• Aktualności

            • Powiatowy Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

            • 🚲 rower - Znaczenie Emoji

              Nasi uczniowie, którzy zajęli pierwsze miejsce w Miejskim Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, w dniu 25.04.2023 r. uczestniczyli Powiatowym Turnieju BRD zorganizowanym w Kurzętniku.

              Tradycyjnie turniej składał się z trzech etapów oddzielnie punktowanych. Najpierw wszyscy uczestnicy rozwiązywali test wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowego i testu dotyczącego skrzyżowań. Następnie każda drużyna miała do wykonania zadanie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Trzecia część  - była to  praktyczna jazda rowerem po torze przeszkód.

              Suma punktów uzyskanych w trzech etapach turnieju zdecydowała o końcowych rozstrzygnięciach.

              W wyniku bardzo wyrównanej rywalizacji nasi uczniowie w składzie:

              Laura Zawadzka, Hubert Kijora, Beniamin Mazur (starsza grupa) – zajęli III miejsce. Medal za 3. miejsce Emoji 🥉

               

              Celem konkursu było zwrócenie szczególnej uwagi na poprawę stanu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej poprzez: popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, propagowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz promowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.

              Uczniów do konkursu przygotowali: Pani Zyta Sadowska, Pani Dorota Marchlewska oraz  Pan Andrzej Czepek. Dziękujemy uczniom za zaangażowanie. Gratulujemy!  

               

            • Nowomiejski Konkurs Matematyczny

            • Dzisiaj w naszej szkole odbył się IV Nowomiejski Konkurs Matematyczny dla uczniów klas VIII szkół podstawowych naszego powiatu „ Moje Miasto i Ziemia Lubawska w liczbach”

              Przybyłych uczniów zainteresowanych naukami ścisłymi z opiekunami powitali Kierownik Referatu Oświaty Pani Agnieszka Muszyńska, Dyrektor Szkoły Pan Jerzy Resicki, Dyrektor Szkoły Pani Marzena Cieplak.

              Nauczycielki matematyki Pani Justyna Małek - Kamińska i Pani Wioletta Bączek – Samulewicz opracowały autorski zestaw 14 zadań zawierających ciekawostki, dane liczbowe naszego miasta i okolic. Celem konkursu jest promocja Nowego Miasta Lubawskiego, rozwijanie logicznego myślenia i praktycznego zastosowania „królowej nauk”.

              Oto wyniki

              I miejsce Lena Otremba ze Szkoły Podstawowej w Marzęcicach

              II miejsce Aleks Deja ze Szkoły Podstawowej w Marzęcicach

              III miejsce Mikołaj Sowiński ze Szkoły Podstawowej w Tereszewie

              III miejsce Robert Stachewicz ze Szkoły Podstawowej w Nowym Grodzicznie

              III miejsce Wojciech Cymer ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Nowym Mieście Lub.

              III miejsce Jan Milewski ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowym Mieście Lub.


               

              Nagrody w konkursie ufundował Urząd Miasta . Wręczenia nagród dokonał Burmistrz Miasta Damian Artuszewski.

              Konkurs cieszy się corocznie duż popularnością. Dziękujemy uczniom i ich nauczycielom. Życzymy młodym mieszkańcom naszego miasta i okolic rozwijania swoich pasji teraz i w przyszłej pracy zawodowej.

            • „Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna”         

            • 3 maja będziemy obchodzić 232 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja -  pierwszej w Europie i drugiej na świecie. Dla upamiętnienia tego ważnego wydarzenia uczniowie klas siódmych z wychowawcami przygotowali przedstawienie teatralne. „Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna.” O oprawę muzyczną zadbał zespół  pod kierunkiem Pana M. Deredasa.                          

              Akademię zaszczycili swą obecnością zaproszeni goście  Burmistrz Miasta Pan Józef Blank, Pan  Jerzy Grządzielewski z Referatu Promocji Urzędu Miasta  oraz Pan Piotr Lewandowski - Przewodniczący Rady Rodziców.

              Burmistrz Miasta i Dyrektor Szkoły, zabierając głos, podkreślili rolę konstytucji dawniej i obecnie. Zwrócili uwagę na  konieczność Jej szanowania i  traktowania Własnej Ojczyzny jak Matki.

              Życzyli w najbliższych dniach zadumy i uroczystego świętowania.

               

            • Sukcesy naszych nauczycieli

            • W gali Sportowiec Roku 2023 pan Zbigniew Gołębiewski otrzymał wyróżnienie jako trener Szkolnego Klubu Sportowego Iskra - gratulujemy sukcesu!

            • FINAŁ POWIATOWEGO TURNIEJU PIŁKARSKIEGO,, PUCHAR TYMBARKU"

            • 26 kwietnia przedstawiciele klas pierwszych, drugich i trzecich brali udział w finale powiatowego piłkarskiego turnieju pod nazwą PUCHAR TYMBARKU. Nasi piłkarze zajęli I miejsca w kategoriach U-8 chłopcy i U-10 chłopcy, uzyskując tym samym awans do majowego finału wojewódzkiego. Gratulujemy naszym gwiazdom sportu i opiekunowi - trenerowi Arturowi Marcfeldowi oraz życzymy powodzenia w dalszych rozgrywkach. 

              Fot. Grzegorz Chełkowski

            • POWIATOWE OBCHODY KWIETNIA MIESIĄCA WIEDZY NA TEMAT AUTYZMU

            • Dnia 26 kwietnia nasza szkoła brała udział w Powiatowych Obchodach Kwietnia Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu, gdzie uczniowie klasy 2b pod kierunkiem p. Aleksandry Mossakowskiej i p. Joanny Szajewskiej wykonały aranżacje instrumentalną do utworu Roberto Delgado pt. "Letkiss". 

              Podczas spotkania dzieci korzystały z wielu atrakcji: stoiska plastycznego, cyrkowego, manualnego, kreatywnego, dmuchanej zjeżdżalni, ścieżki sensorycznej oraz przygotowanego przez wolontariuszy z naszej szkoły - stoiska malowania twarzy.Celem imprezy było propagowanie wiedzy na temat autyzmu, budowanie wrażliwości, a przede wszystkim integracja spoleczna.

            • Z wizytą w Miejskiej Bibliotece Publicznej

            • Uczniowie klasy 1a w związku z obchodzonym w niedzielę Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich oraz omawianą tematyką zajęć w tym tygodniu, postanowili odwiedzić progi Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Bogusławskiej w Nowym Mieście Lubawskim. Na miejscu bardzo serdecznie przyjęła nas Pani Aneta Rogowska, która odpowiedziała dzieciom na pytanie: Jak daleka jest droga od pomysłu do gotowej książki?.  Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z informacjami dotyczącymi powstawania i wyglądu książek dawniej oraz jak to się robi współcześnie. Pani Aneta opowiedziała dzieciom także jak należy dbać o książki i zachowywać się w bibliotece. Podczas spotkania dzieci zapoznały się ze zbiorami bibliotecznymi oraz mogły wcielić się w rolę drukarza tworząc własne zakładki do książek. Nasi uczniowie chętnie i aktywnie uczestniczyli w lekcji bibliotecznej. Niektórzy z nich już zapowiedzieli się z kolejnymi wizytami w bibliotece.

            • Pizza w szkole!

            • Młodzi kucharze z 5a przygotowali na ostatnich zajęciach kulinarnych domową pizzę według przepisu i wskazówek Tymka.

            • Projekt Szkolne Budżety Partycypacyjne rozstrzygnięty!

            • Przy udziale Burmistrza Miasta pana Józefa Blanka, pani Agnieszki Muszyńskiej Kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Sportu w Urzędzie Miasta oraz całej społeczności szkolnej, ogłosiliśmy dziś oficjalne wyniki głosowania na budżet w ramach Projektu - Szkolne Budżety Partycypacyjne. Byli z nami również przedstawiciele mediów lokalnych – telewizji nowomiejskiej, Klik Nowe Miasto Lubawskie i Gazety Nowomiejskiej.

              Krótko przypomnimy, że nasza szkoła przystąpiła do Szkolnego Budżetu Partycypacyjnego za sprawą pani Jolanty Jonowskiej i pana Pawła Suszyńskiego – opiekunów naszego zespołu koordynującego. Inicjatywa ta finansowana jest przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Całym projektem zajmuje się Fundacja SocLab i Stowarzyszenie Wiatraki Mazur. Nasza szkoła jest jedną z ośmiu z województwa warmińsko-mazurskiego, które zakwalifikowały się do tego działania, z czego jesteśmy bardzo dumni.

              W czasie trwania całego przedsięwzięcia uczestniczyliśmy w szkoleniach wyjazdowych w Ełku, szkoleniach u nas w szkole, lekcjach online, stworzyliśmy regulamin, przygotowywaliśmy apele, plakaty, prezentacje. Nauczyliśmy się wielu nowych rzeczy, poznaliśmy nowych przyjaciół, przełamaliśmy swoje lęki.

              Głównym celem całego projektu było skłonienie całej społeczności szkolnej do stworzenia i opisania pomysłów, które za kwotę 3000 zł mogłyby być zrealizowane w naszej szkole. Zachęciło to wszystkich do prób planowania budżetu, tworzenia opisów swoich wizji oraz ich prezentacji, gdyż każdy z wnioskodawców musiał swój projekt zareklamować.

              Frekwencja podczas głosowania była bardzo wysoka, bo aż 81%. Uprawnionych do głosowania było 525 osó, kart wydano 426, ważnych głosów 425, 1 głos nieważny.

              Miejsce 6. - 15 głosów zdobył projekt pani Gizeli Moczadło "Stoły zewnętrzne do warcabów/szachów/kółko i krzyżyk".

              Miejsce 5. - 31 głosów zdobył projekt Krystiana Bielaszki i Mateusza Woldana "Naprawa boiska do koszykówki, ławki, eko kosze".

              Miejsce 4. - 47 głosów otrzymał projekt Huberta Kijory "Stolik relaksu - piłkarzyki, dart".

              Miejsce 3. - 101 głosów dostał projekt pani Pauliny Przybylskiej "Aktywna strefa relaksu".

              Miejsce 2. - 112 głosów zdobył projekt Zosi Ćwiklińskiej "Kolorowy odpoczynek".

              Miejsce 1. - 119 głosów otrzymał projekt pani Moniki Chylińskiej "Funkcjonalny hol".

              Dzięki Stowarzyszeniu "Przyjaciel Szkoły" zrealizowany zostanie również projekt, który zajął II miejsce.

              Gratulujemy zwycięzcom, dziękujemy za wspaniałą przygodę i czekamy z niecierpliwością na realizacje tych projektów - dzięki nim będzie wygodnie i kolorowo na holu dolnym i górnym.

               

               

               

               

               

            • Konkurs „Żywienie  a zdrowie człowieka”

            • W Zespole Szkół Zawodowych w Kurzętniku odbyła się VI edycja  Powiatowego  Konkursu „Żywienie a zdrowie człowieka”. Naszą szkołę prezentowała drużyna w składzie Adrianna Wydrachowska i Zofia Mączkowska z klasy VIIa. Tematyka VI edycji konkursu to :  „Odporność a dieta. Jak wzmocnić układ odpornościowy”.  Adrianna  zajęła III miejsce, a Zofia otrzymała wyróżnienie.  Gratulujemy. Uczennice  wiedzą, że jednym z najsilniejszych składników  ważnych w naszej diecie odpowiadających za naszą odporność jest  witamina D3. Najlepiej jeśli będzie w towarzystwie magnezu, witaminy K2 i przeciwzapalnych kwasów tłuszczowych omega-3.  Warto włączyć do diety takie warzywa jak: rośliny strączkowe, paprykę, jarmuż, brukselkę, brokuł i kalafior. Owoce to również doskonały sposób, aby wzmocnić organizm. Należą do nich przede wszystkim: maliny, banany, ananas, kiwi, porzeczka czarna, cytrusy. Na ostateczny wynik konkursu wpłynęło rozwiązanie testu  składającego się z 40 pytań oraz samodzielne wykonanie i prezentacja wartości odżywczych  muffin jajeczno-warzywnych. Uczennice przygotowywały się do konkursu pod czujnym okiem pani Ireny Światkowskiej.

               

            • Olimpiada Zdrowia PCK

            • 21 kwietnia odbył się rejonowy etap Olimpiady Zdrowia. Nasi uczniowie okazali się bezkonkurencyjni, gdyż Aleksander Grześkiewicz z klasy VIIb zajął I miejsce, a Lena Szpanelewska z klasy VIIa II miejsce. W maju Aleksander  będzie reprezentował powiat nowomiejski na etapie wojewódzkim. Osiemnastu uczestników rozwiązywało test wiedzy, obejmujący zagadnienia związane z promocją zdrowia, zdrowym stylem życia, zdrowym żywieniem, promowaniem aktywności fizycznej, ekologii, w tym przeciwdziałaniu marnowania żywności i surowców. Tematyka olimpiady daleko wykracza poza podstawę programową dlatego uczestnicy dużo czasu musieli poświęcić na naukę nowych treści prozdrowotnych i proekologicznych. Przed Aleksandrem kolejne wezwanie, gdyż musi przeprowadzić szkolną i lokalną akcję prozdrowotną- promującą zdrowy styl życia, która będzie prezentowana i oceniana podczas etapu wojewódzkiego. Do olimpiady przygotowała uczniów Irena Światkowska- opiekun SK PCK.

            • WIOSENNE SPRZĄTANIE WARMII I MAZUR 2023

            •  

                            Dnia 21 kwietnia 2023 roku uczniowie klas trzecich (IIIa i IIIb)  Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim wzięli udział w akcji pn. „Wiosenne Sprzątanie Warmii i Mazur” w ramach ogólnoświatowej akcji „Dzień Ziemi”.  Uczniowie klas trzecich porządkowali teren wokół naszej szkoły, a także parking obok boiska szkolnego Orlik. Akcja ta to doskonały sposób na uświadomienie ludziom, że to jak wygląda okolica w której mieszkamy w dużej mierze zależy od nas samych. Serdecznie dziękujemy Paniom wychowawczyniom (Pani Marioli Lewalskiej i Pani Gizeli Moczadło) i samym uczniom. (JK)

            • Tydzień Poezji

            • W dobie komputeryzacji warto pamiętać o tym, jak wielką rolę w kształtowaniu młodego pokolenia odgrywa kontakt z literaturą. W tym tygodniu dzieci z oddziałów przedszkolnych obchodziły "Tydzień Poezji". Zapoznawały się z twórczością Doroty Gellner oraz Juliana Tuwima. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem i koncentracją słuchały czytanych utworów, a także aktywnie uczestniczyły w rozmowach dotyczących ich treści. Wykonywały również prace plastyczno-techniczne nawiązujące do czytanych wierszy. 

              Mamy nadzieje, iż były to chwile pełne przeżyć estetycznych, wpływające na rozwój zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. 

            • Dzień Książki

            • Z okazji obchodzonego dziś "Dnia książki" dzieci z zerówki oraz nasze najmłodsze "Sówki" wybrały się na spotkanie do Miejskiej Biblioteki Publicznej. Dowiedziały się tam kiedy powstały najstarsze książki, jak one wyglądy, jak wygląda obecnie proces powstawania  książek, a także wykonali dla siebie zakładki do książek. Poznali wiele ciekawych tytułów książek, które mieli okazję obejrzeć. "Słoneczka" także odwiedziły bibliotekę - naszą szkolną, w której poznały ciekawe propozycje literackie dla dzieci. Po powrocie do klasy stworzyły własną autorską "mini książeczkę".

              Zapraszamy do fotorelacji.

            • Mini Olimpiada w szkole

            • Korzystając z pięknej pogody w dniu 20.04.2023 w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim odbyła się zorganizowana przez nauczycieli wf „Mini Olimpiada lekkoatletyczna”. Startowało w niej 243 uczniów. Zawodnicy z klas IV- VII rywalizowali w biegu na 60 m oraz skoku w dal, a uczniowie klas młodszych bez rywalizacji stawiali pierwsze kroki w biegu krótkim, biegu z płotkami, skoku w dal oraz rzucie oszczepem. W sędziowaniu i prowadzeniu Olimpiady pomagali uczniowie z klas VIII, którzy pomagali młodszym adeptom lekkoatletycznym w trudniejszych dyscyplinach. Wszystkim udzieliła się atmosfera rywalizacji i każdy starał się uzyskać jak najlepszy wynik.

            • Konkurs recytatorski i plastyczno-logopedyczny

            • W naszej szkole odbył się dziś konkurs recytatorski dla uczniów oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III. Wszyscy uczestnicy wykazali się dobrym przygotowaniem oraz piękną recytacją. Jury w składzie, którego była Pani Dyrektor -  Marzena Cieplak, Pani Jolanta Jonowska - polonistka oraz Pani Daniela Kowalska - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych.Oddziały przedszkolne:I miejsce - Hanna ZielińskaII miejsce - Zofia BłażejewskaIII miejsce - Kornelia Kwiatkowska

              Klasy I-IIII miejsce - Aleksandra GruźlewskaII miejsce - Zuzanna WrońskaIII miejsce - Janina Czaplińska

              Podczas spotkania odbyło się także wręczenie nagród dla laureatów konkursu plastyczno-logopedycznego.

              Gratulujemy wszystkim uczestnikom zarówno konkursu recytatorskiego jak i plastyczno-logopedycznego!

            • SZKOLNE NIEBIESKIE IGRZYSKA

            • Dnia 18 kwietnia w ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu oraz Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu w naszej szkole odbyły się NIEBIESKIE IGRZYSKA. Celem ich było pokazanie, że każdy może być sportowcem i każdy ma szansę osiągnąć sukces na miarę swoich możliwości. W igrzyskach brały udział oddziały przedszkolne, klasy Ib, IIb i IIIb oraz dzieci ze świetlicy szkolnej. Dzieci otrzymały dyplomy oraz pamiątkowe niebieskie medale.

              Koordynatorzy Szkolnych Niebieskich Igrzysk: Justyna Lewicka i Anna Spalik

            • SZKOLNY BUDŻET PARTYCYPACYJNY

            • Podczas ostatniego apelu członkowie zespołu koordynującego Szkolny Budżet Partycypacyjny podsumowali kolejne etapy projektu i przedstawili plany na najbliższe dni.

              Autorzy projektów, które zostały pozytywnie zweryfikowane zaprezentowali społeczności szkolnej swoje pomysły na wykorzystanie 3000zł. W ten sposób uczniowie i pracownicy szkoły poznali szczegóły „inwestycji” i mieli możliwość zadawania pytań do pomysłodawców.

              Podczas apelu gościliśmy członków Stowarzyszenie Wiatraki Mazur – jednego z głównych organizatorów Szkolnego Budżetu Partycypacyjnego na Warmii i Mazurach. Dziękujemy Wam za obecność, wsparcie i dobre rady!

              Przez najbliższe dni autorzy projektów wciąż będą prowadzić promocję i zachęcać społeczność szkolną do wyboru ich projektu. W piątek 21.04 odbędzie się wyczekiwane przez wiele osób głosowanie na projekty, a już 24.04 podczas uroczystego apelu ogłosimy zwycięzcę.

              BĘDZIE SIĘ DZIAŁO!

              Pozdrawiamy!

              Zespół Koordynujący Szkolny Budżet Partycypacyjny.