• Aktualności

          • Zapraszamy do szkoły.
            • Zapraszamy do szkoły.

            • W czwartek 18 stycznia 2018 roku odbędą się wywiadówki dla rodziców dzieci oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I-VII.

              Harmonogram spotkania:

              16.00 - Zebranie przewodniczących rad oddziałowych (po 1 rodzicu z klas 0-VII) w sali nr 31.

              16.30-17.30 - Wywiadówki dla rodziców dzieci oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I-III.

              17.15 - Spotkanie dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Jerzego Resickiego z rodzicami na górnym holu.

              17.15-18.15 Wywiadówki dla rodziców klas IV-VII. (enb)

          • Warsztaty kulinarne w ramach projektu WOW
            • Warsztaty kulinarne w ramach projektu WOW

            • W listopadzie i grudniu 2017r. w ramach projektu WOW  i zajęć „Liczę i o zdrowie dbam w praktyce” odbyły się warsztaty kulinarne dla uczniów i rodziców. Zebrani pod okiem profesjonalnego  kucharza doskonalili umiejętność  przygotowania  zdrowego  I i II śniadania.  Na początek „Szef kuchni „ zadbał o zdrowe przekąski tj. paluszki z marchwi, selera, także naciowego, rzodkwi białej i czarnej itp.  Na stole znalazło się bogactwo warzyw i innych  dodatków. Każdy uczestnik  komponował sobie kanapki wegetariańskie lub z dodatkiem wędliny, kurczaka czy polędwiczki. Prowadzący pokazali, że śniadanie wcale nie musi być nudne.  Do śniadaniówki można włożyć kolorową tortillę nafaszerowaną białkiem, witaminami i minerałami, której przygotowanie zajmuje kilka minut.  Kanapka też może być ciekawa  i smaczna.  Autentyczna radość tworzenia pojawiła się w momencie komponowania  kanapek z mnogością  dodatków.  Wcześniej dzieci były zaangażowane  w tworzenie zdrowych past kanapkowych, gdzie ukryte zostały nie zawsze lubiane dodatki takie jak np. szpinak, czosnek czy jajka.  Do kanapek  wykorzystano chleb razowy  w różnych kształtach.  Bieżąca degustacja kanapek umożliwiła poznanie nowych nieodkrytych smaków.  Alternatywą na słodki wafelek  lub  pączek  okazały się kuleczki ryżowe z bakaliami obsypane płatkami z miodem.  Po degustacji  słodkiej przekąski był czas na koktajl owocowo- warzywny.  Irena Światkowska –  prowadząca zajęcia  prozdrowotne ma nadzieję, że te ciekawe inspiracje kulinarne  zostaną wdrożone przez uczestników warsztatów.  Po zajęciach u uczniów i rodziców wzrosły kompetencje w zakresie prawidłowego odżywiania- uczestnicy potrafią dobrać i skomponować zdrowe śniadanie dla swoich potrzeb.  Pokazane przepisy okazały się proste, smaczne, zdrowe  i szybkie jeśli chodzi o przygotowanie. (KZ)

          • Szkolni historycy
            • Szkolni historycy

            • Kamil Gabiec - uczeń klasy VII a i Jakub Figurski z klasy VII b brali dzisiaj udział w rejonowym etapie konkursu historycznego ,,Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922,,, który odbył się w Olsztynie. Obaj zakwalifikowali się do finału wojewódzkiego. Jakub zajął I miejsce, a Kamil uplasował się na ex equo II i III pozycji. Gratulujemy sukcesu zarówno uczniom, jak i ich opiekunowi panu Jerzemu Resickiemu. Sukces jest tym większy, iż chłopcy znaleźli się we wspaniałej siódemce, która została wyłoniona z 20 najlepszych. Życzymy sukcesów na kolejnych etapach. (enb)

          • Apel wigilijny
            • Apel wigilijny

            • „Są święta w naszym kalendarzu najdroższe i najbliższe, bo wywołują falę marzeń najczulszych i najmilszych” – tymi słowami czwartoklasiści wprowadzili społeczność szkolną w bożonarodzeniowy nastrój. Na uroczystość wigilijną przybyli zaproszeni goście: wiceburmistrz Krzysztof Widźgowski, radni miejscy: Zbigniew Ewertowski, Adam Kłosowski, Mieczysław Kubacki, Andrzej Nadolski, przewodnicząca Rady Rodziców – Anna Moczadło.
              W spotkaniu uczestniczyli również nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, emerytowani nauczyciele, uczniowie klas I – III oraz rodzice. W atmosferę świąt wprowadzili publiczność: dyrektor szkoły Jerzy Resicki, wiceburmistrz Krzysztof Widźgowski oraz przewodnicząca Rady Rodziców Anna Moczadło.

                              Uczniowie klas czwartych wraz z wychowawczyniami: Magdaleną Ewertowską, Zytą Sadowską i Ireną Światkowską przedstawili współczesną wersją jasełek pt. „Bóg się rodzi w naszych sercach”. Anioły zabrały widzów w sentymentalną podróż do współczesnego domu, by pokazać jak ludzie przygotowują się na przyjęcie  Jezusa. Następnie przeniosły wszystkich do ubogiej stajenki, aby odkryli sens Bożego Narodzenia. Występ swoim śpiewem uświetnił chór szkolny Bemolki pod kierunkiem Hanny Szymańskiej i soliści: Jakub Cieplak, Roksana Kłosowska, Amelia Idziak, Agnieszka Świątkowska i Maja Cieplak. Na koniec odśpiewano kolędy, do których akompaniował Filip Orłowski. Akademię poprowadziła pani Ewelina Niścigorska-Bojarska.

                              W piątek młodzi artyści wystąpili ponownie, tym razem przed całą społecznością szkolną. Dyrektor Jerzy Resicki życzył zebranym wesołych świąt i zwrócił uwagę na bezpieczeństwo podczas przerwy świątecznej. Przedstawiciele Ogólnoszkolnej Rady Uczniowskiej złożyli życzenia dyrekcji oraz nauczycielom i wręczyli symboliczny upominek. Tradycyjnie w każdej klasie odbyły się spotkania wigilijne z kolędą i opłatkiem. (enb)

          • Najlepsi z najlepszych
            • Najlepsi z najlepszych

            • W bieżącym roku szkolnym 4 uczniów naszej szkoły będzie walczyć o najwyższe lokaty w Przedmiotowych Konkursach Wojewódzkich. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowali się następujący uczniowie: Paweł Kowalczyk (7a) -  matematyka, język angielski, Jakub Figurski (7b) -  język polski, historia, język angielski. Ksawery Kuczkowski (7a) oraz Samuel Schramm (6b)  - język angielski. Gratulujemy uczniom i nauczycielom. Życzymy sukcesów na dalszych etapach . (enb)

          • Turnieje piłki nożnej
            • Turnieje piłki nożnej

            • Dnia 15.12.2017r. w hali nowomiejskiego MOSiR-u odbył się Wojewódzki Turniej Piłki Nożnej chłopców szkół podstawowych. Uczniowie naszej szkoły zajęli bardzo wysokie III miejsce. Rywalizacja toczyła się w dwóch grupach. W składzie naszej drużyny znaleźli się : Mroczkowski Karol, Kordalski Maciej (bramkarz i kapitan), Trzciński Wiktor, Banaszkiewicz Dawid, Dąbrowski Bartosz, Cieplak Jakub i Kotłowski Igor.  Opiekunem był Leon Prusakowski.

              Dnia 19.12.2017r.  również w hali nowomiejskiego MOSiR-u odbył się Wojewódzki Turniej Piłki Nożnej dziewcząt szkół podstawowych. Nasze uczennice wygrały dwa mecze, przegrały dwa mecze i zanotowały jeden remis,  co dało również bardzo wysokie III miejsce. W reprezentacji znalazły się: Baranowska Zuzanna, Grochowalska Nadia (bramkarka), Milewska Małgorzata, Strauss Oktawia, Zdunkowska Lena, Dembińska Julia, Budzyńska Karolina, Józefowicz Amelia (bramkarka). Ponadto Milewska Małgorzata została uhonorowana statuetką jako najlepsza zawodniczka na boisku. Opiekunem był Andrzej Czepek.(KZ)

          • Podaruj Słodkie Serce
            • Podaruj Słodkie Serce

            •  

              „Podaruj słodkie serce” to akcja, która w naszej szkole ma długą tradycję. Tegoroczna przedświąteczna zbiórka słodyczy  zakończyła się wielkim sukcesem. Z przyniesionych do szkoły łakoci   udało się przygotować paczki świąteczne, które trafiły do naszych uczniów.  W tym roku zbiórka  trwała   3 tygodnie i cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród społeczności szkolnej. Jej głównym celem było wyrabianie wśród uczniów nawyku dzielenia się z innymi oraz wdrażanie do udzielania pomocy  potrzebującym. Zaangażowanie w akcje tego typu  ma znaczenie w kształtowanie własnego charakteru- czyniąc coś dla drugiego,  czynimy dla siebie. Cieszymy się, że przedsięwzięcie z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem, że są wśród nas tacy, którzy pamiętają o innych i potrafią się dzielić.  Akcję zorganizowały nauczycielki: Katarzyna Zapałowska, Iwona Kołecka,  Wioletta Bączek – Samulewicz. Organizatorki serdecznie dziękują wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji i okazali serce  osobom  potrzebującym pomocy. (KZ)

            • XIX Mikołajkowy turniej skoku wzwyż


               W dniu 8.12.2016 r. został zorganizowany przez Uczniowski Klub Sportowy „Iskra” coroczny Mikołajkowy turniej skoku wzwyż. W tym roku zawody zostały rozszerzone o klasę VII.  W sumie w turnieju brało udział 44 młodych zawodników z nowomiejskich szkół podstawowych.
              Na początku uroczystego otwarcia zawodów dokonała Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 p. Eleonora Lewalska, po którym zawodnicy rozpoczęli swoje zmagania.
              Zwycięzcami w swoich kategoriach zostali: Jaroszewska Aleksandra – 115 cm – SP 2, Kowalska Alicja – 115 cm – SP 1, Straus Oktawia - 125 cm - SP 1, Nadwodna Maja - 115 cm - SP 1, Zbikowski Kornel – 120 cm – SP 2, Dąbkowski Bartosz - 120 cm – SP 1, Zdanowski Oliwer - 145 cm - SP 1, Kopiczyński Wiktor - 135 cm - SP 2.

              Wszyscy zawodnicy otrzymali słodkie nagrody, a dla zwycięzców czekały medale
              i dyplomy.  Szczegółowe wyniki w zakładce UKS Iskra na stronie szkoły. (KZ)

          • Zapraszamy do szkoły
            • Zapraszamy do szkoły

            • 13 grudnia 2017 roku odbędzie się wywiadówka dla rodziców uczniów klas I-VII.

              17.00 - 18.00 - Wywiadówka dla rodziców uczniów kla I-III

              17.45 - Oferta Ośrodka Narciarskiego Kurza Góra na górnym holu

              17.45-18.45 - Wywiadówka dla rodziców uczniów kla IV-VII.

              Zapraszamy. (enb)

          • Otrzymaliśmy Krajowy Certyfikat „Szkoła Promująca Zdrowie”
            • Otrzymaliśmy Krajowy Certyfikat „Szkoła Promująca Zdrowie”

            • W dniu 5 grudnia 2017 r.  Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska przyznała placówce Krajowy Certyfikat „Szkoła Promująca Zdrowie”. Odbyło się to na wniosek Centralnej Kapituły Krajowego Certyfikatu, która  liczyła 16 członków. Zespołowi przewodniczyła prof. Barbara Woynarowska.  Otrzymując Krajowy Certyfikat  Szkoły Promującej Zdrowie na 5 lat placówka musiała spełnić określone wymagania tj.

              • Praca całej społeczności szkolnej
              • Współpraca z wojewódzkim koordynatorem
              • Spełnienie wymagań z Procedury nadawania Krajowego Certyfikatu       

                   a) działania w zakresie promocji zdrowia wpisane są w koncepcję pracy  szkoły

              b) szkoła jest członkiem wojewódzkiej sieci i posiada wojewódzki certyfikat co najmniej 3 lata

              c) prowadzi podstronę internetową: Szkoła Promująca Zdrowie

              d) dokonała autoewaluacji działań w zakresie 4 standardów

              e) dokonała  publicznej prezentacji wyników autoewaluacji

              f) uzyskała rekomendacje wojewódzkiego koordynatora

              • Zaopiniowanie wniosku przez członków Centralnej Kapituły Krajowego Certyfikatu SPZ
              • Rekomendacja dla Ministra Edukacji Narodowej

              Placówka dołączyła do 8% szkół z Krajowym Certyfikatem- gdzie zdrowie całej społeczności szkolnej zajmuje czołowe miejsce. Pani prof. B. Woynarowska powiedziała  „… że są to szkoły, gdzie widzi się jakość pracy, działania wynikają z potrzeb placówki, są planowane i długofalowe…. Każdy członek społeczności szkolnej odnosi korzyści, ponieważ inwestuje w swoje zdrowie, które jest bezcenne..” W tym roku      Krajowy Certyfikat otrzymało 36 szkół z 11 województw. Historia  Szkół Promujących Zdrowie liczy 25 lat. Pierwsze spotkanie odbyło się  w Spale 04.12.1992 r. Przez ćwierćwicze tylko 246 szkół w Polsce zdobyło Krajowy Certyfikat SPZ.   Uroczystość  nadania certyfikatów miała  miejsce w Ośrodku Rozwoju Edukacji w Warszawie, którą otworzyła Marzenna Habib- wicedyrektor ORE. Pani Agnieszka Ludwin Zastępca Dyrektora w Departamencie Wychowania i Kształcenia Integracyjnego MEN odczytał list gratulacyjny od Pani Minister. W uroczystości wzięli udział miedzy innymi: prof. Barbara Woynarowska – współtwórczyni polskiej koncepcji szkoły promującej zdrowie, Krajowy Koordynator w Europejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie (1992- 1997), członek Szkoły dla  Zdrowia w Europie ( od 2012), Valentina Todorovska- Sokołowska- krajowy koordynator sieci przedszkoli i szkół promujących zdrowie, Wiesława Szafrańska-Bortkiewicz - Dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Olsztynie,  Anna Zdaniukiewicz – koordynator szkół promujących zdrowie w woj. warmińsko- mazurskim i inni wojewódzcy koordynatorzy SPZ. Przyznanie certyfikatu jest potwierdzeniem, że szkoła pracuje zgodnie z modelem szkoły promującej zdrowie, jest wyrazem uznania jej dotychczasowych osiągnięć, które są wynikiem wieloletniej i systematycznej pracy. Ideę Szkoły Promującej Zdrowie  w placówce wdrożyła dyrektor Ewa Kijora oraz jej zastępca Eleonora Lewalska.  Wniosek z podejmowanych przedsięwzięć przygotował  Szkolny Zespół Promocji Zdrowia,  w skład którego weszli dyrektor szkoły Jerzy Resicki,  Katarzyna Zapałowska, Wioleta Bączek- Samulewicz, Jarosław Kamiński, Zyta Sadowska, Iwona Kołecka, Magdalena Ewertowska, Zbigniew Gołębiewski, pielęgniarka szkolna – Krystyna Kwiatkowska. Koordynatorem całego przedsięwzięcia była Irena Światkowska. (KZ)

          • Mikołajki dla przedszkolaków
            • Mikołajki dla przedszkolaków

            • Dzisiaj od rana w szkole ogromne poruszenie. Dzieci z niecierpliwością oczekiwały na odwiedziny Świętego Mikołaja. Tymczasem, uczniowie klasy IIIb sami postanowili wcielić się w rolę Mikołaja.

              Przygotowali dla przedszkolaków bajkę pt. „Śpiąca królewna” i obdarowali wszystkich zgromadzonych w sali gimnastycznej słodyczami. Maluchy z wypiekami na twarzy i w wielkim skupieniu oglądały przedstawienie, a ich starsi koledzy byli zadowoleni, że mogli sprawić radość młodszym.

              Następnie, mali aktorzy wybrali się do Przedszkola Miejskiego, aby tam również zrobić niespodziankę przedszkolakom.

              Nad całym przedsięwzięciem czuwała pani Mirosława Mamińska. (KZ)

          • Wiktoria Dziodko ciągle odnosi sukcesy
            • Wiktoria Dziodko ciągle odnosi sukcesy

            • Wiktoria Dziodko jest uczennicą klasy II b, ale już może pochwalić się licznymi zwycięstwami. Bierze udział w turniejach szachowych i odnosi ciągle sukcesy. Wymienić tu należy wysokie miejsca zdobyte podczas rozgrywek i zawodów: I miejsce w Czerniakowskim Festiwalu Szachowym, II miejsce w Igrzyskach Szkolnych w Drzonkowie, I miejsce w Mistrzostwach naszej szkoły, awans do finału w Półfinałach Mistrzostw Polski, I miejsce w Niepodległościowym Turnieju Szachowym w Brzoziu i I miejsce w Mikołajkowym Turnieju Szachowym. To tylko niektóre osiągnięcia Wiktorii, która ma na swoim koncie wiele wygranych. Cała społeczność szkolna życzy jej dalszych sukcesów. (KZ)

          • Fotki w szkole
            • Fotki w szkole

            • W dniach 30 XI i 1 XII w naszej szkole, w ramach promocji, będzie można wykonać zdjęcia grupowe, legitymacyjne, i koleżeńskie w ciekawej scenerii. Fotki będzie wykonywać nowomiejska firma Fotograf'y. (enb)

          • Spotkanie z fizyką i chemią
            • Spotkanie z fizyką i chemią

            • 27 listopada 2017 r. po raz kolejny naszą szkolę odwiedzili członkowie Koła Naukowego Centrum Nauki Kurzętnik.  Grupa młodych naukowców pod kierunkiem nauczycielek - Doroty Brozdowskiej i Małgorzaty Hincman-Mróz zaprezentowała ciekawe doświadczenia w klasach VII.

              Były to m.in:  zegar jodowy,  samozapłon, duch w butelce, pasta do mycia zębów dla słonia, płonąca piana, nurek Kartezjusza, przebijanie worka z wodą wykałaczkami,  kierowanie strumieniem wody za pomocą balonów, tęcza na talerzu,  kolorowe warstwy wody w szklance,  sztuczny śnieg,  ciecz nienewtonowska,  lampa lawa,  pojazd poduszkowiec, wahadła z bombek. Pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem. Uczniowie klas VII najpierw obserwowali, a później chętnie i z ogromnym zaangażowaniem wykonywali doświadczenia chwmiczne i fizyczne. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał dyplom za udział w pokazie doświadczeń. (enb)

          • Zapraszamy Rodziców do szkoły
            • Zapraszamy Rodziców do szkoły

            • Serdecznie zapraszamy Rodziców w dniu 29.11.2017 r. (środa) do szkoły. W tym dniu odbędą się konsultacje z wychowawcami i nauczycielami. Rodzice uczniów klas I - III w godz. 17.00  -  17.45.  Rodzice uczniów klas IV - VII w godz. 17.45 - 18.30. O godz. 17.00 odbędzie się spotkanie rodziców uczniów klas III z dyrektorem szkoły Jerzym Resickim, a o godz. 17.45 dyrektor spotka się z rodzicami uczniów klas VI. (KZ)

          • Podaruj Słodkie Serce
            • Podaruj Słodkie Serce

            • Wzorem lat ubiegłych organizujemy w naszej szkole PRZEDŚWIĄTECZNĄ ZBIÓRKĘ SŁODYCZY. Akcja trwać będzie  od 28 XI 2017 r. do 15 XII 2017 r., a jej celem jest przygotowanie paczek świątecznych,  które trafią do najbardziej potrzebujących uczniów naszej szkoły. Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy! (zbiórka słodyczy w salach: 22, 23 i 30)

          • Pasowanie na przedszkolaka
            • Pasowanie na przedszkolaka

            • Pasowanie na przedszkolaka" to pierwsza wyjątkowa uroczystość w życiu dzieci, które we wrześniu tego roku po raz pierwszy rozpoczęły swoją przygodę z przedszkolem w grupie „Pszczółek”. Dla najmłodszych było to ogromne przeżycie, ale trzymały się bardzo dzielnie. Z uśmiechami na twarzach recytowały wierszyki, tańczyły, śpiewały piosenki otrzymując od rodziców i zaproszonych gości gromkie brawa. Po uroczystej przysiędze,  Dyrektor za pomocą czarodziejskiej różdżki dokonał uroczystego „Aktu pasowania". Nie zabrakło życzeń, upominków od zaproszonych gości oraz dyplomów wręczanych przez Panią Dyrektor każdemu przedszkolakowi. Na pewno był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń zarówno dla dzieci, rodziców jak i nauczycielek. (KZ)

          • Ogólnopolskie zawody lekkoatletyczne w Toruniu
            • Ogólnopolskie zawody lekkoatletyczne w Toruniu

            • W dniu 18 listopada w Arenie Toruń odbyły się Ogólnopolskie zawody "Lekkoatletyka dla każdego". Tego dnia na skoczniach, bieżniach i rzutniach swoich sił mierzyli zawodnicy z województw: warmińsko - mazurskiego, podlaskiego,  podkarpackiego, mazowieckiego, kujawsko - pomorskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego i lubuskiego. Wśród zaproszonych gości byli znakomici polscy sportowcy, gwiazdy światowej lekkoatletyki: Szymon Ziółkowski (mistrz olimpijski i mistrz świata w rzucie młotem), Paweł Czapiewski (halowy mistrz Europy w biegu na 800 m), Anna Jagaciak-Michalska (6 zawodniczka mistrzostw świata w Londynie 2017 w trójskoku, ambasadorka programu LDK) oraz Maria Andrejczyk (4 zawodniczka igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro 2016 w rzucie oszczepem, ambasadorka programu LDK). Reprezentacja naszego województwa liczyła 24 osoby ze szkół podstawowych i 24 osoby z gimnazjów. Zawodnicy rywalizowali w konkurencjach indywidualnych: bieg na 60 m ppł., 60 m, 300 m, 600 m, 1000 m, skok w dal, skok wzwyż, rzut piłką lekarską, pchnięcie kulą i sztafeta 8 x 200m.

              W rywalizacji uczestniczyło także 8 zawodników ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Nowego Miasta Lubawskiego. Bardzo dobrze wystartowali Oliwier Zdanowski – skok wzwyż i Dawid Szpanelewski – bieg 300 m, którzy stanęli na podium z trzecią lokatą. Szczęścia zabrakło Miłoszowi Moczadło zajmując 4 miejsce w rzucie piłką lekarską. W skoku wzwyż 5 miejsce wywalczył Dawid Banaszkiewicz, a Oktawia Straus i Alicja Kowalska zajęły 7 miejsca. W skoku w dal 6 miejsce zdobyła Kamila Ławicka, a w biegu na 60 m. 8 miejsce uzyskała Aleksandra Pruchniewska.

               

               

          • Realizyjemy projekt edukacyjny o tolerancji
            • Realizyjemy projekt edukacyjny o tolerancji

            • Dzisiaj w naszej szkole obchodziliśmy  Światowy Dzień Życzliwości i  Pozdrowień. Dla dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów klas I – III  dzień ten był jednocześnie podsumowaniem szkolnego  projektu edukacyjnego „Promujemy życzliwość, koleżeństwo, tolerancję”. Wszystkie dzieci pod opieką swoich nauczycielek realizowały szereg zadań, których celem było rozwijanie empatii, szacunku i koleżeństwa, wyrabianie umiejętności niesienia pomocy  oraz kształtowanie wrażliwości i życzliwości wobec drugiego człowieka. Nasze  działania zaczęliśmy od 16 listopada – Międzynarodowego Dnia Tolerancji. Uczniowie w klasach przygotowali „Skrzynki życzliwości”, do których wrzucali miłe  listy adresowane do koleżanek i kolegów. Za pośrednictwem „Poczty życzliwości” każdy otrzymał pozdrowienia i życzenia. Następnego dnia  dzieci wzięły udział w warsztatach, na których w grupach wykonywały mapę tolerancji – plakat ze skojarzeniami. Pod kierunkiem swoich pań dokonały analizy prac i poznały przykłady tolerancyjnego zachowania wobec innych. Przeprowadzone pogadanki  pozwoliły dzieciom dostrzec   znaczenie drobnych przejawów życzliwości, pomogły nawiązać pozytywne relacje. Następnie opracowano i umieszczono  na korytarzach szkolnych Kodeksy Ucznia Życzliwego. 21 listopada dla podkreślenia i odróżnienia ważności dnia dominował kolor żółty. Nauczyciele i uczniowie założyli żółte koszulki, na których przypięli wcześniej przygotowane „uśmiechnięte buźki”. Tak przygotowani zabrali ze sobą żółte baloniki i udali się na boisko szkolne. Tam ustawieni w dużym kole wymieniali między sobą  uśmiechy i miłe słowa. Po powrocie do szkoły pani Anna Dembowska zrobiła  wszystkim uczestnikom happeningu  pamiątkową fotografię. Uczniowie klas IV – VII również  promowali tolerancję, życzliwość i koleżeństwo.   Na każdy dzień zaplanowane były różnorodne przedsięwzięcia, do których włączyła się  cała społeczność szkolna. Pierwszy dzień odbył się pod hasłem: „Jestem Twoim przyjacielem”. Uczniowie ORU przyprowadzili debatę z udziałem przedstawicieli klas, Dyrektora Szkoły, Wicedyrektora oraz pedagoga szkolnego pod hasłem „Porozmawiajmy o tolerancji…”. W czasie spotkania dyskutowano na  temat akceptacji drugiej osoby, poszanowania ludzkiej godności. Uczniowie podawali przykłady tolerancji oraz nietolerancji w szkole i w Polsce. Satysfakcjonujące było to, że nasi wychowankowie potrafią dostrzec niewłaściwe zachowania i odnieść się do nich samokrytycznie.  Drugi dzień przebiegał pod hasłem „ABC TOLERANCJI”. Uczniowie na godzinach wychowawczych wykonali plakaty ze skojarzeniami dotyczącymi empatii, przyjaźni, lojalności, pomocy drugiemu człowiekowi. Swoje prace „ABC TOLERANCJI” promowali na zewnętrznych stronach drzwi sal lekcyjnych. Chętni uczniowie napisali listy skierowane do kolegi lub do świata, w których zawarli przemyślenia na temat tolerancji we współczesnym świecie. STAŃ KOLEGO I NAPISZ COŚ MIŁEGO! – to hasło kolejnego dnia obchodów tygodnia Tolerancji, Życzliwości i Pozdrowień. Podczas przerw uczniowie zamieszczali  na tablicy na dolnym holu kartki z  pozdrowieniami, miłymi słowami skierowanymi do kolegi, koleżanki, grupy lub klasy, rodzica,  nauczyciela, pracownika szkoły. PODARUJ UŚMIECH – z tą ideą, kolejnego dnia, uczniowie ORU wręczali symbole uśmiechu nauczycielom, rodzicom, pracownikom szkoły jako drogowskaz w życiu codziennym. Cała społeczność szkolna promowała w tym dniu uśmiech, radość, przyjaźń, które zawsze pomagają w budowaniu pozytywnych relacji miedzy ludźmi .Organizatorzy akcji życzą wszystkim dużo życzliwości  na co dzień, nie tylko od święta. Pomysłodawcami i koordynatorami projektu były Iwona  Kołecka, Katarzyna Zapałowska, Wioletta  Bączek – Samulewicz we współpracy z ORU i  opiekunami. (KZ)