• Profilaktyka wad postawy

          • Dzisiaj odbyły się warsztaty dla uczniów klasI - III, których tematem była profilaktyka wad postawy. Celem spotkania  było wyrobienie świadomości wśród dzieci  o konieczności działań prozdrowotnych w kierunku profilaktyki postawy ciała oraz zwrócenie uwagi na problem czynników wpływających na wady postawy. Uczniowie mieli  okazję poznać zestaw ćwiczeń gimnastycznych, które zapobiegają tym wadom. Wykonywały je pod kierunkiem rehabilitantów p. Emilii Milewskiej i p. Łukasza Lewandowskiego. P. Krystyna Kwiatkowska na bieżąco korygowała postawę uczniów podczas wykonywania ćwiczeń w pozycji leżącej, stojącej i siedzącej. Mamy nadzieję, że od tej pory dzieci będą zwracały więcej uwagi na sposób noszenia tornistra, siedzenia, stania i chodzenia. (KZ)

          • Podaruj słodkie serce

          • W dniach od 14.11.2012 r. do 4.12.2012 r. w naszej szkole będzie trwała przedświąteczna zbiórka słodyczy  pod hasłem "Podaruj słodkie serce". Skierowana jest do uczniów i  pracowników naszej szkoły. Celem akcji charytatywnej jest przygotowanie paczek świątecznych, które trafią do najbardziej potrzebujących dzieci.Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy za okazane serce. Organizatorem akcji jest PCK i Klub Wiewiórka działające  na terenie szkoły oraz pedagog szkolny. (KZ)

          • Miedzynarodowy Dzień Tolerancji

          • Dzisiaj, w Międzynarodowym Dniu Tolerancji najstarsi uczniowie naszej szkoły – członkowie Szkolnego Koła PCK wraz z opiekunem koła, Panią Pedagog i wychowawcą  kl. 03 utworzyli krąg przyjaźni z pięcioletnimi przedszkolakami. W czasie spotkania uczniowie „mali” i „duzi” przedstawili jak rozumieją "tolerancja". Podzielili się również swoim poglądem na temat: jak postępować, by być dobrym kolegą i koleżanką. Szóstoklasiści zaoferowali  zerówkowiczom swoją pomoc w kłopotliwych szkolnych sytuacjach. Na zakończenie tego miłego spotkania wszyscy zaśpiewali  dziecięcą piosenkę.(enb)

          • Warsztaty dotyczące profilaktyki wad postawy

          • W dniu 16 listopada 2012 r. w naszej szkole przeprowadzono zajęcia warsztatowe dla uczniów klas IV-VI dotyczące profilaktyki wad postawy. Nieprawidłowa sylwetka to nurtujący problem, ponieważ dotyka coraz większą populację dzieci. Nasi uczniowie pod okiem profesjonalistów tzn. rehabilitantów z nowomiejskiej przychodni „Eskulap” p. Emilii Milewskiej i p. Łukasza Lewandowskiego wykonywali ćwiczenia związane z kształtowaniem nawyku przybierania właściwej postawy ciała podczas wykonywania różnych czynności. Rehabilitanci oraz p. Krystyna Kwiatkowska- szkolna pielęgniarka na bieżąco dokonywali korekty postawy jaką spontanicznie przyjmowali uczniowie podczas siadania, stania czy leżenia. Dzieci poznały  zestaw ćwiczeń profilaktycznych stabilizujących kręgosłup, które mogą wykonywać w domu samodzielnie oraz pod czujnym okiem rodziców. Zajęcia uświadomiły uczniom, że nawykowe nie trzymanie ciała we właściwej pozycji prowadzi do uczucia stałego zmęczenia, bólów głowy i chorób kręgosłupa, w tym trwałych zniekształceń sylwetki. Wyzwaniem dla nauczycieli i rodziców jest utrzymanie i rozwijanie dziecięcego entuzjazmu do bycia aktywnym. (enb)

          • Konkurs plastyczny rozstrzygnięty

          • Dnia 15 listopada w Sali Sesyjnej Starostwa Powiatowego odbyło się podsumowanie Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu. W ramach tych obchodów ogłoszono  konkurs plastyczny pod hasłem "Powiedz stop nikotynowemu zabójcy". Był to konkurs skierowany do klas 4-6 szkół podstawowych powiatu nowomiejskiego. Uczennica naszej szkoły Wiktoria Pawłowska z klasy szóstej B została laureatką i zajęła I miejsce w powiecie.  Uczennicy gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach. (wm)

          • Spotkanie z logopedą

          •  

            Dzisiaj w naszej szkole odbyło się spotkanie rodziców dzieci grup zerowych z logopedą – p. Agnieszką Haską. Spotkanie zorganizowała Iwona Kołecka – pedagog szkolny przy współpracy z wychowawcami grup 01, 02 i 03. Tematem pogadanki był rozwój mowy u dzieci. Logopeda przedstawiła normy rozwojowe  u dzieci w wieku 5 i 6 lat oraz sposoby stymulowania mowy. Rodzice mieli okazję zobaczyć ćwiczenia wykonywane przez logopedę i dziecko, które będą mogli wykonywać w domu. Były wśród nich ćwiczenia rozwijające motorykę i kinestezję narządów artykulacyjnych, ćwiczenia prawidłowego oddechu i i wydłużenia fazy wydechu, wzbogacające słownictwo budowania wypowiedzi, usprawniające słuch fonemowy. Zajęcia logopedyczne były przeprowadzone w formie zabawowej z wykorzystaniem „Bajeczki o panu języczku”, piórek logopedycznych oraz innych pomocy. Rodzice otrzymali broszurki dotyczące złotych reguł harmonijnego rozwoju mowy dziecka. Mieli  też możliwość  indywidualnej konsultacji  i zadawania pytań. (KZ)

        • Dzień czystego powietrza
          • Dzień czystego powietrza

          • Członkowie  koła ekologicznego z klasy V c przygotowali kukiełkę  DIOKSYNY , niezwykle toksycznej i rakotwórczej substancji wydzielającej się podczas spalania śmieci . Wykonano ją z butelek PET , tkanin , folii itp. Tak zbudowaną kukłę DIOKSYNY oraz transparenty wykorzystano do organizacji happeningu ulicznego pod nadzorem Marii Domańskiej. Podczas przemarszu młodzież skandowała hasła, które zachęcały do segregacji śmieci oraz ochrony środowiska , np. „Nie śmiećcie, nie trujcie, segregujcie” , „Kochasz dzieci , nie pal śmieci  „ Czyste powietrze to zdrowy człowiek i wiele innych pouczających haseł. (enb)

          • Żywa lekcja przyrody

          •  

            Dzisiaj w naszej szkole odbyła się żywa lekcja przyrody. Chętni  uczniowie klas I – VI  mogli poznać lepiej patyczaki, karaczany, pajęczaki, ptaszniki, straszyki i  innych przedstawicieli świata zwierzęcego.Uczniowie ze szczególną uwagą wysłuchali ciekawostek z życia i obyczajów egzotycznych  zwierząt. Jednak najwięcej emocji wzbudziła sama prezentacja okazów, która dla wszystkich uczestników spotkania była niemałym przeżyciem. Pięknie ubarwiony kameleon z niezwykłymi oczami wzbudził ogromny podziw, zaś chwile przerażenia wywołała wylinka pająka ptasznika. Uczniowie chętnie brali udział w  zajęciach, zadawali pytania oraz udzielali odpowiedzi na pytania prowadzącego. Zajęcia  były bardzo interesujące, a okazy zwierząt egzotycznych imponujące. (KZ)

        • Wspólnie obchodziliśmy Święto Niepodległości
          • Wspólnie obchodziliśmy Święto Niepodległości

          • Dzisiaj przedstawiciele naszej szkoły dumnie prezentując sztandar uczestniczyli w Eucharystii, która była sprawowana przez księdza proboszcza i nowomiejskich wikariuszy w naszej bazylice. Mszę świętą przygotowali uczniowie nowomiejskiego gimnazjum. Całość uświetniła orkiestra dęta z Nowego Miasta. Modlitwa za Ojczyznę zjednoczyła przy ołtarzu całą społeczność nowomiejską na czele z samorządowcami i dyrektorami szkół. (enb)

        • Gdy nadeszła wolność...
          • Gdy nadeszła wolność...

          • Dzisiaj w naszej szkole obchodziliśmy uroczyście Święto Niepodległości. Akademię pn. "Gdy nadeszła wolność..." przygotowali uczniowie klasy VIb pod kierunkiem historyka Pana Jerzego Resickiego. O oprawę muzyczną zadbała nauczycielka muzyki Pani Hanna Szymańska. W montażu słowno-muzycznym uczniowie wyrecytowali i wyśpiewali drogę naszego kraju do niepodległości.

            Na dolnym holu można było obejrzeć wystawę poświęconą wydarzeniom listopadowym, którą przygotowała Pani Teresa Gierszyńska.

            Niezwykle symbolicznym akcentem tej uroczystości były kotyliony przygotowane przez uczniów szkoły wg. wzoru zaprojektowanego przez Panią Wiesławę Markowską, tutejszego plastyka. Cała społeczność uczniowska wraz z nauczycielami już od wczesnych godzin rannych godnie i z przejęciem nosiła na lewej piersi barwy narodowe.

            Uroczystość uświetnili swoją obecnością przedstawiciele władz miejskich oraz ksiądz proboszcz, który modlitwą za Ojczyznę zakończył spotkanie. (enb)

             

          • Śniadanie Daje Moc

          •  

            8 listopada to Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. W tym roku po raz drugi uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły  przyłączyli się do programu „Śniadanie Daje Moc”. Przeprowadzona akcja edukacyjna miała na celu zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. W jej ramach wśród najmłodszych uczniów przeprowadzono  pogadanki na temat zdrowego odżywiania, wykonano gazetki edukacyjne. Jednak szczególną uwagę poświęcono śniadaniu jako  najważniejszemu, najbardziej energetycznemu   posiłkowi  w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają siłę i energię do nauki i zabawy, lepiej się koncentrują na wykonywanych zadaniach. Uczniowie klas I – III wspólnie z wychowawcą  przyrządzali  pożywne kanapki z różnorodnych warzyw i produktów spożywczych. Wszystkie smakołyki zjadły podczas wspólnego śniadania w klasie.   Dla uczniów była to ciekawa forma zajęć warsztatowych, dzięki której  nauczyły się, jak w łatwy i przyjemny  sposób przygotować śniadanie. Akcja objęta została honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia i Ministra Edukacji Narodowej. Organizatorem akcji „Śniadanie Daje Moc” jest Partnerstwo dla Zdrowia. (KZ)

          • Warsztaty dla katechetów

          • W dniu 5XI2012 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty dla katechetów dekanatu nowomiejskiego i kurzętnickiego. Poprowadziła je s. dr Elżbieta Sozańska, wicedyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Toruniu. Obecny był ks. Jacek Koczorski, wizytator nauki religii. Tematem spotkania było przesłanie Soboru Watykańskiego II dla edukacji XXI wieku oraz trwający Rok Wiary. Podzieliliśmy się refleksjami nad nowo wprowadzonymi programami i podręcznikami. (enb)

          • Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - Październik 2012

          • „Klucz do przyszłości, teraźniejszości i przeszłości – oto biblioteka szkolna” – pod takim hasłem przebiegały październikowe działania w bibliotece szkolnej Zespołu Szkolno–Przedszkolnego Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II      w Nowym Mieście Lub. Przy współudziale Aktywu Bibliotecznego nauczyciele przygotowali dekorację pomieszczenia. Gazetka ścienna i wystawa o Januszu Korczaku przypomniała wszystkim, jak wielkim był pedagogiem, przyjacielem dzieci i prekursorem ich praw. Na korytarzu szkolnym zorganizowano wystawę o naszym patronie ,, Jan Paweł II – papież rodziny” oraz wystawę konkursową ,,Ilustracja do ulubionej lektury”. Kolejną atrakcją obchodów były dni otwarte biblioteki,  w których czytelnicy otrzymali od aktywu bibliotecznego zakładki  do książek. Podsumowaniem obchodów był zorganizowany konkurs plastyczny dla klas I-VI ,, Ilustracja do ulubionej lektury” oraz  czytelniczy dla klas drugich    ,,Zaczarowany świat baśni’’. Uczniowie klas drugich zmagali się z różnymi bajkowymi konkurencjami np.: mikstury Baby Jagi, Jaka to bajka?, przebieranie ziaren grochu itp., które przygotowali członkowie Koła Miłośników Książki.  Po podliczeniu wszystkich punktów pierwsze miejsce zajęła klasa IIa, drugie IIb, trzecie IIc. Natomiast w konkursie plastycznym w klasach I-III pierwsze miejsce  zdobyła Aleksandra Milz – kl.IIIc, drugie Katarzyna Polak zklasy IIa  i trzecie Kacper Golubski- kl.IIIc, a w klasach IV – VI pierwsze miejsce zdobyła Julia Zellma kl. – Vc, drugie Agata Domżalska – kl.IVb, trzecie Aleksandra Polak kl.- Va, i wyróżnienie Mikołaj Pokorski kl. Va. Pani dyrektor Ewa Kijora wraz  z nauczycielami Teresą Gierszyńską i Wiesławą Markowską wręczyła nagrody, które ufundowała biblioteka szkolna.( KZ)

        • Zabawa z dynią w tle
          • Zabawa z dynią w tle

          • W naszej szkole realizowane są różnorodne projekty. W ramach jednego z nich 26 października 2012 r. odbyła się ‘zabawa z dynią w tle’. Głównym celem tej imprezy było poznawanie przez uczniów innych kultur, nauka tolerancji dla odmienności kulturowej i światopoglądowej.  

            Podczas ‘zabawy z dynią w tle’ odbyły się następujące konkursy: zabawa w chwytanie jabłek, zawijanie mumii, odwiązywanie rąk, malowanie potworków oraz wyróżnienie pomysłowego stroju i najciekawszej dekoracji.

            W zabawie z jabłkiem wygrali Dawid Badowski i Marek Zabłocki. Najładniej mumię zawinęły Agata Domżalska i Wiktoria Stachewicz. Para, która najszybciej poradziła sobie z odwiązaniem rąk to Kornelia Krzemieniewska i Martyna Szwechowicz zaś najciekawszego stworka namalowali: Patrycja Lenckowska i Michalina Haska oraz Julia Lewandowska i Michał Jankowski.

            W ostatnim konkursie Jury w składzie –Dyrektor Szkoły Pani Eleonora Lewalska, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej Pani Agnieszka Katryńska oraz nauczycielka języka angielskiego Pani Marta Kaeber wybrały najciekawsze przebranie. W konkursie tym zwyciężyły Julia Cieplak i Agata Domżalska. Obie dziewczynki zajęły ex aequo I miejsce. Paulina Schweig i Jakub Lendzinowski uplasowali się ex aequo na miejscu II, a dwie Wiktorie - Stachewicz i Zalewska zajęły miejsce III. Wszystkim uczestnikom dopisywał znakomity humor i kondycja fizyczna. Do tańca przebierańców porywały gorące rytmy muzyki dyskotekowej.

            Zabawę przygotowali: Agnieszka Katryńska, Lucyna Ben Nasr, Jan Bielaszka, Magda Lemanowska, Marta Kaeber.

            Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii. (enb)

                                  

          • PAŹDZIERNIK - MIESIĄCEM OCHRONY PRZYRODY

          • Na  dzisiejszej  godzinie  wychowawczej  odbył  się  apel  zwieńczający  działania  na  rzecz  środowiska  pod  nazwą ,, PAŹDZIERNIK - MIESIĄCEM  OCHRONY  PRZYRODY ". Uczniowie  klasy  Vb  pod  kierunkiem   p. Jarosława  Kamińskiego  i  p. Magdaleny  Lemanowskiej  przygotowali  inscenizację  pt. ,,PRZYGODY  W  STUMILOWYM  LESIE", w  której  zwierzęta  skutecznie  przekonywały  człowieka, że  nie  należy  niszczyć  przyrody. Dekorację  przygotowała  p. Wiesława  Markowska. Natomiast  o  oprawę  muzyczną  zadbała  p. Hanna  Szymańska. Występującym  podziękowano  gromkimi  brawami. Następnie  głos  zajęła  Pani  Dyrektor - Ewa  Kijora, która  zwróciła  uwagę  na  fakt, że  choć  październik  jest  uznawany  miesiącem  ochrony  przyrody, to  każdy  powinien  o  nią   dbać  przez  cały  rok. Wręczyła  też  dyplomy  i  nagrody  zwycięzcom  konkursu  plastycznego  ,,Szanuj  przyrodę", który  przeprowadziła  p. Maria  Domańska. Otrzymali  je - Wiktoria  Seweryn (Vc), Jonasz  Pawłowski (IVb), Julia  Zellma (Vc)  i  Julia  Osmańska (VIa). (ML)

          • Aleksandra Polak laureatką IX Wojewódzkiego Konkursu Literackiego

          • Z wielka radością chcemy poinformować o sukcesie literackim naszej uczennicy

            klasy V a, Aleksandry Polak.  W dniu 24 października 2012 roku w Olsztynie z okazji podsumowania IX Wojewódzkiego Konkursu Literackiego „W cieple ogniska rodzinnego” w ramach XIV Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny, wyłoniona spośród 177 uczestników jako jedyna reprezentantka szkół podstawowych, została laureatką i odebrała nagrodę wyróżnienia za wiersz pod tytułem „Rodzina”. Z satysfakcją należy wspomnieć, że Jej wiersz został odczytany podczas inauguracji uroczystości oraz opublikowany w biuletynie poświęconym obchodom Dni Rodziny. W uroczystości brała także udział jej nauczycielka języka polskiego, Anna Lendzion, która odebrała z rąk organizatorów konkursu gratulacje za wspieranie poczynań literackich Oli Polak. Do gratulacji dołączyła także obecna na uroczystości Pani Starosta Powiatu Nowomiejskiego, Ewa Dembek, która z wielkim zainteresowaniem wysłuchała wiersza Oli, gratulując sukcesu zarówno Jej, jak też polonistce i mamie laureatki, która z dumą obserwowała sukces swej córki.  

            A oto wyróżniony utwór:

            Rodzina

            Rodzina to miłość, radość, troska i opieka.

            To mama, tata, siostra, brat i ja.

            Pomyśl, co zrobiłbyś

                           Bez tych kołysanek

                           Śpiewanych przez mamę …

            Bez tych gier i zabaw z bratem.

            Jak byłoby smutno

                      Bez tych domków na drzewie

                      Zrobionych przez tatę.

            Jak byłoby nudno

                      Bez tych zakupów z siostrą.

            Powiedz, co byś zrobił

                       Bez tych babeczek mamy.

            Bez tych dni spędzonych na piknikach

            Całusów, dobrych snów i tortów.

            Nie mogę sobie wyobrazić dni

                      spędzonych bez rodziny.

            Każdy dzień spędzony z rodziną

                                  jest piękny.

            Każdy powinien mieć swoją rodzinę.

            Ten, kto nie ma rodziny jest smutny.

            Jestem wesoła, bo ją mam.

            Kocham ją i chcę, żeby zawsze była.

            Rodzina to wielki skarb.

            Każdy chce ją mieć.

            Rodzina jest niezastąpiona

                     I zawsze jest przy nas.

            Nie wstydzę się jej i wiem, że ją kocham.

            Kochaj ją i szanuj.

            Rodzina to życie i zabawa.

            Zawsze będzie ze mną.

            W przyszłości będę nią ja, mąż i dzieci.

            Wtedy to ja będę niezastąpioną mamą.

            Mój mąż najlepszym tatą.

            A moje dzieci pociechą dla mnie.

            Chcę mieć swoją własną rodzinę.

            Wiem, że wtedy będę szczęśliwa.

            Rodzina była, jest i zawsze będzie

            Największym skarbem na świecie. (enb)

             

                

          • Ortograficzna corrida

          • Dziś przedstawiciele  naszej szkoły, którzy wyróżniają się umiejętnoscią bezbłędnego pisania, wzięli udział w konkursie pn. "Ortograficzna Corrida". Wśród zmagających sie z bykami byli: Kamil Kołakowski, Ola Polak i Jakub Jabłoński z klasy Va, Agata Rojewska reprezentowała uczniów klasy Vc, Monika Duszak i Wiktoria Gaudecka z klasy VI a oraz Wiktoria Pawłowska i Marta Domżalska, uczennice klasy VIb. 

            Mistrzem ortografii została WIKTORIA PAWŁOWSKA z klasy VIb, która już od najmłodszych lat wszystkie dyktanda pisała bezbłędnie zarówno pod wzgędem ortograficznym jak i interpunkcyjnym. Wiktorii serdecznie gratulujemy i bijemy gromkie brawa. (enb)

          • PAŹDZIERNIK - MIESIĄCEM OCHRONY PRZYRODY .

          • Z tej okazji w naszej szkole odbył się konkurs pod hasłem „ SZANUJ PRZYRODĘ” pod kierunkiem  M. Domańskiej. Celem tego konkursu było rozwijanie wrażliwości na problemy środowiska oraz wdrożenie do prawidłowego , proekologicznego zachowania. Zgodnie z regulaminem najciekawsze prace zostały nagrodzone. Oto laureaci :

              I miejsce Wiktoria Seweryn z klasy  V c

             II miejsce Jonasz Pawłowski z klasy  IV b

             III miejsce Julia Zellma  z klasy V c

            Wyróżnienie otrzymała Julia Osmańska z klasy VI a (enb)

             

             

             

          • Biegi terenowe

          • Dzisiaj na Orliku w Bratianie odbyły się powiatowe biegi przełajowe, które były eliminacjami do zawodów wojewódzkich. Z naszej szkoły startowało 14 zawodników w czterech kategoriach wiekowych. Najlepiej wypadła Szczepańska Natalia z klasy IV, która uzyskała II miejsce. Brązowy medal zdobyła Ola Brzozowska w kategorii dziewcząt klas V-VI. Awans do zawodów wojewódzkich uzyskały także: Magda Wrzesińska - IV miejsce oraz Copija Nnicola - X miejsce. Życzymy dalszych sukcesów.(ZG)

          • U nas przemoc nie panuje, każdy uczeń się szanuje!

          • Nasi  szóstoklasiści  wzięli  dziś  udział  w  pasjonującym  i  pouczającym  spotkaniu  z  sierżant  Komendy  Powiatowej  Policji  w  Nowym  Mieście  Lubawskim - panią  Ludmiłą  Mroczkowską, która  przedstawiła  prezentację  multimedialną  i  wygłosiła  pogadankę  na  temat  agresji  wśród  dzieci  i  młodzieży. Policjantka  wymieniła  rodzaje  agresji  oraz  cechy  agresora  i  ofiary.Wyjaśniła  też  pojęcia  cyberprzemocy  i  wskazała  skuteczne  możliwości  zapobiegania  agresji. Następnie  uczniowie  wykonali  ciekawe  ćwiczenie, w  którym  mieli  za  zadanie  dokończyć  znane  przysłowia  dotyczące  skutków  stosowania  przemocy  i  rozwiązali  test, gdzie  na podstawie  wypowiedzi  bohaterów  musieli  określić  czy  jest  to  zachowanie  asertywne, uległe  bądź  agresywne. Dzieci  uważnie  słuchały  i  aktywnie  brały  udział  w  dyskusji. Uczniowie  zadali  też  szereg  pytań  dotyczących  pracy  policjanta, na  które  nasz  Gość  chętnie  udzielił  wyczerpującej  odpowiedzi. Spotkanie  zorganizowała  pani  pedagog - Iwona  Kołecka  w  ramach  realizacji  przez  naszą  szkołę  programów: ,,Bezpieczna  szkoła - bezpieczny  uczeń"  i  ,,Szkoła  bez  przemocy". (ML)