Już po raz kolejny przed Bożym Narodzeniem Starostwo Powiatowe w Nowym Mieście Lubawskim zorganizowało Jarmark Bożonarodzeniowy. Jest to impreza przede wszystkim dla wytwórców regionalnych, którzy często z tej okazji przygotowują okazjonalne przedmioty związane tematycznie ze świętami. Nasi uczniowie, uzdolnieni manualnie i posiadający bujną wyobraźnię również postanowili zaprezentować swoje umiejętności rękodzielnicze. Ze świątecznymi choinkami, stroiczkami, koszyczkami, gipsowymi aniołkami i mikołajkami godnie i z dumą reprezentowali naszą szkołę. Dziękujemy Wam za zaangażowanie. (enb)
Konkurs "BATERIE NA WAGĘ CZYSTEGO ŚRODOWISKA"
Trzynaście i pół tony zużytych baterii zebrali uczniowie szkół podstawowych, ośrodków szkolno-wychowawczych i przedszkolaki z całego województwa warmińsko-mazurskiego w tegorocznej kampanii „Baterie na wagę czystego środowiska“, organizowanej przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego. To odpowiada wadze blisko 60 tys. baterii – „dużych“ paluszków. Kampania została przeprowadzona w formie konkursu polegającego na zbiórce zużytych baterii i akumulatorów. Odpady odebrała organizacja odzysku odpadów niebezpiecznych „REBA S.A.“. Do konkursu przystąpiło 109 szkół podstawowych i ośrodków szkolno-wychowawchych i 44 przedszkola. Nasza szkoła zebrała 100,5 kg baterii. Uczestnicy i zwycięzcy konkursu podczas uroczystości podsumowującej kampanię, która odbyła się w piątek 13 grudnia w Olsztynie, odebrali z rąk organizatorów upominki i nagrody. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w zbiórkę uczniom, wychowankom i ich bliskim, nauczycielom i różnym instytucjom. (JK).
Spotkania z rodzicami
Wczoraj rodzice naszych uczniów mieli okazję spotkać się z nauczycielami i wychowawcami. Po zebraniach obejrzeli jasełka przygotowane przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem pań: Elżbiety Lewandowskiej i Anny Kasprowicz. Po występie prezentację na temat bezpieczeństwa w Internecie przedstawił pan Jan Bielaszka. (KZ)
Odwiedziny przedszkolaków
W tym tygodniu gościliśmy przedszkolaków z trzech grup przedszkolnych” „Biedronki”, „Muchomorki” i „Kotki”. Odwiedziny szkoły przez maluchów są jednym z wielu elementów , które przyczyniają się do złagodzenia stresu związanego z przekroczeniem jej progu. Dzieci z zainteresowaniem oglądały sale lekcyjne, szatnię, łazienkę, świetlicę, salę gimnastyczną i salę zabaw. Aktywnie uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez nauczycielki klas pierwszych. Miały okazję wykonywać zadania przy tablicy interaktywnej. Na pożegnanie podziękowały za spotkanie i zapewniały, że odwiedzą nas na wiosnę. (KZ)
Podaruj Słodkie Serce
Już po raz dziewiąty w naszej szkole zorganizowano przedświąteczną akcję charytatywną pod hasłem „Podaruj Słodkie Serce”, która trwała 4 tygodnie. Skierowana była do pracowników i uczniów placówki. Celem nadrzędnym przedsięwzięcia była zbiórka słodyczy, wyrabianie wśród uczniów nawyku dzielenia się z innymi oraz wdrażanie do udzielania pomocy potrzebującym. Podsumowanie akcji miało miejsce na spotkaniu mikołajkowym, które odbyło się 11 grudnia. Wzięli w nim udział Dyrekcja szkoły i uczniowie klas 0 – V. Dzieci miały możliwość uczestniczenia w zabawach o charakterze integracyjnym i w zajęciach plastyczno – technicznych. Z zebranych słodyczy udało się przygotować 20 paczek świątecznych, którymi obdarowano uczestniczące w spotkaniu dzieci. Poczęstunek dla uczniów przygotowano z funduszy pozyskanych z Urzędu Miasta. Dźwięki kolęd i pastorałek wprowadziły wszystkich w magię świąt, a czas spędzony razem upłynął w miłej i radosnej atmosferze. Akcję zorganizowały i spotkanie przygotowały panie: Katarzyna Zapałowska, Iwona Kołecka i Wioletta Bączek – Samulewicz. Organizatorki serdecznie dziękują paniom: Wiesławie Markowskiej i Zycie Sadowskiej za pomoc w realizacji zadania.(KZ)
Tuż za podium…
Uczennice naszej szkoły: Aleksandra Polak z klasy VI a i Joanna Dąbrowska z klasy IV a zajęły ex aequo IV miejsce w Rejonowej Olimpiadzie Promocji Zdrowego StyluŻycia PCK spośród 19 uczestników z całego powiatu. Dziewczęta miały za zadanie rozwiązanie testu z wiedzy o PCK , odżywiania, pierwszej pomocy, chorób cywilizacyjnych, społecznych, a także elementów ochrony środowiska. Był to ciekawy , a zarazem trudny konkurs interdyscyplinarny. Uczennice przygotowała do niego Wioletta Bączek-Samulewicz.(KZ)
Muzyka popłynęła do wszystkich serc...
Jest taki dzień bardzo ciepły, choć grudniowy, dzień, w którym uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim otwierają swoje serca na oścież. Dzień, w którym regularnie co roku organizowany jest koncert charytatywny, noszący od lat tę samą nazwę „Dzieci dzieciom”. Tego dnia grają wszystkie serca. Również w tym roku 10 grudnia uczniowie mieli okazję wysłuchać koncertu kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych. Inicjatorem i koordynatorem koncertu była Pani Irena Światkowska. W tym niezwykłym spotkaniu wystąpili uczniowie szkoły, którzy pokazali swoje talenty wokalne i instrumentalne – Adrianna Szczepańska, Maja Dembek, Martyna Zielińska, Julia Cieplak, Kinga Wardowska, Weronika Szpakowska, Radosław Wegner oraz Wiktoria Sadowska. W roli konferansjera wystąpiła Adrianna Leśniewska. Nie lada gratką dla słuchaczy był występ zaproszonych gości, którzy swoją obecnością przyczynili się do zwiększenia atrakcyjności koncertu. Wśród gwiazd znalazł się Adrian Szaładziński - geniusz saksofonu, który wprowadził słuchaczy w świąteczny nastrój utworami granymi na tymże instrumencie, Dominik Światkowski – wokalista, wirtuoz klarnetu i fortepianu, Kacper Kłosowki, który do perfekcji opanował trudną sztukę gry na klarnecie oraz wokalistka i klarnecistka Oliwia Olęcka.
Takie przedsięwzięcia kształtują wrażliwość, uczą empatii i tolerancji dla osób, które z różnych przyczyn potrzebują wsparcia i pomocy ze strony innych. Są zgodne z naukami Wielkiego Polaka, patrona szkoły Jana Pawła II, który ustawicznie głosił, że „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.” (enb)
Zapraszamy Rodziców do szkoły!
Dnia 11.12.2013 r. zapraszamy Rodziców do naszej szkoły.
W godz. od 16.30 do 17.30 odbędą się zebrania dla rodziców dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I - III.
Od godz. 17.30 do godz. 18.00 w sali gimnastycznej uczniowie zaprezentują jasełka.
Od 18.00 do 18.15 prelekcję na temat bezpieczeństwa w Internecie przedstawi p. Jan Bielaszka.
Od godz. 18.15 do godz. 19.15 odbędą się zebrania dla rodziców uczniów klas IV - VI. (KZ)
Mikołajowy zawrót głowy
6 grudnia nowomiejska „jedynka” zapełniła się Mikołajami i jego świtą. A to za sprawą konkursu, który ogłosiła Ogólnoszkolna Rada Uczniowska. Z inicjatywy uczniów zorganizowano konkurs na najlepiej przebranego Mikołaja (konkurs indywidualny) oraz na najładniej przebraną klasę. Uczniowie wykazali się ogromną pomysłowością. Dominowały Mikołaje, ale nie zabrakło też reniferów, śnieżynek i elfów. Jury miało ogromny dylemat komu przyznać główną nagrodę. W wyniku burzliwej dyskusji zwyciężczynią została uczennica klasy Vc Agnieszka Haska, której strój dopracowany w najmniejszych szczegółach wzbudził ogólny podziw. Druga nagroda trafiła do Anny Grabowskiej z klasy IVa, a na trzecim miejscu uplasowała się Aleksandra Nowakowska z klasy IVb. Najładniej przebraną klasą okazała się IVa. Konkurs wzbudził ogromne zainteresowanie. W związku z tym jest duże prawdopodobieństwo, że poczynając od bieżącego roku już na stałe zostanie wpisany do kalendarza imprez szkolnych. (enb)
XV Mikołajkowy turniej Skoku wzwyż
W dniu 06.12.2013 w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim odbył się XV Mikołajkowy Turniej skoku wzwyż. UKS „Iskra” Zorganizowało tę imprezę dzięki pomocy Starostwa nowomiejskiego, Urzędowi Miasta Nowe Miasto Lub., oraz Banku BGŻ. W zawodach startowało 30 zawodników i zawodniczek z powiatu nowomiejskiego. Impreza ta przyciąga coraz więcej chętnych chcących uprawiać tę dyscyplinę. Corocznie bite są tutaj nie tylko życiowe, ale także szkolne czy klubowe rekordy. Na zakończenie dzieci otrzymały nagrody rzeczowe, medale, dyplomy oraz słodycze. A oto najlepsze wyniki poszczególnych kategorii wiekowych:
klasy IV 1. Szczepańska Milena - SP 2 NML – 115 cm, Rochewicz Kacper - SP 1 NML – 125cm, -
klasy V 1. Leśniewska Adrianna – SP 1 NML – 120 cm, Pawłowski Jonasz – SP 1 NML – 130 cm
klasy VI 1. Januszewska Sandra – SP 2 NML – 120 cm, Kobylski Adrian – SP 1 NML – 145 cm
Życzymy dalszych sukcesów!(ZG)
"Czary mary, czary mary - niech sie spełnią andrzejkowe czary"
W czwartek 28 listopada 2013 roku uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w zabawie andrzejkowej, zatytułowanej „Andrzejki - wieczór wróżb i magii”, zorganizowanej przez Ogólnoszkolną Rade Uczniowską. Na początku spotkania opiekun ORU pan Jan Bielaszka zapoznał uczniów z tradycją wróżb andrzejkowych i zaprosił wszystkich do wspólnej zbawy. „Czary mary, czary mary - niech się spełnią andrzejkowe czary”. Dzieci chętnie przystapiły do wrózb przygotowanych specjalnie na tę okazję.
Andrzejkowe wróżby rozpoczęły się od wspólnej zabawy. Wsród wróżb nie zabrakło serc z imonami przyszłego meza i żony, szpilek, wrózby z butelką. Dużą popularnością cieszyły się wróżby z kart. Podczas wspólnej zabawy dzieci dowiedziały się kim zostaną w przyszłości, dokąd wybiorą się w podróż oraz poznały imię przyszłej żony lub męża.
W dalszej części spotkania odbyła się zabawa taneczna oraz konkursy z nagrodami. Wieczór andrzejkowy przebiegał w wesołej atmosferze, przyniósł dzieciom mnóstwo radości i niezapomnianych wrażeń. (enb)
Andrzejki u maluchów
Panie wychowawczynie ze wszystkich oddziałów przedszkolnych 01, 02, 03, 04, w naszej szkole zorganizowały dla swoich podopiecznych wieczory andrzejkowe pełne zabaw, wróżb, czarów i tanecznych atrakcji. Dzieci lały wosk na zimną wodę, wróżyły ze szpilek, z butów,z łupin orzecha, serduszek z imionami. Tańczyły w rytmach wesołej muzyki. Wszystkie dzieci otrzymały słodkie poczęstunki i soki owocowe. Wróżbom i zabawom nie było końca. Zadowolone dzieci po wieczorze andrzejkowym niechętnie rozchodziły się do swoich domów. (KZ)
Wieczór wróżb u Andrzeja czarodzieja
Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń ten dzień miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości. Na wieczór wróżb i magii przybyli uczniowie klas I – III. W zaczarowany świat czarów i niezwykłych zjawisk przeniosły dzieci urocze wróżki i czarodziej Andrzej, którzy przy pomocy różnych rekwizytów przepowiadali przyszłość, m.in. jaki zawód będą wykonywać, jakie imię będzie miała przyszła sympatia, czy też czego powinny się wystrzegać. Każde dziecko miało możliwość poznania swojej wróżby w dalszej i bliższej przyszłości, oczywiście z „przymrużeniem oka”. Ciekawe, czy przepowiedziana przyszłość przełoży się na rzeczywistość? Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały zabawy integracyjne i piosenki z repertuaru dziecięcego. Przeżyć i emocji było wiele, toteż wszyscy bawili się wspaniale. (KZ)
Rozstrzygnięto konkurs "Tolerancja i życzliwość w moim życiu"
Dzisiaj na apelu szkolnym podsumowano konkurs plastyczny "Tolerancja i życzliwośćw moim życiu". Konkurszostał zrealizowany w ramach projektu "Ja jestem inny, Ty jesteś inny... Wszyscy jesteśmy równi". Oto wyniki
Klasy 0 - I
Filip Żurawski - 02 - I miejsce
Anna Samulewicz - Ia - II miejsce
Zuzanna Mazurowska - Ib - III miejsce
Emilia Lange 03 - wyróżnienie
Klasy II - III
julia Tuszyńska - II a - I miejsce
Mateusz Chełstowski - III a - II miejsce
Samanta Szałkowska - II a - III miejsce
Aleksandra Lendzinowska - wyróżnienie
klasy IV - VI
Jakub Bielski VI a - I miejsce
Andżelika Burkiewicz - IVc - II miejsce
Kacper Rochewicz - IV c - III miejsce
Maria Wróblewska - Va - wyróżnienie
Sponsorem nagród było wydawnictwo Nowa Era. Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy i życzymy sukcesów. (KZ)
Podsumowanie projektu "Ja jestem inny, Ty jesteś inny...Wszyscy jesteśmy równi"
W związku ze Światowym Dniem Tolerancji dzisiaj odbył się apel szkolny dla klas IV - VI. Uczniowie przedstawili bogaty program słowno - muzyczny, który przybliżył wszystkim pojęcie i znaczenie tolerancji, inności wynikających z różnic rasowych, kulturowych i religijnych. Uzupełnieniem występu była prezentacja multimedialna o przyjaźni i tolerancji. Na apelu podsumowano projekt "Ja jestem inny, Ty jesteś inny... Wszyscy jesteśmy równi" realizowany przez społeczność uczniowską. Celem projektu było uświadomienie uczniom istnienia podobieństw i różnic między ludźmi oraz kształtowanie postaw tolerancji, życzliwości, odpowiedzialności i szacunku wobec drugiego człowieka. Projekt rozpoczął się pod koniec października i trwał przez cały listopad. Uczniowie wraz z nauczycielami pracowali w grupach: literackich, artystycznych i warsztatowych. W ramach tej działalności dzieci przygotowały własne wiersze, listy do świata, wyszukiwały utwory literackie i informacje na temat tolerancji. Kolejnym zadaniem było wykonanie prac plastycznych na konkurs "Tolerancja i życzliwość w moim życiu" . Na apelu nastąpiło jego podsumowanie i wręczenie nagród oraz dyplomów laureatom. Niezwykle ciekawą formą aktywności okazały się warsztaty psychoedukacyjne "Z przyjaźnią pod rękę". Przedstawiciele klas starszych z najmłodszymi dziećmi w naszej szkole utworzyli "łańcuch przyjaźni". Dzięki aktywnemu udziałowi w projekcie uczniowie uświadomili sobie, jakie są najważniejsze wartości w życiu człowieka, zrozumieli znaczenie tolerancji, przyjaźni i pomocy drugiemu człowiekowi. Koordynatorkami projektu były panie: K. Zapałowska, W. Bączek - Samulewicz i I. Kołecka, które dziękują wszystkim nauczycielom za zaangażowanie i pomoc podczas realizacji zadań. (KZ)
Ogłaszamy konkurs na prezentację multimedialną "Ćwiczę z mamą, ćwiczę z tatą"
Serdecznie zapraszamy wszystkicyh uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w konkursie pod hasłem "Ćwiczę z mamą, ćwiczę z tatą". Prace konkursowe należy wykonać w formie prezentacji multimedialnej. Wszystkich dodatkowych informacji prosimy szukać w zakładce Szkoła Promująca Zdrowie. (KZ)
Podaruj Słodkie Serce
W dniach od 12.11.2013 r. do 2.12.2013 r. w naszej szkole będzie trwała zbiórka słodyczy pod hasłem "Podaruj Słodkie Serce". Akcja skierowana jest do wszystkich uczniów i pracowników szkoły. Jej celem jest zebranie słodyczy, które przekazane zostaną najbardziej potrzebującym uczniom naszej szkoły. Zapraszamy gorąco do wzięcia udziału w zbiórce. Mamy nadzieję, że i w tym roku nie zabraknie wśród nas ludzi o gorących sercach. Słodycze można zanosić do sali nr 20, 22 i 44. Organizatorami akcji są panie: Wioletta Bączek - Samulewicz, Katarzyna Zapałowska i Iwona Kołecka. (KZ)
Śniadanie Daje Moc
8 listopada to Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. W tym roku po raz trzeci uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły przyłączyli się do programu „Śniadanie Daje Moc”. Przeprowadzona akcja edukacyjna miała na celu zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. W jej ramach wśród najmłodszych uczniów przeprowadzono warsztaty plastyczne pod hasłem "Moja kanapka". Uczestnicy zajęć wykonywali różnymi technikami plastycznymi kolorowe śniadaniowe kanapki, które można podziwiać na dolnym holu. Jednak szczególną uwagę poświęcono śniadaniu jako najważniejszemu, najbardziej energetycznemu posiłkowi w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają siłę i energię do nauki i zabawy, lepiej się koncentrują na wykonywanych zadaniach. Uczniowie klas 0 – III wspólnie z wychowawcami przyrządzali pożywne kanapki z różnorodnych warzyw i produktów spożywczych. Wszystkie smakołyki zjadły podczas wspólnego śniadania w klasie. Do każdego posiłku wspaniałym i zdrowym dodatkiem okazały się owoce, które dzieci przynoszą codziennie do szkoły. Dla wszystkich uczniów była to ciekawa forma zajęć warsztatowych, dzięki której nauczyły się, jak w łatwy i przyjemny sposób przygotować śniadanie. Akcja objęta została honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia i Ministra Edukacji Narodowej. Organizatorem akcji „Śniadanie Daje Moc” jest Partnerstwo dla Zdrowia. Szkolnymi koordynatorkami akcji były panie: A. Kasprowicz i K. Zapałowska. (KZ)
Akademia Niepodległościowa
Dzisiaj w naszej szkole obchodziliśmy uroczyście Święto Niepodległości. Akademię pn. "Dziś ojczyzny uczyć się trzeba..." przygotowali uczniowie klasy IVb pod kierunkiem historyka Pana Jerzego Resickiego. O oprawę muzyczną zadbała nauczycielka muzyki Pani Hanna Szymańska. W montażu słowno-muzycznym uczniowie wyrecytowali i wyśpiewali drogę naszego kraju do niepodległości.
Na dolnym holu można było obejrzeć wystawę poświęconą wydarzeniom listopadowym, którą przygotowała Pani Teresa Gierszyńska.
Niezwykle symbolicznym akcentem tej uroczystości były kotyliony przygotowane przez uczniów szkoły wg. wzoru zaprojektowanego przez Panią Wiesławę Markowską, tutejszego plastyka. Cała społeczność uczniowska wraz z nauczycielami już od wczesnych godzin rannych godnie i z przejęciem nosiła na lewej piersi barwy narodowe.
Uroczystość uświetnili swoją obecnością przedstawiciele władz miejskich - panie Lilia Karczyńska i Zofia Wilbrandt oraz panowie Krzysztof Widźgowski, Mieczysław Kubacki i Adam Kłosowki. (enb)
Archiwum Aktualności