje uczniów: Miłosz Moczadło z klasy VIIa, Jakub Figurski z klasy VIIIb oraz Maksymilian Rogalski z klasy VIb. Maksymalna ilość punktów to 38. Otrzymaliśmy wyniki tego konkursu, które przedstawiają się następująco:

       a)  Jakub Figurski kl.VIIIb  22 punky - dyplom za bardzo dobry wynik

       b)  Miłosz Moczadło kl. VIIa 21 punktów - dyplom uznania

       c)  Maksymilian Rogalski kl. VIb 13 punktów - dyplom uznania.

       Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. (enb)

     • Niecodzienne spotkanie
      • Niecodzienne spotkanie

      • Nasza szkoła, otwarta na kontakty zagraniczne, gościła w swoich murach delegację pań bibliotekarek z Gurjewska na czele z Dyrektorką Centralnej Biblioteki, Natalią Bakiną. Goście zwiedzili naszą szkołę - podziwiali nową salę sensoryczną, pięknie wyremontowane sale lekcyjne i bibliotekę. Panie bibliotekarki były zachwycone kolorystyką naszej szkoły, w której, jak stwierdziły, czuć już wiosnę. Gościom towarzyszyła Dyrektorka Biblioteki Miejskiej w naszym mieście Daniela Kowalska oraz Kierownik Referatu Oświaty Kultury i Sportu w Urzędzie Miasta Dorota Osińska. (enb)

     • Żywa lekcja historii
      • Żywa lekcja historii

      • 7 lutego 2019 r. gościliśmy w naszej szkole wyjątkowego gościa - naocznego świadka wydarzeń z okresu II wojny światowej. Pani Bolesława, która w czasie wybuchu wojny miała zaledwie 9 lat, opowiedziała uczniom klas szóstych o swoich wspomnieniach. Uczniowie z przejęciem słuchali opowieści o wydarzeniach związanych z naszym regionem i trudach dnia codziennego w okresie wojny.
       Serdecznie dziękujemy Pani Bolesławie za poświęcony czas i powrócenie myślami do tych nieprzyjemnych i bolesnych czasów. Mamy nadzieję, że dzięki temu spotkaniu nasi uczniowie będą w stanie lepiej zrozumieć ogrom cierpienia, jaki spotkał żyjących w tych czasach ludzi, jak również bardziej docenić Ich poświęcenie i bohaterstwo.

       Spotkanie zorganizowała Kamila Fibisiak - nauczycielka historii w naszej szkole. (enb)

      • Wizyta trzecioklasistów w pracowni rentgenowskiej

      • W ramach doradztwa zawodowego, klasa IIIa odwiedziła dziś nowomiejski szpital i zwiedziła miejsce, w którym wykonuje się prześwietlenie RTG oraz tomografię. Pani Anna Moczadło skrupulatnie opowiedziała uczniom o działaniu sprzętu medycznego i wykonała kilka symulacji, by każdy mógł zobaczyć jak przebiegają poszczególne badania. Ważną informacją, którą usłyszały dzieci było to, że zdjęcia rentgenowskie wykonywane zbyt często mogą być bardzo szkodliwe dla pacjentów, dlatego należy je robić tylko w ostateczności i po zaleceniu lekarza. Samych pracowników narażonych na promieniowanie obowiązują ściśle określone zasady, których przestrzeganie chroni ich od napromieniowania. Dzieci stosując się do wszystkich zasad, obejrzały symulację prześwietlenia telefonu komórkowego, który z przyczyn bezpieczeństwa, pełnił rolę "pacjenta". Ciekawe były również przyrządy do przeswietlenia jamy ustnej a dokładnie zębów. Za bardzo interesującą lekcję, dzieci wraz z wychowawczynią Anną Dembowską odwdzieczyły się upominkiem a same zostały poczęstowane witaminowymi lizakami.

     • Spotkanie z fotografem w oddziałach przedszkolnych
      • Spotkanie z fotografem w oddziałach przedszkolnych

      • 14 lutego 2019 r. naszych przedszkolaków odwiedził pan Marcin Mielnik, który jest fotografem. Gość opowiedział małym milusińskim o swojej pracy, zaprezentował  profesjonalny aparat fotograficzny oraz obiektywy, którymi wykonuje zdjęcia. Dzieci bardzo chętnie słuchały opowieści fotografa, odpowiadały na zadawane pytania, jak również same je zadawały. Na koniec dzieci serdecznie podziękowały panu Marcinowi oraz wręczyły drobny upominek. Nie mogło również zabraknąć wspólnego zdjęcia. To było bardzo interesujące spotkanie, za które jeszcze raz serdecznie dziękujemy. (AD).

     • IX Uczniowska Gala Talentów
      • IX Uczniowska Gala Talentów

      • Już  po  raz  dziewiąty odbyła  się  w  naszej  szkole  Uczniowska  Gala  Talentów, która  każdego  roku  przyciąga do sali gimnastycznej liczną  publiczność. Wśród przybyłych gości byli: burmistrz Pan Józef Blank, przewodniczący Rady Miasta wraz z radnymi, pani kierownik Referatu Oświaty, kultury i sportu przy Urzędzie Miasta oraz dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek oświatowo – kulturalnych. Jako pierwsi na scenie zaprezentowali się uczniowie z kabaretu „O! Kaszanka” którego opiekunem jest pani Magdalena Lemanowska.

        

       W dalszej części były występy młodych piosenkarzy, pokaz układów gimnastycznych, koncerty  gry  na  keyboardzie, gry na gitarze. Szkolny chór „Bemolki” pod kierunkiem pani Hanny Szymańskiej uświetnił Uczniowską Galę Talentów swoim wokalnym występem. Piękny układ taneczny z szarfami zaprezentowały nasze najmłodsze przedszkolaki z grupy „Pszczółki” przygotowane pod kierunkiem pań: Michaliny Mączkowskiej i Angeliki Gomuły. Uczniowie klasy 2a zatańczyli taniec do utworu „Polka Dziadek” przygotowani pod kierunkiem wychowawczyni Anny Dembowskiej.

        

       Wszystkie  występy  były bardzo ciekawe  i  zaprezentowane  na  wysokim  poziomie. Zgromadzeni w sali widzowie nagradzali małych artystów gromkimi  brawami, a organizatorzy Gali drobnymi upominkami.

       Na scenie zaprezentowali się: Kabaret „O! Kaszanka”, Szkolny chór „Bemolki”, Natalia Kwiatkowska, Maja Milz, Weronika Tatulińska, Wiktoria Ankowska, Zofia Mączkowska, Damian Dembiński, Maja Cieplak, Aleksandra Gruźlewska, Magdalena Grzywacz, Karolina Budzyńska, Julia Mróz, Adrianna Wydrachowska, Agata Lendzion, Aleksandra Lendzion, Kaja Pawłowska, Alicja Artuszewska, Patrycja Meller, Agnieszka Nehring, Julia Wiśniewska, Jakub Cieplak.

        

       Galę przygotowały i poprowadziły panie: Marzena Cieplak, Magdalena Ewertowska i Gizela Moczadło, dekoracje wykonała pani Marzena Cieplak, obsługą muzyczną zajęła się pani Magdalena Lemanowska. Zdjęcia wykonała pani Mariola Lewalska.

        

       Serdecznie wszystkim dziękujemy za udział i zapraszamy za rok na jubileuszową 10- tą Uczniowską Galę Talentów. (AD)

      • Trzecioklasiści odwiedzili aptekę!

      • Uczniowie klasy 3a wyraz ze swoją wychowawczynią Anną Dembowską odwiedzili w minionym tygodniu aptekę Pharma-Land i poznali zawód farmaceuty. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli magazyny leków na receptę oraz leków dostępnych bez recepty. Zobaczyli pomieszczenia i sprzęty potrzebne do mieszania maści i kremów robionych na zamówienie. Obejrzeli również archiwum, w którym przechowuje się zrealizowane już recepty. Mieli okazję zobaczyć przyjęcie towaru leków, w specjalnie do tego przeznaczonych plastikowych pojemnikach. Dzieci otrzymały upominki oraz odwdzięczyły się tym samym Pani kierownik apteki za ciekawą lekcję z zakresu doradztwa zawodowego.

      • Wyniki zbiórki baterii

      •  

       Wyniki zbiórki od 10.09.2018 r. do 18.01.2019 r.

       (koordynator akcji - Jarosław Kamiński)

        

       KLASA

       BATERIE W KG

       NA 1 UCZNIA

       O1

       -----------

       O2

       -----------

       O3

       -----------

       1A

       ----------

       1B

       0,74

       2A

       1,49

       2B

       0,52

       3A

       0,05

       3B

       0,95

       4A

       0,21

       4B

       0,06

       4C

       0,01

       5A

       0,12

       5B

       0,10

       5C

       0,08

       6A

       0,02

       6B

       0,85

       7A

       0,16

       8A

       -----------

       8B

       1,66

     • Dzień Babci i Dziadka w oddziałach przedszkolnych
      • Dzień Babci i Dziadka w oddziałach przedszkolnych

      • W  tym tygodniu, 5 oraz 7 lutego, w oddziałach przedszkolnych odbyły się uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka przygotowane przez grupę "Krasnoludki" oraz najmłodszą grupę przedszkolną "Pszczółki". Każda grupa przedszkolaków przedstawiła swój program artystyczny, w którym pokazała swoje umiejętności muzyczne, taneczne oraz recytatorskie. Następnie dzieci wręczyły upominki swoim babciom i dziadkom oraz zaprosiły ich na słodki poczęstunek. To były naprawdę wyjątkowe chwile, które pozwoliły w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek i po raz kolejny podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie, a goszczący na twarzach babć i dziadków uśmiech dał wyraz tego, jak ważne są takie spotkania spędzone wspólnie z wnukami. (AD)

      • VIII Noc w szkole za nami

      • Z piątku na sobotę (25.10.2019 r.- 26.10.2019r.) odbyła się VIII "Noc w szkole", podczas której uczniowie klas IV-VIII brali udział w licznych grach integracyjnych. W czasie zabaw okazało się, że nasi uczniowie dysponują ogromnymi zdolnościami wokalnymi, które zaprezentowali podczas karaoke, a także nietuzinkowymi zdolnościami tanecznymi. Ponadto odbywały się liczne quizy i zabawy ruchowe. O atrakcje dla uczniów zadbała także Ogólnoszkolna Rada Uczniowska, która przygotowała grę terenową. Tuż po północy uczniowie mieli do wykonania trudne zadanie, gdyż na terenie szkoły ukryli się nauczyciele oraz dyrektor szkoły. Uczniowie musieli ich odszukać. Uczestnicy zabawy odnaleźli wszystkich opiekunów schowanych w wyciemnionym budynku. Nad bezpiecznym przebiegiem nocy w szkole czuwali: Zyta Sadowska, Anna Dembowska, Michalina Mączkowska oraz Paweł Suszyński. (enb)

      • Trójstronne, międzynarodowe rozmowy

      • W nowomiejskiej Szkole Podstawowej nr 1 im.Jana Pawła II dzięki pomocy Marka Borkowskiego  - dyrektora MOSIRU gościły delegacje z Tarnopola i Kaliningradu. Ukraińską stronę reprezentowali Volodymyr Kashyckyy - dyrektor Departamentu Współpracy Zagranicznej i Turystyki w Tarnopolu oraz Lilia Wawryniew - dyrektor Szkoły nr 28 wraz z dwiema nauczycielkami. Rosjanie delegowali do rozmów Andreia Dzhabiewa - nauczyciela w Gimnazjum nr 40 w Kaliningradzie. W nowomiejskiej szkoły odbyły się rozmowy dotyczącej wspólnych projektów edukacyjnych w roku 2019 oraz kalendarza wymian międzynarodowych uczniów i nauczycieli z trzech krajów. Gości podjął Józef Blank - burmistrz Nowego Miasta Lubaskiego. Zagraniczne delegacje zapoznały się z systemem edukacji w Polsce, wizytowały nowomiejską Bibliotekę Miejską oraz Miejskie Centrum, Kultury. Jerzy Resicki - dyrektor Zespołu Przedszkolnego zapoznał gości z historią miasta oraz oprowadził ich po nowomiejskich zabytkach. Duże zainteresowanie gości wzbudziła nowomiejska Bazylika oraz plany rewitalizacji Rynku i kina. W trakcie wizyty goście odbyli wizytę w Mortęgach oraz uczestniczyli w zakończeniu Ligi Halowej Piłki Nożnej. (JR)

      • 25 października - Dzień Młodzieży PCK

      • W tym dniu członkowie i wolontariusze Szkolnego Koła PCK działającego w naszej szkole świętowali. Zorganizowali wspólnie z Ogólnoszkolną Radą Uczniowską  dyskotekę i wspaniale się bawili. Koleżanki i koledzy z klas starszych zadbali o uczniów klas młodszych stwarzając prawdziwie rodzinną atmosferę . Jedni wcielili się w rolę animatorów zabaw, którzy cierpliwie tłumaczyli i nie pozwalali, żeby ktoś był sam i nie bawił się. Inni, o zainteresowaniach kulinarnych, pod okiem pań: Zyty i Michaliny piekli gofry i sprzedawali soczki. Niezwykłym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa, którą przygotował Zarząd SK PCK. Każdego  obdarowano  jakimś upominkiem. Uśmiech na twarzach dzieci był dla pani I. Światkowskiej, Z. Sadowskiej, M. Mączkowskiej i P. Suszyńskiego  bardzo motywujący. Z relacji uczniów klas starszych wynika, że  podczas tego wieczoru czuli się ważni, potrzebni i  wyjątkowi. Odkryli radość pomagania, radość bezinteresownego dzielenia się sobą ( swoim czasem, talentami, uwagą) z innymi.  To oni sami zapraszali  i zostali pozytywnie zaskoczeni, gdyż na zabawę przyszło  ponad 100 osób z klas IV-VIII.  Przypominamy, że w tym roku świętujemy  100 rocznicę powstania Polskiego  Czerwonego Krzyża. PCK powstał tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Pierwszym prezesem został Paweł Sapieha, a później po jego rezygnacji Helena Paderewska. (enb)

     • Zwiedzanie Miejskiego Centrum Kultury
      • Zwiedzanie Miejskiego Centrum Kultury

      • Uczniowie klasy 2a wraz ze swoja wychowawczynią Anna Dembowską, odwiedzili niedawno pięknie wyremontowane Miejskie Centrum Kultury w Nowym Mieście Lubawskim. Mieli okazję zobaczyć salę widowiskową, baletową, miejsca gdzie odbywają się próby chóru, orkiesty dętej lub tez indywidualne lekcje gry na instrumentach. Atrakcą dla dzieci było wejście za kurtyny do garderoby mieszczącej się za salą widowiskową. Zaciekawienie wzbudziła również galeria sztuki, w której była przygotowana wystawa wykonana z odpadów. Dzieci, zachwycone były pokazem brzmienia instrumentów muzycznych, które w formie mini koncertów zaprezentował pan Mateusz Deredas. Uczniowie mieli okazję poznać pracowników Miejskiego Centrum Kultury i zobaczyć na czym polega ich praca. Nieodłączną atrakcją pobytu w tym atrakcyjnym miejscu okazała się również przejażdżka windą. Serdecznie dziękujemy za ciekawa lekcję, doznania wizualne i dźwiękowe, których mogliśmy doświadczyć dzięki całemu zespołowi MCK. (AD)