• II Powiatowy Konkurs Wiedzy o Januszu Korczaku
          • II Powiatowy Konkurs Wiedzy o Januszu Korczaku

          • W piątek 6 czerwca 2014 roku reprezentacja naszej szkoły w składzie: Patrycja Orłowska, Adrianna Szczepańska, Julia Zellma, Joanna Kordalska, Wiktoria Seweryn oraz Zuzanna Jastrzębska wzięły udział w II Powiatowym Konkursie Wiedzy o Januszu Korczaku, ktory odbył się w Szkole Podstawowej nr 2 im Janusza Korczaka w Nowym Mieście Lubawskim. Konkurs składał się z trzech części: wiedzowy - trzy uczennice - Patrycja, Ada i Julia zmierzyły się z krzyżówką oraz odpowiedziały na 10 pytań teoretycznych. W tej konkurencji zdobyły maxymalną ilość punktów - 30. Joanna przystąpiła do części literackiej konkursu. Napisała piękną pod względem treściowym i bezbłędną pod względem ortograficznym pracę, która została oceniona przez jury na maxymalną ilość punktów - 10. Wiktoria i Zuzia wykonały piękną pracę plastyczną suchymi pastelami, na której widniał Janusz Korczak jako wychowawca dzieci.  Po podsumowaniu punktów nasze uczennice uplasowały się na II lokacie tuż za szkołą gospodarzy - SP nr 2. Poprawiliśmy swój ubiegłoroczny wynik. To dla nas ogromny sukces. Uczennice walczyły z ogromnym zaangażowaniem. Serdecznie gratulujemy. Opiekunem drużyny była Pani Ewelina Niścigorska-Bojarska (enb)

          • Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego EKO - PLANETA

          •      Po raz kolejny nasza szkoła brała udział w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym „EKO-PLANETA” .

            Koordynatorem w/w konkursu była Maria Domańska . Celem konkursu było :

             - podniesienie świadomości ekologicznej uczestników ,ze szczególnym

              - uwzględnieniem kształtowania postaw wobec chronionych obiektów przyrody

              - ukazanie pozytywnego i negatywnego wpływu człowieka na stan przyrody

             Z naszej szkoły uczestniczyło 26 osób .

            Bardzo dobre wyniki uzyskali następujący uczniowie :

            Wiktor Bronowski kl.5a   Anszczak Daniel kl.4b   Haska Marcelina kl.5b

            Florkowski Dawid kl.5b    Deredas Wiktoria kl.6a  Polak Aleksandra kl.6a

            Abram Błażej  kl.6c   Zellma Julia kl.6c   Szczepańska Adrianna kl.6c

            Wyżej wymienione osoby otrzymały dyplomy oraz książki, zaś  pozostali

            dyplomy z wyróżnieniami .  Serdecznie dziękując za udział w tegorocznej edycji KONKURSU wyrażam głębokie przekonanie , że bez względu na uzyskane wyniki został  osiągnięty i jego podstawowy cel tj. upowszechnienie wiedzy

            o ochronie środowiska i przyrodzie Polski.

          • UCZNIOWIE KLASY II B W FINALE KONKURSU RUR W WARSZAWIE

          • 30 maja w Warszawie odbył się Finał III edycji Ogólnopolskiego Konkursu

            dla uczniów klas I – III szkół podstawowych, organizowany w ramach Programu Edukacyjnego „ Ratujemy i Uczymy Ratować”.

            Ponad 5 tysięcy szkół zostało zgłoszonych do Konkursu. W drodze eliminacji wyłoniono tylko 15 placówek. Województwo warmińsko – mazurskie reprezentowali uczniowie z klasy IIb ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim. Konkurs prowadził Jerzy Owsiak.

            Wszyscy uczestnicy Konkursu prezentowali bardzo wysoki poziom umiejętności artystycznych, ratowniczych i sportowych. Ciężka praca przed Finałem opłaciła się. Po wyrównanej rywalizacji uczniowie SP1 zajęli 7. miejsce. Jest to bardzo wysoka pozycja, ponieważ w skład  reprezentacji wchodziły dzieci 8 i 9 – letnie, które rozpoczęły pracę w ramach Programu dopiero od drugiego semestru tego roku szkolnego. Na Finał pojechała cała klasa i kilku rodziców, aby kibicować swojej drużynie.

            Uczniowie z pucharem, wielką torbą gier edukacyjnych, sprzętem sportowym,  z autografami Jurka Owsiaka i wieloma gadżetami, zadowoleni oraz pełni wrażeń wrócili ze stolicy.

        • Dzień Dziecka
          • Dzień Dziecka

          • W dniu 2 czerwca w naszej szkole odbyła się uroczystość „Dnia Dziecka”. To impreza zawsze  oczekiwana przez dzieci, ponieważ co roku dostarcza im radosnych przeżyć i dużo atrakcji. Uczniowie klas IV-VI odbyli zaplanowane wycieczki piesze lub rowerowe w pobliskiej okolicy. Jedni poznali historię zamku w Kurzętniku, a potem na wzgórzu  upiekli kiełbaski natomiast inni w Bratanie wcielili  się w średniowiecznych rycerzy. Grupa dzieci utrwaliła historię naszego miasta, a potem rywalizowała w potyczkach sportowych. Niezwykłą niespodziankę przygotowano dla uczniów klas I-III. Uczniowie ze swoimi wychowawcami i przedstawicielami rodziców udali się na „Zabawę terenową- PODCHODY”. Dzieci poruszały się w patrolach według mapy po terenie miasta. Jednak, żeby wyruszyć w trasę musiały najpierw zapamiętać nazwę patrolu np. Fit Tygryski , wziąć tabliczkę i odnaleźć swoją kopertę /np. na drzewie lub w żywopłocie/, która wskazała punkt startowy. Po ułożeniu puzzli i odczytaniu miejsca startu wszyscy wyruszyli w trasę. Patrolom w czytaniu mapy pomagali harcerze z nowomiejskiego hufca. Każdy zespół musiał zaliczyć siedem zadań. Patrole na punktach otrzymywały określone znaczki. Dzieci poznały musztrę zuchową, przebyły tor przeszkód w Straży Pożarnej, odnalazły „Skarb Pirata”.W Starostwie Powiatowym dowiedziały się jak chronić przyrodę, w lesie rozplątały pajęczynę, a w Ogrodzie Róż musiały wykazać się otwartą postawą i dobrą współpracą w grupie. „Podchody” dostarczyły dzieciom niesamowitych wrażeń, które zapewne utrwalą się im w pamięci, a zadbali o to koordynator Dnia Dziecka Irena Światkowska oraz Komendant Hufca Rafał Żurawski. Projekt wspierała drużynowa Aleksandra Kliniewska, która ma głowę pełną pomysłów oraz ponad dwudziestu innych harcerzy z Komendy Hufca w Nowym Mieście Lubawskim. Dziękujemy im bardzo za pomoc i liczymy na dalszą współpracę. Był też czas na wspólne pląsy i pieczenie kiełbasek.

          • V Powiatowy Turniej Edukacyjny

          •  

            30 maja w  naszej szkole  odbył się V Powiatowy Turniej Edukacyjny. Tegoroczny przebiegał pod hasłem „Kto sportu nie unika, temu zdrowie nie umyka”. Uczestniczyło w nim 24 uczniów z klas trzecich  szkół podstawowych powiatu nowomiejskiego. Głównym celem spotkaniabyło propagowanie   prawidłowych nawyków żywieniowych oraz podniesienie wśród uczniów świadomości na temat korzyści płynących z czynnego odpoczynku i uprawiania sportu. Uczestnicy turnieju wykazali się doskonałą znajomościąi wiedzą w zakresie wartości odżywczych warzyw i owoców oraz ich wpływu na zdrowie. Z łatwością rozwiązywali rebusy, zagadki i krzyżówki, układali puzzle obrazkowe. W części sprawnościowej zaprezentowali swojąkondycję fizyczną w różnych konkurencjach i grach sportowych. Szybko, poprawnie i z zaangażowaniem wykonywali wszystkie ćwiczenia ruchowe,które wyzwalały ogromną radość i emocje. Część warsztatowa okazała się polem do popisu dla smakoszy surówekowocowych. Dzieci według własnego przepisu i pomysłu sporządziły kolorowe witaminowe rozmaitości, które z apetytem zjadły przy wspólnie zastawionych stołach. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali nagrody- sprzęt sportowy i pamiątkowe dyplomy. Projekt został zrealizowany dzięki dofinansowaniu przez nowomiejskie Starostwo Powiatowe. Turniej przygotowały i przeprowadziły: p. Katarzyna Zapałowska , p. JagodaKowalska i p. Justyna Wiśniewska. (KZ)

        • WARSZTATY O ŻYWIENIU - "CHEMIA NA TALERZU"
          • WARSZTATY O ŻYWIENIU - "CHEMIA NA TALERZU"

          • W naszej szkole odbyły się warsztaty o żywieniu dla klas IV-VI pod hasłem "CHEMIA NA TALERZU". Poprowadziła je nasza koleżanka "chemiczka" z gimnazjum nowomiejskiego - p.Teresa Bagińska. Na początku spotkania prowadząca przypomniała wszystkim budowę piramidy zdrowego żywienia. Stwierdziła, że dopiero odpowiednia dieta może: zapewnić każdemu pokrycie żywieniowego zapotrzebowania, umożliwić pełnię rozwoju fizycznego, zapewnić optymalne zdrowie oraz sprawność fizyczną i umysłową. Następnie wybrani przedstawiciele klas wykonywali doświadczenia, które miały przypomnieć - czy zdrowo się odżywiam? Uczniowie wyciągali wnioski z doświadczeń i prowadzonych analiz, dotyczące zagrożeń naszego zdrowia w związku ze stosowanymi substancjami chemicznymi w żywności. Na podsumowanie zajęć wybrani losowo uczniowie uzupełniali test wiedzowy, za który otrzymali bardzo dobre oceny.

          • Wyniki konkursu EKOTEST

          • We wtorek, tj. 15 kwietnia 2014 roku odbył się w naszej szkole ogólnopolski konkurs wiedzy na temat ekologii i ochrony środowiska EKOTEST  w formie testowej. Uczestniczyło w nim 9 uczniów z klas czwartych, 3 uczniów z klas piątych i 4 uczniów z klas szóstych. Maksymalna ilość punktów to 60. Otrzymaliśmy wyniki tego konkursu, które przedstawiają się następująco:

            Kategoria wiekowa - klasy 3-4:

            a) Dawid Balewski kl.IVa  39 punktów (20 miejsce)
            b) Anna Grabowska kl.IVa 38 punktów (21miejsce)
            c) Zuzanna Rzemińska kl.IVa 34 punkty (25 miejsce)
            d) Joanna Dąbrowska kl. IVa  32 punkty (27 miejsce)

            e) Wiktoria Otka kl.IVa 31 punktów (28 miejsce)

            f) Jan Samulewicz kl. IVa 29 punktów (30 miejsce)

            g) Amelia Kroll kl. IVa 28 punktów (31 miejsce)

            h) Aleksandra Piekło IVa 28 punktów (31 miejsce)

            i) Adrian Klepcewicz IVa 22 punkty (37 miejsce)

            Kategoria wiekowa - klasy 5-6:

            a) Julia Balewska - kl. VIb 46 punktów (15 miejsce)
            b) Natalia Wiśniewska  kl. Vc 45 punktów (16 miejsce)
            c) Daria Dembińska  kl. Vc 44 punkty (17 miejsce)
            d) Kamil Gliński  kl.Vc 39 punktów (22 miejsce)
            e) Joanna Kordalska  kl. VIb 39 punktów (22 miejsce)
            f) Radosław Wegner kl. VIb 38 punktów (23 miejsce)
            g) Maja Dembek kl.VIb 29 punktów (32 miejsce)
            Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają dyplomy uczestnika. Gratulujemy (JK).smiley

        • IX Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego
          • IX Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego

          • 22 maja w naszej szkole odbył się IX Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego. Do etapu szkolnego zgłosiło się 11 szkół, natomiast w etapie powiatowym  wzięło udział 22 uczniów z 8 szkół. Test leksykalno-gramatyczny przygotował Marcin Lendzion, nauczyciel  Zespołu Szkół w Kurzętniku. W czasie, gdy uczniowie rozwiązywali zadania odbyła się konferencja metodyczna dla nauczycieli na temat sprawdzianu szóstoklasisty.Szkolenie  poprowadziła konsultantka wydawnictwa Oxford- Magdalena Zglińska. Nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe oraz wydawnictwo Oxford.

            Wyniki są następujące:

            1 miejsce-Patrycja Lenckowska, SP nr 1 Nowe Miasto Lub.

            2 miejsce- Joachim Schramm, SP nr 1 Nowe Miasto Lub.

            3 miejsce-Kacper Petka, SP nr 1 Nowe Miasto Lub.

            4 miejsce-Alicja Andrzejewska, SP Kurzętnik

            5 miejsce-Zuzanna Łątkowska, SP nr 2 Nowe Miasto Lub.

            Gratulujemy uczniom i nauczycielom!!!

        • Dzień Matki w klasie III c
          • Dzień Matki w klasie III c

          • Dnia 22 maja w klasie III c odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki. W części artystycznej dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki i grały melodie na dzwonkach dedykowane Mamom. Następnie wychowawczyni Małgorzata Gołębiewska przeprowadziła konkursy dla dzieci i ich mam mające na celu sprawdzenie u dzieci znajomości gustów, zainteresowań itp. swoich mam. Mamy zaś miały za zadanie rozpoznać swój portret namalowany przez własne dziecko. Konkursy wywołały wiele śmiechu i zabawy. Na koniec wszyscy zasiedli do wspólnego pooczęstunku.(ZG)

        • Uroczyste Pasowanie na Czytelnika
          • Uroczyste Pasowanie na Czytelnika

          • Tradycyjnie jak co roku biblioteka zorganizowała dla klas pierwszych Uroczyste Pasowanie na Czytelnika. Uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie w obecności swoich wychowawców. Następnie Koło Miłośników Książki zaprezentowało kabaret promujący zdrowy styl życia. TG

        • Podsumowanie Konkursu Powiatowego „Książka moich marzeń”
          • Podsumowanie Konkursu Powiatowego „Książka moich marzeń”

          •      Zespół Szkolno–Przedszkolny Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim już po raz ósmy zorganizował Powiatowy Konkurs „Książka moich marzeń”. W związku z tym, iż nasza szkoła ubiega się o certyfikat „Szkoły Promującej Zdrowie” uczniowie tworzyli książki związane z promowaniem aktywnego spędzania czasu wolnego z rodziną. Do konkursu przystąpiło 25 uczniów z dziewięciu szkół powiatu. Prace         w postaci własnoręcznie napisanych i oprawionych książek oceniało jury pod przewodnictwem Barbary Stefańskiej – bibliotekarza z Biblioteki Miejskiej, Anety Bielaszki – bibliotekarza z Biblioteki Pedagogicznej, Wiesławy Markowskiej – nauczyciela plastyki i Magdaleny Limanowskiej – nauczyciela języka polskiego. Książki jak zwykle były bardzo ciekawe i starannie wykonane. Najlepsze prace zostały nagrodzone. Pierwsze miejsce otrzymały Amelia Sudoł i Aurelia Sudoł ze Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima               w Lipinkach. Drugie miejsce przyznano ex aequo Monice Jaroszewskiej i Paulinie Jabłońskiej ze Szkoły Podstawowej w Montowie oraz Patrycji Majchrzak i Oliwii Sarembie ze Szkoły Podstawowej w Krotoszynach. Jednocześnie trzecie miejsce przyznano Karolinie Duńczyk ze Szkoły Podstawowej w Ostrowitem oraz Zoi Cichór i Darii Michalik ze Szkoły Podstawowej               im. Mikołaja Kopernika w Biskupcu. Wyróżnienia natomiast otrzymały: Wiktoria Kołakowska i Wiktoria Stachowicz  ze  Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Nowym Mieście Lub, Alicja Kamińska ze Szkoły Podstawowej w Radomnie, Julia Ruczyńska  ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łąkarzu. Wręczanie nagród uatrakcyjniły swoim śpiewem zwyciężczynie konkursu talentów ,, I Ty możesz zostać gwiazdą’’ : Paulina Shweig, Wiktoria Stachewicz, Kamila Płotkowska, Samanta Szałkowska i Weronika Meler. Finałowym akcentem konkursu było zaprezentowanie przez Koło Miłośników Książki kabaretu promującego zdrowy styl życia.. Konkurs przygotowały: Teresa Gierszyńska – koordynator, Wiesława Markowska, Anna Falkowska, Magdalena Lemanowska                            i  Zyta Sadowska. Nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Nowym Mieście Lub. oraz Urząd Gminy w Nowym Mieście Lub. z siedzibą w Mszanowie za co organizatorzy konkursu dziękują.

             

        • ZIELONA FLAGA
          • ZIELONA FLAGA

          • W tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do realizacji działań związanych z uzyskaniem certyfikatu "Zielona Flaga". Chcemy ubiegać się o tytuł Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej i Międzynarodowy Certyfikat Zielonej Flagi. "Zielona Flaga" jest międzynarodowym tytułem, który nadawany jest szkołom na całym świecie w ramach Programu Eco-Schools. W programie uczestniczy ponad 15.000 szkół z 53 krajów Europy a także Afryki, Ameryki Południowej, Azji i Oceanii. Do tej pory prawie 4.500 szkół uzyskało wyróżnienie "Zielona Flaga". Eco-Scools jest programem opartym na Systemach Zarządzania Środowiskowego (EMAS, ISO 14001), polegającym na podnoszeniu świadomości ekologicznej młodzieży szkolnej poprzez działania na rzecz efektywnego wykorzystania energii i surowców oraz zrównoważonej gospodarki odpadami w szkołach i ich otoczeniu. Rolę koordynatora krajowego na Polskę pełni Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, która  jako jedyna jest uprawniona do nadawania certyfikatu "Zielonej Flagi". Tematami przewodnimi przedsięwzięcia, którego koordynatorami są pani Maria Domańska i pan Jarosław Kamiński są: Zdrowa żywność w szkole oraz Transport i aktywność ruchowa. Jednym z działań było zredagowanie przez uczniów naszej szkoły kodeksu ekologicznego:  

            1. Oszczędzaj wodę (zakręcaj kran podczas mycia zębów, bierz prysznic)

            2. Oszczędzaj energię: gaś światło, jak wychodzisz z pokoju.

            3. Sortuj śmieci: szkło, plastik, papier i inne odpady.

            4. Kupuj produkty pochodzące z recyklingu.

            5. Wysyłaj e-maile, drukuj dwustronnie, nie marnuj papieru.

            6. Staraj się zbierać i utylizować tonery drukarek i kopiarek.

            7. Poruszaj się pieszo lub rowerem, albo skorzystaj z transportu publicznego zamiast  

                 samochodu.

            8. Na zakupach używaj toreb wielokrotnego użytku.

            9. Kupuj jak najbardziej energooszczędne urządzenia domowe.

            10. Kupuj zdrową żywność ekologiczną.

            11. Jedz warzywa i owoce pięć razy dziennie.

            12. Bądź codziennie aktywny fizycznie, ćwicz często i regularnie.

            13. Opiekuj się zwierzętami, szczególnie w czasie zimy i lęgów.

            14. Angażuj się w akcje i projekty ekologiczne.

          • PRELEKCJA DLA RODZICÓW „ZDROWE WYBORY”

          • W dniu 14 maja 2014 roku odbyła się prelekcja dla rodziców na temat zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Koordynator projektu „Szkoły Promującej Zdrowie” I. Światkowska  przekonywała rodziców, że należy i warto dokonywać zdrowych wyborów dla siebie i swojej rodziny. Nieograniczony dostęp do żywności stawia przed każdym trudne wybory. Trudne, bo nie zawsze oczywiste, często to co wydaje się smaczniejsze, może wyrządzić więcej szkód niż sprawić przyjemności, która trwa krótko. Szkody niestety nie znikają równie szybko, trzeba je naprawiać latami, czasami nie da się ich naprawić - dlatego warto wiedzieć co wybrać! Problem ten poszerzył zaprezentowany film pt. „Chemiczna iluzja”, który pokazał, że polepszacze smaku, konserwanty, barwniki itp. kumulują się w organizmie, powodują stany zapalne oraz choroby o nieznanej etiologii. Nasuwa się następujący wniosek: najcenniejszy dar jaki może ofiarować rodzic swojemu dziecko to zdrowy sposób odżywiania i zdrowe nawyki żywieniowe.  Równie niedoceniony i bezcenny jest ruch fizyczny. Pokazał to film pt. „Sport na zdrowie” Poprawia pamięć i koncentrację, obniża ciśnienie krwi, zmniejsza poziom stresu itp. Zamiast komputera czy TV warto wybrać się na spacer z rodziną. Po powrocie- zrelaksowane dziecko szybciej upora się z pracą domową, a my dorośli lepiej będziemy spać, a rano z większą ochotą rozpoczniemy dzień pełen wyzwań.

          • Wojewódzki Przegląd Piosenki Turystycznej

          • Dnia 16 maja 2014 r. po raz XIII w Iławie odbył się Wojewódzki Przegląd Piosenki Turystycznej. Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim reprezentowały siostry Marta, Julia i Natalia Wilczewskie, uczennice klasy III a oraz Kinga Wardowska – uczennica klasy  V b. Marta Wilczewska    wykonała piosenkę pt. „Dwie drogi” i zdobyła II miejsce w kategorii solistów grupy wiekowej I-III. W kategorii zespołów tej grupy wiekowej  nie przyznano miejsc. Najlepszych wykonawców nagrodzono wyróżnieniem. Jedno z wyróżnień- za wykonanie piosenki pt. „Najlepiej razem” przypadło zespołowi Bemolki  (siostrom: Marcie, Julii i Natalii Wilczewskim). Kinga Wardowska wystąpiła w kategorii solistów IV- VI i zaprezentowaną piosenką „ Do słońca lec „ wyśpiewała I miejsce.
            Dziewczynki przygotowywały się do konkursu pod kierunkiem nauczycielki Hanny Szymańskiej.

          • POWIATOWY KONKURS WIEDZY O LEŚNICTWIE I ŁOWIECTWIE

          • 14 maja 2014r. na ścieżce przyrodniczo-leśnej Grabina - Łąkorz odbyła się VII edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy o Leśnictwie i Łowiectwie pod hasłem "Las bez tajemnic". Organizatorami tego konkursu była Szkoła Podstawowa Lipinki, Nadleśnictwo Jamy i Brodnica, Porozumienie Kół Łowieckich "Kult św. Huberta" oraz Zarząd Okręgowy PZŁ w Toruniu. Do wspólnych zmagań przystąpiło 21 szkół powiatu brodnickiego i nowomiejskiego, reprezentowanych po dwóch uczniów z kazdej szkoły. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Daria Dembińska z klasy Vc i Radosław Wegner z klasy VIb. Uczestnicy pisali test wiedzy o lesie, łowiectwie, owadach, rozpoznawali owady występujące w lesie na podstawie zdjęć oraz ocenie podlegała wcześniej przygotowana praca - forma przestrzenna owada w skali "makro". Nasi uczniowie nie znaleźli się w pierwszej trójce, ale wrócli zadowoleni, z dużą ilością nagród i wzbogaceni o nowe doświadczenia. Opiekunem uczestników był  nauczyciel przyrody - p. Jarosław Kamiński.

            Uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów (JK).

        • Święto szkoły
          • Święto szkoły

          • 17 maja 2014 roku był szczególnym dniem dla całej społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim, która obchodziła Święto Szkoły. Jest to uroczystość celebrowana rokrocznie. W tym roku przypadła w przeddzień urodzin Patrona Szkoły Świętego Jana Pawła II.

            Obchody rozpoczęły się o godzinie 8.00 Eucharystią w nowomiejskiej bazylice, w której uczestniczyła cała społeczność szkolna. Oprawa mszy świętej została przygotowana przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem katechetek oraz nauczyciela muzyki. Na początku mszy świętej miało miejsce uroczyste wprowadzenie sztandaru szkoły.

            Po Eucharystii w pochodzie na czele ze sztandarem, uczniowie wraz z nauczycielami przemaszerowali do budynku szkoły, gdzie odbyła się druga część uroczystości – akademia ku czci Jana Pawła II. Montaż słowno-muzyczny pod tytułem "W Tobie jest światło" w wykonaniu uczniów klas V przybliżył zebranym postać patrona szkoły.

            Na akademii wręczono nagrodę LOLKA, która jest przyznawana rokrocznie uczniowi szczególnie wyróżniającemu się, który godnie reprezentuje szkołę. W tym roku tę prestiżową statuetkę z rąk Pani Dyrektor Ewy Kijory otrzymała uczennica klasy VI b Julia Cieplak.

            Rozstrzygnięto również konkurs na logo szkoły, którego zwycięzcą została Zuzanna Rzemińska z klasy IVa.

            Na uroczystość przybyli licznie zaproszeni goście – reprezentanci nowomiejskich urzędów –burmistrz miasta Nowego Miasta Lubawskiego Pan Józef Blank, kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Sportu  Pani Dorota Osińska, dyrektor zaprzyjaźnionej szkoły Pan Zbigniew Domżalski oraz vice dyrektorka nowomiejskiego gimnazjum Pani Hanna Graczyk, komendant Straży Miejskiej w Nowym Mieście Lubawskim Pan Henryk Kreński, radni miejscy – Pani Lilia Karczyńska oraz Panowie: Bogdan Cieplak, Zbigniew Ewertowski, Jerzy Szczepański, Romuald Koszewski – wieloletni dyrektor nowomiejskiej „Jedynki”. Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli Rady Rodziców.

            Swoją obecnością uroczystość uświetnił przyjaciel szkoły - Ksiądz Kanonik Zbigniew Markowski – Proboszcz Parafii św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim.

            Po oficjalnej uroczystości wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami udali się na stadion, aby wziąć udział w Biegu Papieskim. Tegorocznymi zwycięzcami zostali uczniowie klasy IVa, którzy otrzymali puchar przechodni dyrektora szkoły. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powtórzenia sukcesu za rok. (enb)

             

        • X POWIATOWY TURNIEJ „W KRAINIE BAŚNI”
          • X POWIATOWY TURNIEJ „W KRAINIE BAŚNI”

          •      W środę  14 maja odbył się X POWIATOWY TURNIEJ „W KRAINIE BAŚNI”, w którym brało udział 9 szkół podstawowych z naszego powiatu.     Były to 3 – osobowe zespoły uczniów klas trzecich ze szkół podstawowych w: Brzoziu Lubawskim, Gwiździnach, Kurzętniku, Marzęcicach, Montowie,Nowym Grodzicznie, Zwiniarzu i Nowym Mieście Lubawskim.Tym razem drużyny nie rywalizowały ze sobą o przyznanie pierwszego miejsca. Spotkanie miało innych charakter. Podsumowano minione edycje, podziękowano wszystkim, którzy przez te lata wspierali Turniej, a uczniowie zaprezentowali przygotowane wcześniej fragmenty bajek. Mimo, że charakter spotkania miał inną formę, jednak cel od lat niezmienny – zachęcanie dzieci do sięgania po książki, które są nośnikami ważnych, uniwersalnych wartości moralnych. Widownia dobrze się bawiła, zaś uczestnicy bez żadnej tremy, profesjonalnie przedstawiali  scenki teatralne. Każdy mały aktor został  obdarowany książką, pamiątkowym znaczkiem i drobnymi upominkami. Opuszczał naszą szkołę z promiennym uśmiechem. Turniej przygotowały Panie: Mirosława Mamińska i Marzenna Rykaczewska.

          • POWIATOWY KONKURS O LEŚNICTWIE I ŁOWIECTWIE "LAS BEZ TAJEMNIC"

          • 14 maja 2014r. na ścieżce przyrodniczo-leśnej Grabina - Łąkorz odbyła się VII edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy o Leśnictwie i Łowiectwie pod hasłem "Las bez tajemnic". Organizatorami tego konkursu była Szkoła Podstawowa Lipinki, Nadleśnictwo Jamy i Brodnica, Porozumienie Kół Łowieckich "Kult św. Huberta" oraz Zarząd Okręgowy PZŁ w Toruniu. Do wspólnych zmagań przystąpiło 21 szkół powiatu brodnickiego i nowomiejskiego, reprezentowanych po dwóch uczniów z kazdej szkoły. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Daria Dembińska z klasy Vc i Radosław Wegner z klasy VIb. Uczestnicy pisali test wiedzy o lesie, łowiectwie, owadach, rozpoznawali owady występujące w lesie na podstawie zdjęć oraz ocenie podlegała wcześniej przygotowana praca - forma przestrzenna owada w skali "makro". Nasi uczniowie nie znaleźli się w pierwszej trójce, ale wrócli zadowoleni, z dużą ilością nagród i wzbogaceni o nowe doświadczenia. Opiekunem uczestników był  nauczyciel przyrody - p. Jarosław Kamiński.

            Uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów (JK).

        • Zapraszamy rodziców do szkoły
          • Zapraszamy rodziców do szkoły

          • Serdecznie zapraszamy Rodziców do szkoły!

            W dniu 14.05.2014 r. odbędą się zebrania dla Rodziców w następującym porządku:

            godz. 16.00 zebranie Przewodniczących Rad Oddziałowych

            godz. 16.30 zebranie dla Rodziców uczniów klas I - III i oddziałów przedszkolnych

            godz. 17.00 prelekcja na temat "Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie"

            godz. 17.30 zebranie dla Rodziców uczniów klas IV - VI. (KZ)
             

        • Rowerem po zdrowie
          • Rowerem po zdrowie

          • Pracownicy szkoły i rodzice promując aktywny styl życia w dniu 9 maja wybrali się na wycieczkę rowerową przepiękną trasą na Kurzętnik przez Lipowiec, Kaługę i Nielbark. Na początku jechano drogą asfaltową przez urozmaicony teren łąk i pól. Żółte, pachnące pola rzepaku, soczysta zieleń wokół, świeże powietrze po deszczu i śpiew ptaków czyli bliskie obcowanie z przyrodą to niezwykła przyjemność i  wypoczynek.  Na rozjeździe dróg w kierunku Kaługi droga wiodła przez las, gdzie wszyscy mogli poczuć zapach świerku, który koi napięcia nerwowe. Powrót zaplanowali leśną drogą piaszczystą. Mimo, że przejechali około 20 km większość pojechałaby dalej, jednak zbliżający się deszcz i wieczór zmusiły uczestników do powrotu do domu.