Spotkanie ze strażakiem
W dniu 14 maja 2018r. grupę przedszkolną „01 Pszczółki” odwiedziła Pani Monika Gurzyńska, która należy do Ochotniczej Straży Pożarnej. Na początku spotkania Pani Monika przeczytała dzieciom bajkę Czesława Janczarskiego pt. "Jak Wojtek został strażakiem?”, której dzieci wysłuchały z ogromnym zainteresowaniem. Następnie w interesujący sposób dokonała prezentacji stroju bojowego strażaka oraz urządzeń używanych w trakcie akcji ratowniczej. Poinformowała również dzieci, jak należy postępować podczas alarmu przeciwpożarowego. Tego dnia mali milusińscy mieli również okazję przymierzyć pas, hełm strażacki oraz obejrzeć dokładnie prądownicę. W trakcie spotkania panowała miła i serdeczna atmosfera. Dzieci były bardzo podekscytowane wizytą niecodziennego gościa. Serdecznie dziękujemy za tak interesujące spotkanie. (KZ)
Konkurs pięknego czytania
16 maja odbył się Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania w Tereszewie, na który pojechało trzech laureatów naszej szkoły, uczniów z klas 1-3. W konkursie oceniano płynne i wyraźne czytanie, a także dykcję i przekaz artystyczny czytanej legendy. Spośród 17 uczestników w kategorii klas trzecich I miejsce zajęła Oliwia Brzeska z kl. III a, II miejsce w kategorii klas pierwszych zajęła Michalina Mówińska z kl. I a. Klasy drugie reprezentował Aleksander Grześkiewicz. Gratulujemy uczestnikom. (enb)
Bieg Papieski
Dnia 16.05.2018r. jak co roku nasza szkoła organizuje Bieg Papieski dla klas IV - VII. Formuła dzisiejszego biegu sztafetowego to 4 dziewczynki i 4 chłopców ( oczywiście dystans dostosowany do wieku). Przy bardzo dobrej pogodzie również i rywalizacja była bardzo sportowa. A oto wyniki biegu:
1 miejsce klasa IV c
2 miejsce klasa V b
3 miejsce VI b
4 miejsce VII b (KZ)
Wyniki konkursu EKO - PLANETA i konkursu GEO - PLANETA PLUS
W czwartek, tj. 1 marca 201 roku odbył się w naszej szkole Ogólnopolski Konkurs Ekologiczny EKO-PLANETA w formie testowej. Uczestniczyło w nim czworo uczniów naszej szkoły. Maksymalna ilość punktów do zdobycia to 38. Otrzymaliśmy wyniki tego konkursu, które przedstawiają się następująco:
a) Jakub Figurski kl.VIIb 27 punktów,
b) Zuzanna Anna Dąbrowska kl. VIb 26 punktów,c) Miłosz Moczadło kl. VIa 21 punktów,
d) Małgorzata Wiśniewska kl. VIb 15 punktów.
Uczeń Jakub Figurski z klasy VIIb otrzymał dyplom za bardzo dobry wynik, Zuzanna Anna Dąbrowska z klasy VIb - dyplom wyróżnienia.
Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy uznania.
W środę 14 marca 2018 roku odbył się w naszej szkole Ogólnopolski Konkurs Geograficzny "GEO-PLANETA" PLUS w formie testowej. Uczestniczyło w nim sześcioro uczniów naszej szkoły: Miłosz Moczadło, Bartosz Dąbkowski, Szymon Lewandowski, Michalina Dąbrowska, Ksawery Kuczkowski oraz Bartosz Różycki. Maksymalna ilość punktów to 38. Otrzymaliśmy wyniki tego konkursu, które przedstawiają się następująco:
a) Bartosz Dąbkowski kl.Vb 23 punky - dyplom za bardzo dobry wynik,
b) Szymon Lewandowski kl. VIIa 20 punktów - dyplom wyróżnienia,
c) Michalina Dąbrowska kl. VIb 17 punktów - dyplom uznania,
d) Miłosz Moczadło kl. VIa 17 punktów - dyplom uznania,
e) Ksawery Kuczkowski kl. VIIa 16 punktów - dyplom uznania,
f) Bartosz Różycki kl. VIb 15 punktów - dyplom uznania.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. (KZ)
Międzypowiatowy Konkurs Wiedzy - Las bez tajemnic
16 maja 2018r. na ścieżce przyrodniczo-leśnej „Grabina – Łąkorz” odbyła się XI edycja Międzypowiatowego Konkursu Wiedzy o Leśnictwie i Łowiectwie pod hasłem "Las bez tajemnic". Organizatorami tego konkursu była Szkoła Podstawowa nr 2 w Brodnicy, Nadleśnictwo Jamy, Brodnica i Iława, Porozumienie Kół Łowieckich "Kult św. Huberta" oraz Zarząd Okręgowy PZŁ w Toruniu. Do wspólnych zmagań przystąpiły 22 szkoły z powiatu brodnickiego i nowomiejskiego, reprezentowanych po dwóch uczniów z każdej szkoły. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VIa: Miłosz Moczadło i Wiktor Grzywacz. Uczestnicy pisali test wiedzy o leśnictwie i łowiectwie oraz znajomości podstawowych gatunków drzew i krzewów leśnych, rozpoznawali podstawowe gatunki drzew i krzewów na podstawie zdjęć i naturalnych okazów oraz ocenie podlegała wcześniej przygotowana praca - Pędownik. Nasi uczniowie nie znaleźli się w pierwszej trójce. Natomiast trzecie miejsce w strzelaniu z wiatrówki zdobył Miłosz Moczadło. Uczniowie wrócili zadowoleni z nagrodami i wzbogaceni o nowe doświadczenia. Szkoła otrzymała dyplom, lornetkę oraz piękny Przewodnik Collinsa - "Drzewa". Opiekunem uczniów był nauczyciel przyrody - p. Jarosław Kamiński. Uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. (KZ)
XIII Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego
14 maja 2018 r. w naszej placówce odbył się XIII Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego. Konkurs ten przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych powiatu nowomiejskiego. W konkursie na etapie szkolnym wzięły udział 73 osoby, natomiast do etapu powiatowego przystąpilo 20 uczniów z ośmiu szkół podstawowych. Test leksykalno-gramatyczny przygotował Marcin Lendzion, nauczyciel języka angielskiego ze Szkoły Podstawowej w Trzebczyku. Gośćmi konkursu byli wiceburmistrz Nowego Miasta Lubawskiego Krzysztof Widźgowski oraz wicestarosta Katarzyna Trzaskalska. W trakcie pisania testu przez uczniów odbyła się konferencja metodyczna dla nauczycieli języka angielskiego. Szkolenie pt. „Po nitce do kłębka-egzamin ósmoklasisty odkodowany” poprowadził konsultant metodyczny wydawnictwa Oxford, Grzegorz Fidala.
Wyniki konkursu są następujące:
1. Stanisław Sosnowski z Zespołu Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku
2. Samuel Schramm z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, Szkoły Podstawowej nr 1 im Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim
2. Jakub Figurski z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, Szkoły Podstawowej nr 1 im Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim
3. Mateusz Nas z Zespołu Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku
4. Mateusz Siemieński ze Szkoły Podstawowej w Zajączkowie
4. Dawid Szpanelewski z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, Szkoły Podstawowej nr 1 im Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim
5. Marcin Machajski z Zespołu Szkół Podstawowej i Muzycznej z Nowego Miasta Lubawskiego
5. Szymon Melka ze Szkoły Podstawowej z Lipinek
6. Miłosz Grzywacz ze Szkoły Podstawowej z Boleszyna
7. Michał Bytner ze Szkoły Podstawowej z Lipinek
Nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe, wydawnictwo Oxford oraz firma Aviva, poczęstunek natomiast Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 1 w Nowym Mieście Lubawskim, za co serdecznie dziękujemy. Organizacją konkursu zajęła się: Lucyna Ben Nasr oraz Łukasz Leszczyński. Serdecznie gratulujemy uczniom i nauczycielom! (KZ)
Mityng lekkoatletyczny
5 maja w Lidzbarku Warmińskim odbył się mityng lekkoatletyczny w ramach wojewódzkiego otwarcia sezonu oraz zawody z programu Lekkoatletyka dla każdego, w którym wzięło udział blisko 200 dzieci. Rywalizowały one w biegach na 60, 600 i 1000 m oraz w skoku w dal. Nie zabrakło w nim zawodników z naszej szkoły, którzy udowodnili swoją sprawność fizyczną. Do sukcesów zaliczyć można 2 miejsca: Mai Antoszewskiej w pchnięciu kulą 3 kg na odległość 11.07 m, Alicji Kowalskiej w skoku w dal – 4,12 m III miejsca: Dawida Szpanelewskiego z rekordem szkoły w biegu na 600 m z czasem 1.29,89 s Miłosza Moczadło w skoku w dal na odległość 4,60 m Alicji Kowalskiej w w biegu na 60 Blisko podium były także dziewczęta w biegu na 600 m. Ola Pruchniewska – V, Oktawia Straus – VI, Sandra Wilk – VII oraz Julia Dembińska – VIII. Na zakończenie zawodów najlepsi zawodnicy i zawodniczki z każdej konkurencji otrzymali pamiątkowe medale. Przed nimi następne zawody. Życzymy im dalszych sukcesów. (KZ)
Ogólnopolski konkurs– MEDITEST
Pięcioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w ogólnopolskim konkursie
z wiedzy na temat zdrowia i jego ochrony – MEDITEST. Celem konkursu było promowanie wśród uczniów zdrowego trybu życia, pogłębienia znajomości budowy i funkcjonowania własnego organizmu, oraz zwiększenie świadomości wobec zagrożeń dla zdrowia i życia ludzkiego oraz postępowania w nagłych wypadkach. Konkurs ten obejmuje treści ponadprogramowe, a organizuje go Ogólnopolskie Centrum Edukacji. Polega na rozwiązaniu testu składającego się z 30 pytań. Ogromny sukces w tym konkursie osiągnęła uczennica klasy VIb Zuzanna Anna Dąbrowska, która otrzymała tytuł laureata zajmując 5 miejsce. Kolejni uczniowie to:Zuzanna Zielińska klasa VIA – 17 miejsce
Małgorzata Wiśniewska VIB – 22 miejsce
Patrycja Kempkowska VIA – 25miejsce
Miłosz Moczadło VIA- 26 miejsce
Uczniowie przygotowywali się pod kierunkiem I. Światkowskiej. (KZ)
Rejonowy konkurs pierwszej pomocy i wiedzy o PCK
W dniu 10 maja 2018r drużyna w składzie: Bartosz Zellma, Małgorzata Wiśniewska z kl. VIb i Zuzanna Zielińska z kl. VIa wywalczyła I miejsce w Rejonowym Konkursie Udzielania Pierwszej Pomocy i Wiedzy o PCK. Celem konkursu było sprawdzenie wiadomości i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, reagowanie w sytuacjach zagrożenia i upowszechnianie podstawowych zasad i historii Polskiego Czerwonego Krzyża. Konkurs odbył się w Zespole Szkół Podstawowej i Muzycznej w Nowym Mieście Lubawskim współorganizowany z Rejonowym Oddziałem PCK. Do rywalizacji przystąpiły 3-osobowe reprezentacje z 8 szkół powiatu nowomiejskiego. Zawodnicy musieli pokonać trasę, na której rozmieszczone były stacje z upozorowanymi wypadkami. Należało np. opatrzeć chorego ze złamaniem otwartym kończyny czy urazem głowy. Poza udzieleniem pierwszej pomocy, każda drużyna musiała odpowiedzieć na szereg pytań z historii PCK. Nasz zespół wypadł rewelacyjnie zdobywając 129 punktów na 133 możliwe. Doceniono ich pracę zespołową, kreatywność i planowe działanie. Życie ludzkie jest wartością o pierwszorzędnym znaczeniu. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele jest sytuacji, gdy nagle może być ono zagrożone. Każdy z nas może znaleźć się w takiej sytuacji z powodu zachorowania czy nieszczęśliwego wypadku. Zespół ten jest przygotowany i gotowy do ratowania innych. Oni wiedzą, że często o ludzkim życiu decyduje szybkość i sprawność prowadzenia działań ratowniczych. Drużynę do konkursu przygotowała opiekun SK PCK Irena Światkowska. (KZ)
Śladami Jana Pawła II
11 maja 2018 roku, w ramach XX Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny, na obiektach sportowych należących do Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim odbył się II Nowomiejski Konkurs „Śladami Jana Pawła II” dla uczniów szkół podstawowych. Organizatorem konkursu była nowomiejska „Jedynka”. Konkurs otworzył wiceburmistrz Nowego Miasta Lubawskiego Krzysztof Widźgowski.
Celem konkursu było propagowania zdrowego stylu życia, wzmacnianie więzi rodzinnych, kreowanie postaw prozdrowotnych poprzez kształtowanie nawyków aktywności ruchowej, podnoszenie świadomości społecznej w zakresie promowania i kształtowania prozdrowotnego stylu życia młodzieży szkół podstawowych, doskonalenie umiejętność działania w zespole i rozwijanie umiejętność pozytywnej i motywującej rywalizacji.
W konkursie udział wzięły Rodziny ze szkół w Nowym Mieście i w Kurzętniku. Ciekawe i różnorodne konkurencje sportowe przebiegły w atmosferze zrozumienia i przyjaźni. Konkurs zakończył się wyłonieniem zwycięzców, którymi została Rodzina z Zespołu Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku. Na II miejscu uplasowała się Rodzina z nowomiejskiej „Dwójki”, a na trzecim szkoła gospodarzy. (enb)
Zapraszamy na XVI Festyn Szkolny
Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy cenią sobie spędzanie czasu w miłej i przyjaznej atmosferze naXVI Festyn Szkolny pn. „Na festynie jak w rodzinie”
Impreza odbędzie się 19 maja 2018 roku (sobota) na terenie naszej szkoły. Głównym celem jest propagowanie i pogłębianie więzi pomiędzy członkami rodziny, społeczności szkolnej i lokalnej. Uroczyste otwarcie festynu nastąpi o godzinie 14.00. Patronat honorowy imprezy objął Burmistrz Miasta Józef Blank, a patronat medialny - Gazeta Nowomiejska oraz TV Eltronik Lubawa. W programie przygotowaliśmy wiele atrakcji m.in. pokaz umiejętności wokalnych, tanecznych i aktorskich gości oraz naszych uczniów, występ orkiestry dętej, zespołów i grup muzycznych, pokaz sztuki walk i taniec z ogniem, kawiarenka i kiermasz ciast, punkt gastronomiczny, a w nim: zdrowa żywność, tosty i sandwiche, kiełbasa z grilla, szaszłyki, grochówka, kluski z kapustą, wata cukrowa, popcorn, kiermasz książek i zabawek, punkt medyczny, zjeżdżalnia i trampolina dla najmłodszych, przejażdżka bryczką, malowanie twarzy, stoisko z kosmetykami, punkt medyczny, pokaz udzielania pierwszej pomocy. Po raz pierwszy na naszym festynie FOTO budka! Zapraszamy! (enb)
Nasze recytatorki na konkursie w Lubawie
Niezmiennie staramy się promować i zaszczepiać w naszych uczniach zamiłowanie do poezji, dlatego nie mogło nas zabraknąć na XXXVI Konkursie Recytatorskim pod hasłem „Spotkania z Poezją”, który 9 maja odbył się w Lubawie. Patronat nad tym wydarzeniem objęło Towarzystwo Kultury Teatralnej w Olsztynie oraz Miejski Ośrodek Kultury w Lubawie. Naszą szkołę reprezentowały: uczennica klasy IV c Zuzanna Grześkiewicz, która wykonała wiersz Jana Brzechwy pod tytułem „Żuraw i czapla oraz Oliwia Wiśniewska, uczennica klasy VI a, która zaprezentowała utwór „Czarodziejski pies”, również pióra Jana Brzechwy. Konkurencja była duża, a poziom umiejętności wszystkich dzieci bardzo wysoki. Niemniej cieszymy się, że dziewczyny spróbowały swoich sił i zdobyły tym samym więcej doświadczenia. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku Grand Prix będzie nasze! (enb)
Warsztaty dla Rodziców
Serdecznie zapraszamy Rodziców do wzięcia udziału w warsztatach, które odbędą się 16 czerwca 2018 r. w Kaczym Bagnie. Zajęcia realizowane są przez Stowarzyszenie Forum Animatorów Społecznych w partnerstwie z Gminą Nowe Miasto Lubawskie w ramach Projektu WOW – „Wiedza otwarta dla wszystkich”. Warsztaty mają na celu wesprzeć rodziców w nabywaniu wiedzy i umiejętności komunikacyjnych i wychowawczych, pomocnych do skutecznego porozumiewania się z dziećmi, reagowania w sytuacjach trudnych, wyznaczania granic i wzmacniania.
Tematyka warsztatów
1. Młodzieńczy bunt
2. Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły, czyli o aktywnym i wspierającym słuchaniu
3. Wolność a zasady, czyli wyrażanie oczekiwać i ograniczeń tak, aby były przez dziecko respektowane
4. Jak chwalić i wzmacniać dziecko, by chciało się uczyć i rozwijać?
5. Trudne pytania, trudne rozmowy
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zainteresowanych Rodziców zapraszamy o zgłoszenie swojego udziału u wychowawców klas. (KZ)
Zapraszamy Rodziców do szkoły
9 maja 2018 r. (środa) zapraszamy Rodziców do szkoły. W tym dniu odbędą się zebrania według ustalonego harmonogramu:
16:00 - zebranie przewodniczących rad oddziałowych z oddziałów przedszkolnych i klas I-VII w sali nr 31
16:30 - 18:00 - wywiadówki dla rodziców dzieci oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I-III
17:15 - spotkanie Rodziców z Dyrektorem Zespołu Szkolno - Przedszkolnego Jerzym Resickim
Prelekcja na temat „Wpływ sposobu odżywiania na sukcesy edukacyjne” – Justyna Dobrzańska-Migdał MIGDIET na górnym holu.
17:15 – 18:45 - wywiadówki rodziców uczniów klas IV-VII (KZ)
Wiosennie sprzątanie Ziemi 2018
W dniu 27 kwietnia 2018 r. uczniowie klasy IVb, Vb, VIIa i VIIb Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim wzięli udział w akcji „Sprzątanie Ziemi”. Zbieranie śmieci miało przypomnieć społeczności uczniowskiej o Międzynarodowym Dniu Ziemi, który obchodzimy 22 kwietnia. Klasa IVb porządkowała nasyp i otoczenie nasypu kolejowego, klasa Vb sprzątała tereny zieleni przy ulicy Wodnej, klasy VIIa i VIIb porządkowały tereny zieleni przy ulicy Piastowskiej. W sposób selektywny zebrano około 4 worków 60 litrowych odpadów, w tym: PET 1,5 worka, szkło 1,5 worka i 1 worek innych odpadów. Wszyscy pracowali, jak co roku, z dużym zaangażowaniem, traktując to jako dobrą zabawę i jednocześnie pracę bardzo potrzebną naszemu, lokalnemu środowisku. Serdecznie dziękujemy. (KZ)
Wiwat Konstytucja
27 kwietnia 2018 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Święta 3 Maja pt. „Sensacje XVIII wieku”. Gościem spotkania był Burmistrz Miasta Józef Blank, który zabierając głos podkreślił, jak ważna była i jest konstytucja w życiu społecznym. Z aranżacji telewizyjnej dowiedzieliśmy się o kulisach wprowadzenia Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. Przeprowadzono wywiady z jej zwolennikami i przeciwnikami. Przedstawiono prognozę pogody i zaprezentowano modę końca XVIII wieku. Ekspertem „Sensacji XVIII wieku” był dyrektor Szkoły Jerzy Resicki.
Uroczystość uatrakcyjniła muzyczna lista przebojów. Wystąpił chór szkolny pod dyrekcją Hanny Szymańskiej oraz soliści: Wiktoria Ankowska (wraz z akompaniującymi koleżankami) i Jakub Cieplak z kl. IV c z piosenką „Taki kraj”. Dekorację przygotowała Wiesława Markowska, obsługą sprzętu zajął się Wiesław Jankowski. Akademię przygotowali uczniowie klas VIIa i VIIb wraz wychowawczyniami Lucyną Ben Nasr i Wiolettą Bączek – Samulewicz. Uroczystość poprowadziła Ewelina Niścigorska – Bojarska.
Tuż po akademii wszyscy uczniowie udali się na dziedziniec szkoły, gdzie miało miejsce uroczyste wciągnięcie flagi na maszt. (enb)
Z powodu świąt państwowych przypadających w najbliższym tygodniu, informujemy, iż w tych dniach nie ma zajeć dydaktyczno - wychowawczych.
1 maja - Święto Pracy
2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
3 maja - Święto Konstytucji 3 maja
30 IV oraz 4 V to dni wolne od zajeć dydaktyczno - wychowawczych. Dla uczniów, którzy zgłosili taką potrzebę, są zorganizowane zajęcia opiekuńcze w świetlicy szkolnej.(30 IV i 4 V) (enb)
Przyjęci w poczet czytelników
W czwartek 26 kwietnia uczniowie klas pierwszych naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli inscenizację pt. „Zaczarowany świat bajek” przygotowaną przez uczniów klas starszych należących do Koła Miłośników Biblioteki. Po uroczystości każdy pierwszoklasista otrzymał pamiątkowy dyplom. Uroczystość przygotowały panie: Marzena Cieplak i Wiesława Markowska. (enb)
Archiwum Aktualności