• Aktualności

     • Dzień Otwarty
      • Dzień Otwarty

      • Dnia 28 kwietnia będziecie Państwo mogli porozmawiać z nauczycielami on-line o bieżącej pracy waszych pociech. Szczegóły o planowanych dyżurach przekażą wychowawcy.

     • Tydzień poezji
      • Tydzień poezji

      • Ubiegły tydzień minął nam pod znakiem tygodnia poezji. Dzieci z oddziałów przedszkolnych każdego dnia poznawały innego poetę oraz inny wiersz. Dzięki temu zapoznały się z najbardziej znanymi polskimi pisarzami takimi jak: Julian Tuwim, Jan Brzechwa, Maria Konopnicka, Wanda Chotomska oraz Aleksander Fredro. W nawiązaniu do wierszy wymienionych wyżej poetów, dzieci wykonywały różne zadania, bawiąc się i ucząc jednocześnie. Zwieńczeniem tygodnia poezji był zorganizowany konkurs recytatorski, do którego zgłosiło się aż 20 osób. Drogie dzieci, czekajcie na wyniki, które pojawią się tu już wkrótce. Jedno jest pewne - wszyscy daliście piękny występ! (

      • ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

      •  

               Z okazji obchodzonego 22 kwietnia Światowego Dnia Ziemi uczniowie klas 6b, 8a i 8b obejrzeli prezentację gennially poruszającą temat troski o naszą planetę. Nauczyciele geografii, biologii i chemii zachęcali podopiecznych do aktywnego włączenia się w obchody Święta Ziemi przez: segregowanie odpadów, gaszenie światła, oszczędzanie wody, stosowanie ekotoreb, wyłączanie komputera na noc, wybieranie roweru zamiast samochodu. Klasa 8a uczestniczyła też w lekcji online dotyczącej obchodów ,,Dnia Ziemi" realizowanej przez stronę ,,Lekcje z klimatem" . Poza tym uczniowie klasy 6a pisali na języku polskim wiersze o tematyce ekologicznej, a klasa 7a redagowała teksty argumentacyjne, zachęcające do dbania o naszą Matkę Ziemię. Dodatkowo wielu uczniów włączyło się w akcję sprzątania świata, usuwając śmieci z terenów przydomowych. Natomiast klasa sportowa podczas lekcji wychowania fizycznego oczyściła ze śmieci teren otaczający szkołę. Dzisiejsze zaangażowanie tak wielu osób w obchody Dnia Ziemi pokazało, że zależy nam na naszej planecie i zrobimy wszystko by jej nie zniszczyć. Pomysłodawcami przedsięwzięcia byli: Magdalena Ewertowska, Magdalena Lemanowska, Andrzej Czepek i Jarosław Kamiński. Koordynatorem był Jarosław Kamiński. (enb)

       ,,Pochylmy  się”

       Dziś  urodziny  Ziemi

       Nie  bądźmy  głuchoniemi

       Ziemia - Matka  nas  woła

       Pochylmy  przed  nią  czoła

       Zadbajmy  o  jej  zdrowie

       Niech  każdy  w  świecie  się  dowie

       Że  Polak  umie

       Pochylić  się  

       nad  problemem  Matki - Ziemi  w  zadumie

                                                                    uczennica  klasy  6a

        

        

      • Kangur Matematyczny 2021

      • W tym roku nasi uczniowie po raz kolejny wzięli udział w Kangurze Matematycznym. Konkurs odbył się stacjonarnie, w naszej szkole przy zachowaniu rezimu sanitarnego.

       Kangur przeprowadzany jest w szkole podstawowej w czterech kategoriach:

       Żaczek- klasy 2. szkół podstawowych;

       Maluch- klasy 3. i 4. szkół podstawowych;

       Beniamin- klasy 5. i 6. szkół podstawowych;

       Kadet- klasy 7. i 8. szkół podstawowych

       Najważniejszą  umiejętnością badaną przez Kangura jest logiczne myślenie, a nie tylko wiedza i znajomość wzorów. Uczestnicy, w zależności od grupy wiekowej, mają do rozwiązania od 21 do 30 zadań.W tym roku 28 uczniów naszej szkoły przystąpiło do XXX edycji Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny.

      • Ogólnopolski konkurs matematyczny – TopMaths

      • Ogólnopolski konkurs matematyczny „TopMaths” adresowany jest do wszystkich entuzjastów matematyki, którzy chcą stawić czoła zadaniom, które odnoszą się do wspomnianej dziedziny naukowej. Skierowany jest on do uczniów z obszaru całej Polski, którzy znajdują się na każdym poziomie edukacji, jak również osoby dorosłe.

        

       1. Konkurs „TopMaths” zostanie rozegrany online w serwisie edukacyjnym labofii.net w dniu 29.04.2021 roku.

        

       2. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji w serwisie. Zostanie on przeprowadzony w niniejszych kategoriach wiekowych: klasy 1-3, 4-6, 7-8, szkoła średnia/dorośli.

        

       3. Pytania, z jakimi przyjdzie zmierzyć się uczestnikom zabawy są zgodne z najnowszą podstawą programową. Zostały one opracowane przez nauczycieli matematyki, dlatego też ich rozwiązywanie stanie się między innymi doskonałym treningiem dla uczniów klas 8 i maturalnych (przykładowo, w konkursie dla szkół średnich znajdą się zagadnienia nawiązujące do zakresu materiału występującego na maturze podstawowej, jak również rozszerzonej).

        

       4. Szczegółowe informacje na temat konkursu „TopMaths” można znaleźć pod adresem: https://www.labofii.net/topmaths

        

       „TopMaths” to wyjątkowa zabawa matematyczna, umożliwiająca rywalizację z innymi. To też możliwość, zweryfikowania swojej wiedzy z szerokiego zakresu związanego z „Królową Nauk”.

       Niniejszym pragniemy zaprosić do wspólnej zabawy i udziału w tym niepowtarzalnym wydarzeniu.

        

      • Światowy Dzień Ziemi

      • 22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. Każdego roku do świętowania przyłącza się wiele placówek oświatowych, organizacji i stowarzyszeń ekologicznych.
       Tegorocznym motywem przewodnim Dnia Ziemi jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”.
       W związku z obostrzeniami wprowadzonymi z powodu epidemii koronawirusa SARS-Cov-2 nie możemy wspólnie uczestniczyć aktywnie w tej akcji. Mimo to, każdy z nas może wspólnie z rodzicami, rodzeństwem coś zaoferować naszej planecie.
        Czy ja mogę coś zrobić dla Ziemi? Czy mój mały wkład ma znaczenie przy ogromie zniszczeń? TAK, tak i jeszcze raz tak. Jeśli każdy z nas robiłby dla planety jedną małą rzecz dziennie, byłoby to odczuwalne na całej Ziemi np. rezygnacja z butelek plastikowych czy z torebek foliowych. Nie jest to trudne, trzeba tylko chcieć.
       Poniżej zaledwie kilka przykładów, co dobrego możemy zrobić dla środowiska:
       – zaplanujmy dzień bez samochodu – gdy tylko jest to możliwe zostawiajmy auto w garażu, korzystajmy częściej z roweru czy komunikacji miejskiej, poruszajmy się pieszo,
       – gdy coś nam się zepsuje, naprawiajmy zamiast wyrzucać,
       – segregujmy śmieci; pamiętajmy, że tylko niecałe 10% plastiku podlega recyklingowi dlatego na zakupach starajmy się wybierać produkty w szkle, puszkach lub papierowych opakowaniach,
       – robiąc zakupy, róbmy je z własną torbą, najlepiej bawełnianą; woreczki foliowe rozkładają się ponad 400 lat!
       To świetna okazja, by zrobić coś dobrego dla środowiska.
       Bądźmy EKO!

      • Świętujemy! Freblujemy!

      • Dziś, 21 kwietnia 2021 roku, swoje 239 urodziny obchodziłby niemiecki pedagog Friedrich Froebel. Z tej okazji dzieci z grup przedszkolnych oraz uczniowie klasy II b pod przewodnictwem Pań: Moniki Rucińskiej, Pauliny Przybylskiej, Joanny Szajewskiej-Psiuk oraz Adrianny Dąbkowskiej wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Świętujemy! Freblujemy!”.

       F. Froebel zakładał, że pierwsze doświadczenia edukacyjne dziecka mają wpływ na jego późniejszy rozwój i osiągnięcia. Pedagog podkreślał, iż w celu zapewnienia dziecku pełnego wykształcenia należy w nauczaniu integrować siły: głowy, rąk i serca. Dziecko jest niepodzielną indywidualną całością, która ma swoje myśli, uczucia, swoją fizyczność i związki z innymi. Dzieciństwo to niepowtarzalny, niezwykły okres w życiu dziecka ze swoimi szczególnymi prawami i przywilejami. Prawem do niezakłóconej zabawy, eksploratywności i ekspresji. Natomiast rolą dorosłego jest oddziaływanie wychowawcze poprzez odpowiednie organizowanie środowiska oraz stwarzanie warunków do poznawania otaczającego świata.

       W ciągu czterech tygodni dzieci, częściowo na zajęciach stacjonarnych, a częściowo przy pomocy rodziców, w domu, podczas zajęć zdalnych, realizowały poszczególne zadania. Celem zabaw zaproponowanych przez autorów projektu było rozwijanie dziecięcej wyobraźni, kreatywności i podbudzanie do samodzielnego działania. Dzięki udziałowi w projekcie lepiej poznaliśmy założenia pedagogiki freblowskiej oraz kreatywnie i wesoło spędziliśmy wolny czas. Poniżej przedstawiamy efekty wspólnej pracy nauczycieli, rodziców i przede wszystkim dzieci.

      • WIELKI TEST EDUKACYJNY "MORZA I LĄDY"

      •  

                 W środę 24 marca 2021 roku odbył się po raz pierwszy w naszej szkole (online) Wielki Test Edukacyjny "MORZA I LĄDY" w formie testowej. Uczestniczyło w nim sześcioro uczniów naszej szkoły, w tym czworo w kategorii 1 (klasy V- VI) i dwoje w kategorii 2 (klasy VII-VIII). Maksymalna ilość punktów to 30. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Otrzymaliśmy wyniki tego konkursu, które przedstawiają się następująco:

        

       I. Kategoria 1:

       a)  Wiktoria Dziodko kl.Vb  24 punkty,

       b)  Bartosz Jakubowski kl. VIb 24 punkty,

       c)  Tomasz Dąbrowski kl. VIb 23 punkty,

       d)  Hubert Kijora, kl VIb 20 punktów.

        

       II. Kategoria 2:

       a) Maria Rudnik kl. VIIb 22 punkty,

       b) Filip Orłowski kl. VIIa  10 punktów.

       Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. (enb)

        

      • Projekt FinanasowoAktywni

      • Finansoaktywni to program edukacyjny dla uczniów i nauczycieli organizowany przez Ministerstwo Finansów. Tegoroczna – już VII – edycja skierowana jest do uczniów klas szkół podstawowych, a jej misja brzmi: Podatki. To się opłaca. W tym roku do programu przystąpili uczniowie klas szóstych VI a, VI b, VI c. Podczas zajęć matematyki, uczniowie dowiedzą się między innymi, jak duże znaczenie w naszym codziennym życiu odgrywają podatki, co dzięki nim zyskujemy i dlaczego ich płacenie jest tak ważne. Poznają także rodzaje i mechanizm działania podatków oraz dowiedzą się jakie mają one znaczenie dla budżetu państwa. Przekonają się, że wpływy z podatków trafiają także do ich miast i wsi. Patronat honorowy nad tegoroczną edycją objął Minister Edukacji i Nauki.

       W ramach projektu Finansowoaktywni oraz realizacji doradztwa zawodowego na godzinie wychowawczej, na zaproszenie wychowawcy klasy VI b J. Małek-Kamińskiej odpowiedziała pani Dorota Rzemińska, księgowa i właściciel Biura Rachunkowego w Nowym Mieście Lubawskim. Do naszej rozmowy o ścieżce zawodowej i pracy księgowej dołączyła również klasa V b z wychowawcą W. Bączek-Samulewicz. Pani Dorota zdradziła nam tajniki swojego zawodu, opowiedziała o cechach i kompetencjach jakie powinien posiadać księgowy, jak to się stało, i co skłoniło ją do założenia własnej firmy. Przedstawiła nam jak wygląda jej zwykły dzień pracy oraz obieg dokumentów w jej firmie. Rozmawialiśmy jak ważną rolę w tym zawodzie pełni matematyka, a w szczególności działania na procentach, których znajomość wykorzystuje do obliczania wysokości podatków. (JMK)

      • Uczestniczyliśmy w projekcie

      • Uczniowie klasy VII a oraz VIII b wraz z wychowawczyniami Magdaleną Ewertowską i Magdaleną Lemanowską już po raz drugi uczestniczą w ogólnopolskim projekcie UNIWERSYTETU DZIECI. W bieżącym roku podczas zajęć z wychowawcą realizują projekt „Ja w społeczeństwie. Jak mogę zmienić świat?”. Podczas nauki zdalnej uczniowie analizują takie wartości jak: tolerancja, odpowiedzialność, czy wsparcie innych. Dzięki uczestnictwu w projekcie rozwijają wrażliwość na potrzeby wspólnoty lokalnej oraz zapoznają się z powszechnie przyjętymi zasadami. Wykształcają w sobie postawę świadomego uczestnictwa i twórczego zaangażowania się w życie społeczne.

     • Wyniki konkursu „Zabawa Sztuką”
      • Wyniki konkursu „Zabawa Sztuką”

      • Dziś obchodzimy Światowy Dzień Sztuki, więc to odpowiedni dzień, by ogłosić wyniki konkursu „Zabawa Sztuką” zorganizowanego dla dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas 1-3. Do udziału w konkursie zgłoszono 21 prac (12 z OP, oraz 9 z klas 1-3).  Dzieci wraz z Rodzicami wykazały się ogromną kreatywnością, pomysłowością i zaangażowaniem.

       Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu oraz zapraszamy do obejrzenia wirtualnej wystawy prac!

        

       KATEGORIA WIEKOWA OP:

        

       1 miejsce:

        

       -Zuzanna i Maria Gruźlewskie gr. O1 i O2 ( „Dwie Baletnice” Edgar Degas);

        

       -Zofia Błażejewska  gr. O1 („Portret dziewczynki” Emile Munier, „Dziewczynka czytająca książkę” Jean Honore Fragonard);

        

       2 miejsce:
        

       -Tymon Jakielski gr. O1 („Miłość macierzyńska” Ejsmond Franciszek);

        

       -Julia Frąckiewicz gr. O2 („Matka i córka” Emile Munier);

        

       3 miejsce:
        

       -Marcin Lemanowski gr. O3 („Chłopiec z pistoletami” Stanisław Wyspiański);

        

       -Oliwia Szczawińska gr. O1 („Dziewczynka na koniu” Juliusz Kossak);

        

       WYRÓŻNIENIA:

        

       - Dawid Dziodko gr. O2 („Dama z gronostajem” Leonardo da Vinci);

        

       -Paweł Lemanowski gr. O2 („Portret Mietka” Stanisław Wyspiański);

        

       -Laura Szmejter gr. O2 („Dziewczyna z perłą” Jan Vermeer);

        

       -Antoni Straszewski gr. O1 („Chłopiec z pistoletami” Stanisław Wyspiański);

        

       -Iga Koziorzemska gr. O2 („Dziewczynka z chryzantemami” Olga Boznańska, „Mężczyzna w czerwonym turbanie” Jan van Eyck).

        

        

       KATEGORIA WIEKOWA KLASY 1-3:

        

       1 miejsce:

        

       -Natalia Lenckowska kl. 1a („Mleczarka” Jan Vermeer);

        

       -Lena Szczawińska kl. 1a („Dziewczynka w kapeluszu” Władysław Podkowiński);

        

       2 miejsce:

        

       -Alan Muszarski kl. 1b („Portret Adama Mickiewicza na Judahu skale” Walenty Wańkiewicz);

        

       -Zofia Tuszyńska kl.1a (Rozproszenie” William Adolphe Bouguereau);

        

       3 miejsce:

        

       - Leon Jakielski kl. 1a („Gracze w karty” Paul Cezanne);

        

       WYRÓŻNIENIA:

        

       -Julia Dekarska kl. 2b („Dziewczynka z chryzantemami” Olga Boznańska);

        

       -Julia Kowalewicz kl.1a („Kapela dziecięca” Tadeusz Makowski);

        

       -Nikodem Straszewski kl.1a („Chłopiec w słomkowym kapeluszu” Jan Chrucki);

        

       -Aleksandra Szmejetr kl. 1a („Młoda dziewczyna czesząca włosy” Auguste Renoir.

        

        

       Wszystkim zainteresowanym  dziękujemy za udział w zabawie i serdecznie gratulujemy wygranej! Nagrody i upominki można odbierać w szkole i w przedszkolu od poniedziałku.

        

       Organizatorki konkursu:

       Monika Rucińska

       Paulina Przybylska

     • Konkurs recytatorski
      • Konkurs recytatorski

      • Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w konkursie recytatorskim organizowanym z okazji „Tygodnia poezji”, który odbędzie się w dniach 19-23 kwietnia w oddziałach przedszkolnych. 
       Zasady uczestnictwa:
       Dzieci biorące udział w konkursie powinny wyrecytować wybrany przez siebie dowolny utwór literacki z zakresu poezji dziecięcej. Zadaniem rodziców jest nagranie dziecka, tak aby widać było całą jego sylwetkę i przesłanie nagrania na podany adres e-mail. Nagranie nie może przekraczać czasu trzech minut.
       Podczas oceniania brane pod uwagę będą:
       dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie
       interpretacja tekstu
       ogólny wyraz artystyczny (gesty sceniczne, elementy ruchu, strój)

       Proszę o przesłanie nagrania nie później niż do końca dnia 25 kwietnia 2021 r na adres e-mail: paulina.przybylska1993@o2.pl

       Serdecznie zachęcam do udziału!
       Organizator konkursu – Paulina Przybylska

     • PRAKTYCZNA MATEMATYKA
      • PRAKTYCZNA MATEMATYKA

      • W czasie pracy zdalnej uczniowie klasy Vb realizują program zajęć rozwijających kompetencje kluczowe „ Praktyczna matematyka” opracowany przez W. Baczek – Samulewicz .

       Spotkania zdalne są okazją do wspólnej nauki i zabawy. Celem programu jest rozwijanie u uczniów logicznego myślenia w sposób kreatywny i mądry. Wykorzystują informacje do rozwiązywania problemów życia codziennego w atmosferze szacunku, konstruktywnego porozumiewania się i empatii.

       Uczniowie podczas zajęć byli już detektywami, stosowali matematykę na co dzień w wirtualnym kinie, na poczcie, w restauracji, na wycieczce. Obecnie powstają projekty interdyscyplinarne„ ŚWIAT LICZB WOKÓŁ NAS” poruszające różnorodną tematykę wybraną przez dziecko według własnych zainteresowań .

       Dzięki swojej pracy uczniowie dostrzegają znaczenie liczb, logicznego myślenia w różnych okolicznościach życia i przyszłej karierze zawodowej.(JMK)

     • Lekcje z emocjami
      • Lekcje z emocjami

      • W czasie nauki zdalnej uczniowie kl. V b, VI bi VIII a z wychowawcami W Bączek – Samulewicz, J. Małek – Kamińską, Z. Sadowską biorą udział w ogólopolskim projekcie „ Lekcje z emocjami. Jak dbać o dobry nastrój?” UNIWERSYTETU DZIECI. W trakcie zajęć uczniowie biorą udział w aktywnościach, podczas których uczą sę rozpoznawać, oswajać, wyrażać własne emocje. Poznają strategie radzenia sobie ze złością, niepowodzeniem, stresem. Rozwijają empatię, wrażliwość i umiejętność współpracy. Stosują zasady bezpiecznego zachowania się w sieci. Nauczyli się sposobów dbania o dobry nastrój, co jest szczególnie ważne w tym trudnym czasie. Uczniowie są dzielni, tworzą bardziej zgrane zespoły, rozumieją siebie i innych oraz wiedzą, że uśmiech, miłe słowo, gest  są najpiękniejszymi prezentami dla drugiej osoby.(JMK)

      • Radni miejscy przekazali sprzęt do dezynfekcji

      • W piątek 9 kwietnia 2021 roku Burmistrz Józef Blank wraz z radnymi Krzysztofem Hoppe – przewodniczącym Komisji Rozwoju Gospodarczego i Mirosławem Urbanowskim – przewodniczącym Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miejskiej, odwiedzał nowomiejskie szkoły podstawowe by przekazać dyrektorom trzech szkół zamgławiacze do dezynfekcji powietrza w pomieszczeniach, które zakupione zostały z inicjatywy i ze środków radnych miejskich.

       Zamgławiacze o wydajności rozpylania płynu dezynfekującego do 260 ml/min. będą znakomitym uzupełnieniem przekazanych wcześniej przez burmistrza 5 kompletów parownic, usprawniających dezynfekcję oraz utrzymanie czystości podłóg, poręczy i innych powierzchni zgodnie z zaleceniami GIS i MEN. 

       Burmistrz Józef Blank podkreśla, że przekazany sprzęt w znacznym stopniu przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego dzieci i młodzieży w nowomiejskich placówkach oświatowych w czasie epidemii koronawirusa.

     • Wyniki I tury konkursu „Czyściochowe Przedszkole”
      • Wyniki I tury konkursu „Czyściochowe Przedszkole”

      • W I odsłonie konkursu w marcu 2021 r. nasze przedszkolaki zajęły 16 miejsce z liczbą 741 głosów. Chcemy bardzo serdecznie podziękować dzieciom i ich rodzicom za udział w głosowaniu, ponieważ dzięki Wam i Waszemu zaangażowaniu udało nam się zdobyć nagrodę, którą jest karta podarunkowa o wartości 500 zł. Jednocześnie przypominamy, iż bierzemy udział w kolejnej odsłonie konkursu. Do konkursu zostały zakwalifikowane trzy prace wykonane przez naszych podopiecznych z grup „Żabki” i „ Motylki”.

        

       Głosować można na stronie konkursowej:

        

       https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fwww.rossmann.pl%2Fczysciochowe-przedszkole%3Ffbclid%3DIwAR0anpUtHDgqIXsJkeh0kpWJ7UKEeSpGh_aSSi7cnnAJM54idgaKOvo1HrQ&h=AT3x00xu6F4Un7iViAOSKcfB0DRvNOWa0GiuelNF-0CpFDFDXaWO4hThNx_ZULcP8JcAyoxrWl7NZFW-3t2FzmWIgO2MORSB4iIU0RbjUFhNPUJH5TiiJ2TK8BPPtMBOfC84vg

        

       Bezpośredni link do naszych prac:

        

       https://www.rossmann.pl/czysciochowe-przedszkole/oddzial-przedszkolny-szkola-podstawowa-nr-1-im-jana-pawla-ii-w-nowym-miescie-lubawskim,17804

        

       Zasady głosowania:

        - głosować w konkursie mogą uczestnicy programu Rossnę! Junior;
        - codziennie można oddać jeden głos;
        - głosowanie trwa od 1
       kwietnia do 30 kwietnia.

        

       W poprzednim roku szkolnym dzięki Państwa głosom udało nam się wygrać bony o wartości 1000 zł! (AG)

     • 2 KWIETNIA ŚWIECIMY NA NIEBIESKO!
      • 2 KWIETNIA ŚWIECIMY NA NIEBIESKO!

      • 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W tym dniu kilkadziesiąt budynków oraz inne obiekty architektoniczne w całym kraju rozbłyskają niebieskim światłem w geście solidarności i jedności z osobami ze spektrum autyzmu i ich rodzinami.

        

       Dokładnie 10 lat temu na całym świecie została zainicjowana akcja „Zaświeć się na niebiesko”. W Polsce akcję propaguje Fundacja dla dzieci i dorosłych z autyzmem SYNAPSIS oraz jest wspierana przez firmy z branży nieruchomości. „Świecić na niebiesko” można na wiele różnych sposób, więc dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz z rodzicami, rodzeństwem i nauczycielkami, pomimo trudnej sytuacji pandemicznej w kraju postanowiły przyłączyć się do akcji! Dzieci zapoznały się z prezentacją edukacyjną na temat autyzmu oraz wysłuchały bajki Joanny M. Chmielewskiej pt.: „Czarodziejka”. Następnie wraz z rodzinami wykonały plakaty, „świeciły” strojem, dodatkami. Celem tych działań jest uświadomienie dzieciom czym jest autyzm, z jakimi trudnościami mierzą się ich rówieśnicy, jak im pomagać i jak się z nimi zaprzyjaźnić, a przede wszystkim budowanie postawy otwartości i akceptacji!

        

       Pomimo tego,że autyzm jest najczęstszym zaburzeniem rozwojowym, to świadomość społeczna na jego temat jest wciąż niewielka. Osoby ze spektrum autyzmu często spotykają się z brakiem akceptacji i zrozumienia ze strony otoczenia. Kwiecień miesiącem wiedzy na temat autyzmu, więc nie oceniaj tylko dowiedz się więcej na ten temat!

        

       Zapraszamy na fotorelację!

        

       Razem dla autyzmu!(AG)

     • „Czyste powietrze wokół nas”- Program przedszkolnej edukacji antytytoniowej
      • „Czyste powietrze wokół nas”- Program przedszkolnej edukacji antytytoniowej

      • W  marcu dzieci 5 i 6 letnie realizowały program przedszkolnej edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas”. Celem programu był wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy oraz wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy. Zajęcia edukacyjne dla dzieci prowadziły wychowawczynie danych grup przedszkolnych w oparciu o materiały edukacyjne przygotowane przez Państwową Inspekcję Sanitarną.  Dzieci nauczyły się rozpoznawania różnych źródeł dymów, zwiększyły poziom wiedzy na temat skutków palenia papierosów oraz wykonały plakaty o tematyce antynikotynowej.(AG)

        

       Koordynatorzy : Angelika Gomuła, Monika Rucińska