• Aktualności

      • Światowy Dzień Kanapki u Przedszkolaków

      • 4 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Kanapki . Z okazji święta tej  najpopularniejszej przekąski nasze przedszkolaki podjęły wielkie wyzwanie- samodzielnie przygotowały dla siebie śniadanie. Po starannym umyciu rączek wszyscy zabrali się z wielkim zaangażowaniem do pracy. Dzieci układały na kromkach wybrane przez siebie produkty. Okazało się, że nasi mali milusińscy jednak lubią warzywa, ich kanapki wyglądały pięknie, kolorowo , a co najważniejsze zawierały mnóstwo witamin. Dziś nawet  największe niejadki zjadły swoją porcję z apetytem. Możemy więc śmiało powiedzieć, że zadanie zostało wykonane doskonale. Tego typu zajęcia były świetną okazją, aby porozmawiać wspólnie o dbałości o higienę podczas sporządzania posiłków oraz o zdrowych nawykach żywieniowych.(AG)

      • Pamiętamy o tych, którzy odeszli...

      • Dzień Wszystkich Świętych oraz Zaduszki to czas, w którym wspominamy naszych bliskich zmarłych. Nie należy również zapominać o tych, którzy walczyli za naszą ojczyznę w czasie wojen. Uczniowie klasy 3a i klasy 3b wraz ze swoimi wychowawczyniami Anną Dembowską oraz Danutą Zdunkowską, postanowili uczcić pamięć pomordowanych 7 grudnia 1939 roku. W tym celu, zapalili znicze i odmówili modlitwę za zmarłych patriotów naszego kraju. Była to dla uczniów lekcja historii, pokory, szacunku, patriotyzmu oraz wrażliwości na cierpienie drugiego człowieka.

     • Owce w Sieci 2019
      • Owce w Sieci 2019

      • Coraz więcej dzieci korzysta z komputera, telefonu komórkowego, Internetu. Wraz ze wzrostem dostępności nowoczesnych technologii  zwiększa się również skala zagrożeń internetowych, które mogą mieć negatywny  wpływ na prawidłowy rozwój i funkcjonowanie najmłodszych. Z tego względu edukacja dotycząca bezpiecznego korzystania przez dzieci z Internetu staje się zadaniem priorytetowym. Ważne jest to, aby nasi podopieczni znali zagrożenia świata wirtualnego i wiedzieli jak sobie z nimi poradzić. 

       13 lutego, w naszej szkole, w klasie I i II oraz oddziale przedszkolnym, odbyły się zajęcia „Owce w Sieci”, których ideą jest propagowanie bezpiecznego korzystania z sieci przy użyciu popularnych i lubianych przez dzieci metod: kreskówek, łamigłówek i innych form edukacji poprzez zabawę. Zajęcia poprowadziła pani Monika Puchniarz – pedagog Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Nowym Mieście lubawskim. W listopadzie warsztaty  o podobnej tematyce zostały zrealizowane w klasach czwartych pod nazwą„ 3..2..1 Internet”. (enb)

     • Znamy wyniki konkursu GEO-PLANETA
      • Znamy wyniki konkursu GEO-PLANETA

      • W środę 21 listopada 2018 roku odbył się w naszej szkole po raz czwarty Ogólnopolski Konkurs Geograficzny "GEO-PLANETA"  w formie testowej. Uczestniczyło w nim troje uczniów: Miłosz Moczadło z klasy VIIa, Jakub Figurski z klasy VIIIb oraz Maksymilian Rogalski z klasy VIb. Maksymalna ilość punktów to 38. Otrzymaliśmy wyniki tego konkursu, które przedstawiają się następująco:

       a)  Jakub Figurski kl.VIIIb  22 punky - dyplom za bardzo dobry wynik

       b)  Miłosz Moczadło kl. VIIa 21 punktów - dyplom uznania

       c)  Maksymilian Rogalski kl. VIb 13 punktów - dyplom uznania.

       Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. (enb)

     • Niecodzienne spotkanie
      • Niecodzienne spotkanie

      • Nasza szkoła, otwarta na kontakty zagraniczne, gościła w swoich murach delegację pań bibliotekarek z Gurjewska na czele z Dyrektorką Centralnej Biblioteki, Natalią Bakiną. Goście zwiedzili naszą szkołę - podziwiali nową salę sensoryczną, pięknie wyremontowane sale lekcyjne i bibliotekę. Panie bibliotekarki były zachwycone kolorystyką naszej szkoły, w której, jak stwierdziły, czuć już wiosnę. Gościom towarzyszyła Dyrektorka Biblioteki Miejskiej w naszym mieście Daniela Kowalska oraz Kierownik Referatu Oświaty Kultury i Sportu w Urzędzie Miasta Dorota Osińska. (enb)

     • Żywa lekcja historii
      • Żywa lekcja historii

      • 7 lutego 2019 r. gościliśmy w naszej szkole wyjątkowego gościa - naocznego świadka wydarzeń z okresu II wojny światowej. Pani Bolesława, która w czasie wybuchu wojny miała zaledwie 9 lat, opowiedziała uczniom klas szóstych o swoich wspomnieniach. Uczniowie z przejęciem słuchali opowieści o wydarzeniach związanych z naszym regionem i trudach dnia codziennego w okresie wojny.
       Serdecznie dziękujemy Pani Bolesławie za poświęcony czas i powrócenie myślami do tych nieprzyjemnych i bolesnych czasów. Mamy nadzieję, że dzięki temu spotkaniu nasi uczniowie będą w stanie lepiej zrozumieć ogrom cierpienia, jaki spotkał żyjących w tych czasach ludzi, jak również bardziej docenić Ich poświęcenie i bohaterstwo.

       Spotkanie zorganizowała Kamila Fibisiak - nauczycielka historii w naszej szkole. (enb)

      • Wizyta trzecioklasistów w pracowni rentgenowskiej

      • W ramach doradztwa zawodowego, klasa IIIa odwiedziła dziś nowomiejski szpital i zwiedziła miejsce, w którym wykonuje się prześwietlenie RTG oraz tomografię. Pani Anna Moczadło skrupulatnie opowiedziała uczniom o działaniu sprzętu medycznego i wykonała kilka symulacji, by każdy mógł zobaczyć jak przebiegają poszczególne badania. Ważną informacją, którą usłyszały dzieci było to, że zdjęcia rentgenowskie wykonywane zbyt często mogą być bardzo szkodliwe dla pacjentów, dlatego należy je robić tylko w ostateczności i po zaleceniu lekarza. Samych pracowników narażonych na promieniowanie obowiązują ściśle określone zasady, których przestrzeganie chroni ich od napromieniowania. Dzieci stosując się do wszystkich zasad, obejrzały symulację prześwietlenia telefonu komórkowego, który z przyczyn bezpieczeństwa, pełnił rolę "pacjenta". Ciekawe były również przyrządy do przeswietlenia jamy ustnej a dokładnie zębów. Za bardzo interesującą lekcję, dzieci wraz z wychowawczynią Anną Dembowską odwdzieczyły się upominkiem a same zostały poczęstowane witaminowymi lizakami.

     • Spotkanie z fotografem w oddziałach przedszkolnych
      • Spotkanie z fotografem w oddziałach przedszkolnych

      • 14 lutego 2019 r. naszych przedszkolaków odwiedził pan Marcin Mielnik, który jest fotografem. Gość opowiedział małym milusińskim o swojej pracy, zaprezentował  profesjonalny aparat fotograficzny oraz obiektywy, którymi wykonuje zdjęcia. Dzieci bardzo chętnie słuchały opowieści fotografa, odpowiadały na zadawane pytania, jak również same je zadawały. Na koniec dzieci serdecznie podziękowały panu Marcinowi oraz wręczyły drobny upominek. Nie mogło również zabraknąć wspólnego zdjęcia. To było bardzo interesujące spotkanie, za które jeszcze raz serdecznie dziękujemy. (AD).

     • IX Uczniowska Gala Talentów
      • IX Uczniowska Gala Talentów

      • Już  po  raz  dziewiąty odbyła  się  w  naszej  szkole  Uczniowska  Gala  Talentów, która  każdego  roku  przyciąga do sali gimnastycznej liczną  publiczność. Wśród przybyłych gości byli: burmistrz Pan Józef Blank, przewodniczący Rady Miasta wraz z radnymi, pani kierownik Referatu Oświaty, kultury i sportu przy Urzędzie Miasta oraz dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek oświatowo – kulturalnych. Jako pierwsi na scenie zaprezentowali się uczniowie z kabaretu „O! Kaszanka” którego opiekunem jest pani Magdalena Lemanowska.

        

       W dalszej części były występy młodych piosenkarzy, pokaz układów gimnastycznych, koncerty  gry  na  keyboardzie, gry na gitarze. Szkolny chór „Bemolki” pod kierunkiem pani Hanny Szymańskiej uświetnił Uczniowską Galę Talentów swoim wokalnym występem. Piękny układ taneczny z szarfami zaprezentowały nasze najmłodsze przedszkolaki z grupy „Pszczółki” przygotowane pod kierunkiem pań: Michaliny Mączkowskiej i Angeliki Gomuły. Uczniowie klasy 2a zatańczyli taniec do utworu „Polka Dziadek” przygotowani pod kierunkiem wychowawczyni Anny Dembowskiej.

        

       Wszystkie  występy  były bardzo ciekawe  i  zaprezentowane  na  wysokim  poziomie. Zgromadzeni w sali widzowie nagradzali małych artystów gromkimi  brawami, a organizatorzy Gali drobnymi upominkami.

       Na scenie zaprezentowali się: Kabaret „O! Kaszanka”, Szkolny chór „Bemolki”, Natalia Kwiatkowska, Maja Milz, Weronika Tatulińska, Wiktoria Ankowska, Zofia Mączkowska, Damian Dembiński, Maja Cieplak, Aleksandra Gruźlewska, Magdalena Grzywacz, Karolina Budzyńska, Julia Mróz, Adrianna Wydrachowska, Agata Lendzion, Aleksandra Lendzion, Kaja Pawłowska, Alicja Artuszewska, Patrycja Meller, Agnieszka Nehring, Julia Wiśniewska, Jakub Cieplak.

        

       Galę przygotowały i poprowadziły panie: Marzena Cieplak, Magdalena Ewertowska i Gizela Moczadło, dekoracje wykonała pani Marzena Cieplak, obsługą muzyczną zajęła się pani Magdalena Lemanowska. Zdjęcia wykonała pani Mariola Lewalska.

        

       Serdecznie wszystkim dziękujemy za udział i zapraszamy za rok na jubileuszową 10- tą Uczniowską Galę Talentów. (AD)

      • Trzecioklasiści odwiedzili aptekę!

      • Uczniowie klasy 3a wyraz ze swoją wychowawczynią Anną Dembowską odwiedzili w minionym tygodniu aptekę Pharma-Land i poznali zawód farmaceuty. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli magazyny leków na receptę oraz leków dostępnych bez recepty. Zobaczyli pomieszczenia i sprzęty potrzebne do mieszania maści i kremów robionych na zamówienie. Obejrzeli również archiwum, w którym przechowuje się zrealizowane już recepty. Mieli okazję zobaczyć przyjęcie towaru leków, w specjalnie do tego przeznaczonych plastikowych pojemnikach. Dzieci otrzymały upominki oraz odwdzięczyły się tym samym Pani kierownik apteki za ciekawą lekcję z zakresu doradztwa zawodowego.

      • Wyniki zbiórki baterii

      •  

       Wyniki zbiórki od 10.09.2018 r. do 18.01.2019 r.

       (koordynator akcji - Jarosław Kamiński)

        

       KLASA

       BATERIE W KG

       NA 1 UCZNIA

       O1

       -----------

       O2

       -----------

       O3

       -----------

       1A

       ----------

       1B

       0,74

       2A

       1,49

       2B

       0,52

       3A

       0,05

       3B

       0,95

       4A

       0,21

       4B

       0,06

       4C

       0,01

       5A

       0,12

       5B

       0,10

       5C

       0,08

       6A

       0,02

       6B

       0,85

       7A

       0,16

       8A

       -----------

       8B

       1,66

     • Dzień Babci i Dziadka w oddziałach przedszkolnych
      • Dzień Babci i Dziadka w oddziałach przedszkolnych

      • W  tym tygodniu, 5 oraz 7 lutego, w oddziałach przedszkolnych odbyły się uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka przygotowane przez grupę "Krasnoludki" oraz najmłodszą grupę przedszkolną "Pszczółki". Każda grupa przedszkolaków przedstawiła swój program artystyczny, w którym pokazała swoje umiejętności muzyczne, taneczne oraz recytatorskie. Następnie dzieci wręczyły upominki swoim babciom i dziadkom oraz zaprosiły ich na słodki poczęstunek. To były naprawdę wyjątkowe chwile, które pozwoliły w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek i po raz kolejny podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie, a goszczący na twarzach babć i dziadków uśmiech dał wyraz tego, jak ważne są takie spotkania spędzone wspólnie z wnukami. (AD)

      • VIII Noc w szkole za nami

      • Z piątku na sobotę (25.10.2019 r.- 26.10.2019r.) odbyła się VIII "Noc w szkole", podczas której uczniowie klas IV-VIII brali udział w licznych grach integracyjnych. W czasie zabaw okazało się, że nasi uczniowie dysponują ogromnymi zdolnościami wokalnymi, które zaprezentowali podczas karaoke, a także nietuzinkowymi zdolnościami tanecznymi. Ponadto odbywały się liczne quizy i zabawy ruchowe. O atrakcje dla uczniów zadbała także Ogólnoszkolna Rada Uczniowska, która przygotowała grę terenową. Tuż po północy uczniowie mieli do wykonania trudne zadanie, gdyż na terenie szkoły ukryli się nauczyciele oraz dyrektor szkoły. Uczniowie musieli ich odszukać. Uczestnicy zabawy odnaleźli wszystkich opiekunów schowanych w wyciemnionym budynku. Nad bezpiecznym przebiegiem nocy w szkole czuwali: Zyta Sadowska, Anna Dembowska, Michalina Mączkowska oraz Paweł Suszyński. (enb)

      • Trójstronne, międzynarodowe rozmowy

      • W nowomiejskiej Szkole Podstawowej nr 1 im.Jana Pawła II dzięki pomocy Marka Borkowskiego  - dyrektora MOSIRU gościły delegacje z Tarnopola i Kaliningradu. Ukraińską stronę reprezentowali Volodymyr Kashyckyy - dyrektor Departamentu Współpracy Zagranicznej i Turystyki w Tarnopolu oraz Lilia Wawryniew - dyrektor Szkoły nr 28 wraz z dwiema nauczycielkami. Rosjanie delegowali do rozmów Andreia Dzhabiewa - nauczyciela w Gimnazjum nr 40 w Kaliningradzie. W nowomiejskiej szkoły odbyły się rozmowy dotyczącej wspólnych projektów edukacyjnych w roku 2019 oraz kalendarza wymian międzynarodowych uczniów i nauczycieli z trzech krajów. Gości podjął Józef Blank - burmistrz Nowego Miasta Lubaskiego. Zagraniczne delegacje zapoznały się z systemem edukacji w Polsce, wizytowały nowomiejską Bibliotekę Miejską oraz Miejskie Centrum, Kultury. Jerzy Resicki - dyrektor Zespołu Przedszkolnego zapoznał gości z historią miasta oraz oprowadził ich po nowomiejskich zabytkach. Duże zainteresowanie gości wzbudziła nowomiejska Bazylika oraz plany rewitalizacji Rynku i kina. W trakcie wizyty goście odbyli wizytę w Mortęgach oraz uczestniczyli w zakończeniu Ligi Halowej Piłki Nożnej. (JR)

      • 25 października - Dzień Młodzieży PCK

      • W tym dniu członkowie i wolontariusze Szkolnego Koła PCK działającego w naszej szkole świętowali. Zorganizowali wspólnie z Ogólnoszkolną Radą Uczniowską  dyskotekę i wspaniale się bawili. Koleżanki i koledzy z klas starszych zadbali o uczniów klas młodszych stwarzając prawdziwie rodzinną atmosferę . Jedni wcielili się w rolę animatorów zabaw, którzy cierpliwie tłumaczyli i nie pozwalali, żeby ktoś był sam i nie bawił się. Inni, o zainteresowaniach kulinarnych, pod okiem pań: Zyty i Michaliny piekli gofry i sprzedawali soczki. Niezwykłym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa, którą przygotował Zarząd SK PCK. Każdego  obdarowano  jakimś upominkiem. Uśmiech na twarzach dzieci był dla pani I. Światkowskiej, Z. Sadowskiej, M. Mączkowskiej i P. Suszyńskiego  bardzo motywujący. Z relacji uczniów klas starszych wynika, że  podczas tego wieczoru czuli się ważni, potrzebni i  wyjątkowi. Odkryli radość pomagania, radość bezinteresownego dzielenia się sobą ( swoim czasem, talentami, uwagą) z innymi.  To oni sami zapraszali  i zostali pozytywnie zaskoczeni, gdyż na zabawę przyszło  ponad 100 osób z klas IV-VIII.  Przypominamy, że w tym roku świętujemy  100 rocznicę powstania Polskiego  Czerwonego Krzyża. PCK powstał tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Pierwszym prezesem został Paweł Sapieha, a później po jego rezygnacji Helena Paderewska. (enb)

     • Zwiedzanie Miejskiego Centrum Kultury
      • Zwiedzanie Miejskiego Centrum Kultury

      • Uczniowie klasy 2a wraz ze swoja wychowawczynią Anna Dembowską, odwiedzili niedawno pięknie wyremontowane Miejskie Centrum Kultury w Nowym Mieście Lubawskim. Mieli okazję zobaczyć salę widowiskową, baletową, miejsca gdzie odbywają się próby chóru, orkiesty dętej lub tez indywidualne lekcje gry na instrumentach. Atrakcą dla dzieci było wejście za kurtyny do garderoby mieszczącej się za salą widowiskową. Zaciekawienie wzbudziła również galeria sztuki, w której była przygotowana wystawa wykonana z odpadów. Dzieci, zachwycone były pokazem brzmienia instrumentów muzycznych, które w formie mini koncertów zaprezentował pan Mateusz Deredas. Uczniowie mieli okazję poznać pracowników Miejskiego Centrum Kultury i zobaczyć na czym polega ich praca. Nieodłączną atrakcją pobytu w tym atrakcyjnym miejscu okazała się również przejażdżka windą. Serdecznie dziękujemy za ciekawa lekcję, doznania wizualne i dźwiękowe, których mogliśmy doświadczyć dzięki całemu zespołowi MCK. (AD)

      • Promocja zdrowia

      • W naszej szkole od wielu lat podejmujemy różne akcje prozdrowotne. Niedawno zakończył się „KOLOROWY TYDZIEŃ”. Uczniowie spożywali warzywa i owoce w wybranym kolorze w danym dniu. Społeczność szkolna zdaje sobie sprawę z tego, że podstawę codziennej diety powinny stanowić warzywa i owoce. Produkty te dostarczają wielu cennych i niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu składników oraz przyczyniają się do ograniczenia ryzyka rozwoju chorób takich jak choroby układu krążenia (nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, czy niewydolność serca), cukrzyca, a także niektóre nowotwory.

       Instytut Żywności i Żywienia rekomenduje, aby w naszym codziennym menu znalazło się minimum 400 g warzyw i owoców podzielonych na 5 porcji. Jedną z nich może stanowić szklanka soku. Warto dodać, że każda dodatkowa porcja, warzyw, owoców lub soku to jeszcze więcej korzyści dla zdrowia.

       Drugie śniadanie- moc na cały dzień!

       Uczniowski Zespół do Spraw Promocji Zdrowia, od października wspomaga uczniów, którzy zapominają II śniadania z domu. Uczniowie na II przerwie wchodzą do klas z koszykami pełnymi różnych produktów i zachęcają do kupna. W koszyku zawsze są kanapki, woda, jogurt czy owoc.

       Pamiętajmy, że brak drugiego śniadania powoduje  spadek poziomu cukru, co przyczynia się  do słabszej kondycji fizycznej i psychicznej. Jest przyczyną zdenerwowania, zniechęcania do nauki bądź roztargnienia. Stany te, nie są wskazane w zdobywaniu wiedzy i osiąganiu dobrych wyników w nauce. Pożywne drugie śniadanie chroni przed tyciem, poprawia koncentrację oraz uzupełnia składniki odżywcze, które są niezbędne w prawidłowym wzroście. (JMK)

     • Lekcja higieny jamy ustnej u przedszkolaków.
      • Lekcja higieny jamy ustnej u przedszkolaków.

      • W środę 6 lutego odbyło się spotkanie wszystkich przedszkolaków naszej szkoły z grup „Pszczółki , „Misie” i „Krasnale” z paniami higienistkami stomatologicznymi panią Agnieszką Gurzyńską – ambasadorką Colgate oraz Justyną Mazur. Wiek przedszkolny to najlepszy czas, aby pomóc dzieciom wykształcić pozytywne nawyki dbania o higienę jamy ustnej, które będą im towarzyszyły, przez całe życie. Podczas spotkania, panie zaangażowały dzieci w zajęcia, podczas których dzieci zdobyły niezbędną wiedzę na temat higieny jamy ustnej, dbania o zęby, sposobów i częstotliwości prawidłowego szczotkowania zębów oraz przełamania bariery regularnych wizyt stomatologicznych. Dowiedziały się, jak ważne jest dbanie o stan ząbków już od najmłodszych lat. Dzieci bardzo chętnie i aktywnie  uczestniczyły w spotkaniu i obiecały, że będą dbały o swoje zęby mleczne jak i te stałe, które dopiero zaczynają im wyrastać. (AD)

      • Wizyta pedagoga w szkole

      • Z roku na rok coraz więcej dzieci korzysta z komputera, telefonu komórkowego, internetu. Wraz ze wzrostem dostępności nowoczesnych technologii, zwiększa się jednak skala zagrożeń internetowych, które mogą mieć negatywny  wpływ na prawidłowy rozwój i  funkcjonowanie młodych użytkowników. Z tego względu edukacja dotycząca bezpiecznego korzystania przez dzieci z internetu staje się zadaniem priorytetowym. Ważne jest to, aby uczniowie znali zagrożenia świata wirtualnego i wiedzieli jak sobie z nimi poradzić.  Dlatego też naszą  szkołę odwiedziła dziś pani pedagog z Poradni  Psychologiczno - Pedagogicznej Monika Puchniarz.  W oddziale przedszkolnym w grupie O3 poprowadziła zajęcia pod nazwą  „Owce w sieci”. Dzieci uczyły się podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Poznawały je przy użyciu różnych form edukacji –poprzez rozmowę,  zabawę, popularne i lubiane przez nie kreskówki i łamigłówki. Po  spotkaniu z najmłodszymi pani pedagog udała się kolejno do  klasy Va, Vb  i Vc. W ramach programu  „ 3…2  1 Internet” uwrażliwiała uczniów  na zagrożenia związane z korzystaniem z Internetu. Prezentowane filmiki ukazały sposoby bezpiecznego poruszania się w sieci. Przedstawione treści miały także na celu wyposażenie dzieci  w umiejętności radzenia sobie w sytuacjach ryzykownych obejmujących cyberprzemoc , stosowanie ograniczonego zaufania do osób poznanych w internecie oraz postawy wzajemnego szacunku podczas korzystania z nowoczesnych technologii. Uczniowie z zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach, zadawali pytania, brali udział w dyskusji.(enb)

      • Odpowiedzialność karna nieletnich w świetle prawa

      • W październiku w naszej szkole odbyły się prelekcje na temat bezpieczeństwa i zachowań ryzykownych wśród uczniów. Na zaproszenie pedagoga pogadankę połączoną z dyskusją poprowadził z uczniami klas VII i IV kurator zawodowy z Sądu Rejonowego w Nowym Mieście Lubawskim. Główne zagadnienia, które zostały poruszone w czasie spotkania dotyczyły praw nieletnich, przywilejów i obowiązków oraz odpowiedzialności karnej, której podlegają osoby do 18 roku życia. Kurator zwrócił szczególną uwagę i przestrzegał przed eksperymentowaniem z używkami – papierosami, alkoholem, narkotykami i dopalaczami. W przystępny sposób omówił konsekwencje prawne wynikające z używania tego typu substancji psychoaktywnych. Naganne zachowania uczniów – wagary, zaniedbywanie obowiązków w szkole, przemoc słowna: dokuczanie, obrażanie, cyberprzemoc, agresja fizyczna- bicie, dokuczanie, znęcanie się to kolejne tematy, które zostały omówione. Kurator zapoznał uczniów z odpowiedzialnością, jakiej podlegają osoby, które dopuszczają się tego typu czynów. Uczniowie byli skupieni na omawianej tematyce, chętnie brali udział w dyskusji, zadawali pytania na nurtujące ich problemy.(enb)