• Inauguracja nowego roku szkolnego 2012/2013

          •  

            Rozpoczęcie nowego roku szkolnego  to  ważny dzień w życiu każdego ucznia. Szczególnie dużo emocji wywołuje wśród tych dzieci, które idą do szkoły po raz pierwszy. Inaugurację nowego roku szkolnego 2012/2013 w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim  uświetnili swą obecnością przedstawiciele:  Rady Miasta,  Rady Rodziców oraz ksiądz kanonik Zbigniew Markowski. Uczniowie spotkali się po dwumiesięcznej przerwie, uśmiechnięci, wypoczęci i gotowi do nauki. W tym roku szkolnym  będzie się uczyło 436 uczniów, w tym 54 pierwszoklasistów pod okiem pań:  Marioli Lewalskiej (wych. klasy I a ) i Mirosławy Mamińskiej (wych. klasy I b). Wszystkich zebranych powitała  bardzo serdecznie i ciepło dyrektor szkoły, pani Ewa Kijora. Uczniom, a szczególnie tym, którzy rozpoczynają przygodę ze szkołą  życzyła spełnienia marzeń o szkole i wielu sukcesów. Pani dyrektor przedstawiła nauczycielki, które  rozpoczynają  pracę w szkole: pani Marta Kaeber – nauczycielka języka angielskiego i pani Agnieszka Katryńska – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej.  Głos zabrali również zaproszeni goście, którzy życzyli uczniom  u progu nowego roku szkolnego wszystkiego dobrego. Miłym akcentem był występ  artystyczny przygotowany przez uczniów klasy V c pod kierunkiem pani Eweliny Niścigorskiej – Bojarskiej. (KZ)

        • Oddaliśmy pokłon tym, którzy zginęli za naszą wolność.
          • Oddaliśmy pokłon tym, którzy zginęli za naszą wolność.

          • Dzisiaj tj. 1 września 2012 roku przedstawiciele naszej szkoły - dyrekcja, nauczyciele i uczniowie wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających 73 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Miały one miejsce pod pomnikiem w Nawrze, który jest miejscem szczególnym, gdyż właśnie tutaj stracili życie nasi rodacy, dzięki którym  żyjemy dziś w wolnej Polsce. Uczniowie naszej szkoły złożyli pod pomnikiem symboliczną wiązankę kwiatów i zapalili znicze - światła symbolizujące naszą pamięć i wdzięczność tym, którzy oddali za nas życie. (enb)

        • Żegnajcie wakacje, witaj szkoło !
          • Żegnajcie wakacje, witaj szkoło !

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013 w naszej placówce odbędzie się 3 września 2012 roku o godzinie 9.00. Na uroczystość zapraszamy wszystkich uczniów, rodziców i przyjaciół szkoły. Do zobaczenia smiley (enb)

          • W gromadzie weselej i bezpieczniej

          • Po raz trzeci w naszej szkole zorganizowano półkolonie dla dzieci uczęszczających do naszej placówki.  Program zajęć był bardzo ciekawy i bogaty w atrakcje m.in.: wycieczki, spotkania z ciekawymi ludźmi, warsztaty   plastyczno - techniczne, zajęcia w terenie, zwiedzanie zabytków, muzeów. Dzieci spędziły bardzo miło i przyjemnie czas w gronie koleżanek i kolegów.  Dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta w Nowym Mieście półkolonie zorganizowały i przeprowadziły : p.  Jagoda Kowalska, p. Katarzyna  Zapałowska i p. Iwona Kołecka. (KZ)

          • Wakacje czas zacząc

          • W piątek pożegnaliśmy szkołę na dwa miesiące. Najpierw o godz 9.00 na uroczystości przed szkołą spotkali się uczniowie klas 0-V, dwie godziny później uczniowie klas VI, ktorzy ukończyli naszą szkołę. Łącznie w ubieglym roku uczęszczało do naszej szkoły 379 uczniów. W całej szkole na koniec roku było 64 przodowników, średnia ocen szkoły to 4,24. Najwyższą średnią 4,73 osiągnęły trzy uczennice klas IV: Julia Cieplak (IVb), Joanna Kordalska (IVb) i Agata Rojewska (IVc). Wszyscy przodownicy otrzymali świdectwo 'z paskiem" podczas uroczystego apelu, natomiast pozostali w klasach od wychowawców. Wyrożniono także uczniów, ktorzy osiągali sukcesy w konkursach oraz mieli wzorową frekwencję. Do zobaczenia 1 września!. Miłych wakacji

        • Pani Barbara Ewertowska przeszła na emeryturę
          • Pani Barbara Ewertowska przeszła na emeryturę

          • W ostatnim dniu roku szkolnego odbyła się uroczystośc pożegnania odchodzącej na emeryturę Pani Barbary Ewertowskiej. Pani Barbara pracowała w naszej szkole od 1975 roku, przepracowała łącznie 37 lat. W tym czasie uczyła najpierw języka rosyjskiego, a następnie języka polskiego. Wychowała wielu wychowankow, a jak sama dodała "w szeregach nauczycieli pozostawia cząstkę siebie", bowiem w obecnym gronie pedagogicznym znajdują się jej uczniowie. Pani Barbarze dziękowała cała społecznośc szkolna z Panią Dyrektor Ewą Kijora na czele. Wzruszenia obecnym na akademii dostarczyli  uczniowie VIc, która była ostatnią klasą, której Pani Ewertowska była wychowawcą. Łzy ocierano także podczas prezentacji multimedialnej, gdzie zobaczyliśmy kawał historii naszej szkoły, w ktorą nasza polonistka wpisała się złotymi głoskami, bowiem jej sukcesem były tytuły wielu laureatów i finalistów konkursow przedmiotowych, regionalnych i miejskich. Także nauczycielom będzie brakowało jej dobrego słowa, bowiem była naszą prawdziwą Przyjaciółką. Dziękujemy

          • Lekkoatletyka

          • W dniach 23-24.06.2012 r. na stadionie AZS w Łodzi odbył się finał ogólnopolski "Czwartków La". Startowało w nich ponad 4 tyś. zawodników i zawodniczek z 68 ośrodków. Rywalizowali oni w takich konkurencjach jak: 60 m, 300 m, 600 m, 1000 m, skoku w dal i wzwyż oraz w rzucie piłeczką palantową. Naszą szkołe reprezentowała 9 osobowa ekipa, która została wyłoniona podczas finału w Grudziądzu. Najlepiej wypadła Lewandowska Julia z klasy V, która z wynikiem 47.66 s. na 300 m zajęła w finale 8 miejsce. Dobrze wypadła także Agata Rojewska z kl. IV skacząc wzwyż 115 cm i uplasowała się na 10 miejscu. Miejsce w finałowej serii skoków wywalczyła także Oliwia Kroplewska, lecz po słabszych już skokach ostatecznie zakończyła zawody na 15 miejscu. Pod opieką p. Gołebiewskiego startowali również: Andżelika Jędraszek, Konrad Zdanowski, Adrian Kobylski, Loretta Kowalewska, Zaborowska Oktawia oraz Wrzesińska Magda. (ZG)

          • Wystawa młodych plastyków

          • W naszej szkole  miała miejsce niecodzienna wystawa. Uczniowie klas I-II, w składzie: Natalia Kwiatkowska, Aleksandra Lendzinowska, Weronika Tatulińska, Wiktoria Urbańska, Leon Tessmer z klasy I b, Laura Pedrotti z klasy I c oraz Marta Kapusta i Aleksandra Lubiszewska z klasy II c uczęszczały od września 2011do czerwca 2012 na dodatkowe zajęcia. I to właśnie ich prace znalazły się na wystawie. Ogółem zrealizowano 30 godz. Były to zajęcia rozwijające zainteresowania dla uczniów uzdolnionych plastycznie, a realizowane w ramach projektu „INDYWIDUALIZACJA NAUCZANIA UCZNIÓW KLAS I-III W GMINIE MIEJSKIEJ NOWE MIASTO LUBAWSKIE”. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem tych zajęć było rozbudzanie i rozwijanie wrażliwości estetycznej dziecka oraz jego indywidualnych zdolności twórczych, pobudzanie kreatywności, a także odkrywanie przyjemności tworzenia, cieszenie się uzyskanym efektem. Dzieci poznawały różne techniki plastyczne, materiały, a w czasie twórczych zabaw zgłębiały pojęcia dotyczące kształtu, koloru, bryły itp. Ostatnim tematem pracy plastycznej wykonywanej przez dzieci było „EURO 2012”. Temat jak najbardziej na czasie. Dzieci z całych sił kibicowały naszej biało-czerwonej jedenastce oraz Polsce, która zorganizowała Święto Piłki Nożnej. Efekty twórczości dziecięcej podziwiali zaproszeni goście oraz rodzice, rodzeństwo, babcie i dziadkowie. Projekt będzie kontynuowany od września 2012r.do czerwca 2013r. Kolejna wystawa za rok. Wystawę przygotowała prowadząca zajęcia Eleonora Lewalska. 

          • Podsumowanie projektu "unijnego"

          • Grupa uczniów reprezentowała naszą szkołę podczas trzydniowego Festiwalu Nauki  w Rypinie będącego podsumowaniem projektu „ Z NAUKĄ ŚCISŁĄ ZA PAN BRAT”. Projekt  ten skierowany był do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych a realizowany w ramach trzyletnich zajęć matematyczno – przyrodniczych pozalekcyjnych dla uczniów, którym towarzyszyły zimowe „ Wyspy Odkryć” oraz warsztaty na politechnikach w czasie ferii. Zajęcia miały na celu zachęcenie młodych ludzi do studiowania w przyszłości na kierunkach technicznych. Szkoły zostały wyposażone w tablice interaktywne a nauczyciele - przeszkoleni do korzystania z nich wraz z uczniami. Projekt w całości finansowany był ze środków Unii Europejskiej Ostatnim dniem Festiwalu Nauki była konferencja z udziałem uczniów, nauczycieli realizujących projekt, dyrektorów szkół, władz samorządowych oraz  innych zaproszonych gości. O „efektach realizacji projektu w skali makro” opowiedział Menadżer Projektu Jarosław Nowak oraz Koordynator Metodyczny Projektu Małgorzata Świtalska. O „efektach realizacji projektu w skali mikro”  -  przedstawiciele poszczególnych samorządów-partnerów projektu.  Byli to: miasto Rypin, gmina Brzuze, Skrwilno, Wąpielsk, Rypin, Rogowo oraz miasto i Gmina Barcin z województwa kujawsko-pomorskiego, Łęczyca z województwa łódzkiego, gmina Szczutowo z województwa mazowieckiego, gmina Słupsk z województwa pomorskiego, gmina miasta Nowe Miasto Lubawskie z województwa warmińsko-mazurskiego oraz miasto i gmina Kłodawa z województwa wielkopolskiego. Jak widać projekt realizowano w sześciu województwach a objęto nim aż prawie 5000 uczniów w tym około 200 uczniów naszej placówki (w ciągu trzech lat). W czasie konferencji  każda szkoła przedstawiła prezentację multimedialną oraz scenki rodzajowe ilustrujące  sposoby realizacji projektu  oraz efekty pracy. W projekcie uczestniczyły szkoły podstawowe i gimnazjalne z sześciu województw. (WBS)

          • Podsumowanie zbiórki baterii i tonerów

          • W  tym roku szkolnym zorganizowano po raz kolejny szkolny konkurs zbiórki baterii i tonerów. Zebraliśmy ponad 160 kg baterii i około 230 tonerów. W  zbiórce baterii wygrała klasa III b (1,14kg baterii na jednego ucznia) przed klasą VIb (0,8kg) i klasą IIIa (0,64kg). W zbiórce tonerów wygrała klasa VIb (217 sztuk) przed klasą IIIa (11 sztuk) i klasą VIa (8 sztuk). Dziękuję wszystkim uczniom i nauczycielom za włączenie się do akcji i zachęcam do ponownego zbierania (nawet przez wakacje), gdyż konkurs będzie kontynuowany w nowym roku szkolnym 2012/2013 (JK).

          • VI Szkolna Liga Historyczna za nami

          • Poznaliśmy laureatów szóstej edycji Szkolnej Ligi Historycznej - konkursu historycznego, który ma swoje korzenie w 2006 roku. Zgodnie z oczekiwaniami pierwsze miesjca wsród szóstoklasistów zajęli laureaci wojewodzkiego konkursu przedmiotowego z historii oraz ogolnopolskiego "Losy żołnierza i dzieje oręza polskiego". Szymon Malinowski (VIc) był pierwszy, natomiast Michał Mossakowski drugi, trzecie miejsce zajęła Magda Resicka (Vic). Wśród piątoklasistów pierwszy był Jakub Kawiecki (Va), przed Tomaszem Wiśniewskim (Vb) oraz Hubertem Kwiatkowskim (Vb). Szczególowe wyniki zamieszczono na tablicy na górnym hallu.

          • Cała Polska Czyta Dzieciom

          •  

            Tradycyjnie, jak co roku w naszej szkole   uroczyście obchodzono Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, organizowany w ramach kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom. Rozpoczęto go apelem z okazji Dnia Dziecka, gdzie Lokomotywa Juliana Tuwima szybko pędziła do przodu, czytana przez wiele osób: przedstawiciela Urzędu Miasta – panią Dorotę Osińską, panie dyrektorki - Ewę Kijorę i Eleonorę Lewalską, przedstawicieli policji – nadkom. Krzysztofa Grugiela i st. post. Ludmiłę Mroczkowską oraz nauczycielki - panią Danutę  Zdunkowską i panią Mirosławę Mamińską, a piosenka Cała polska czyta dzieciom była przez cały czas na ustach wszystkich najmłodszych uczniów. W ciągu całego Tygodnia uczniowie wraz z wychowawczyniami odwiedzali Bibliotekę Miejską, gdzie zostali bardzo ciepło przyjęci i wprowadzeni w świat literatury dziecięcej. Całą imprezę uświetniła bajeczka, wystawiona przez zerówkowiczów, pod opieką pani Danuty Zdunkowskiej. Piękna pogoda umożliwiła przemarsz korowodu postaci baśniowych ulicami miasta.(KZ)

             

             

          • Reprezentacja szkoły na procesji Bożego Ciała

          • Rokrocznie uczniowie naszej szkoły należący do pocztu sztandarowego reprezentują społeczność szkolną na procesji Bożego Ciała. Również w tym roku przemierzyliśmy ulice Nowego Miasta z naszym sztandarem. W tegorocznej procesji poszli: Szymon Bronikowski z klasy VIc - chorąży oraz Klaudia Seweryn (VI c) i Loretta Kowalewska (VIa) - asysta. Opiekę nad uczniami sprawowała opiekunka pocztu sztandarowego Pani Ewelina Niścigorska-Bojarska. (enb)

          • Powiatowy Festyn Ekologiczny

          •                            5 czerwca 2012 roku w Zespole Szkół Podstawowej i Muzycznej w Nowym Mieście Lubawskim odbył się Powiatowy Festyn Ekologiczny "Z biegiem Drwęcy i jej dopływów".  Do rywalizacji stanęło pięć drużyn ze szkół podstawowych powiatu nowomiejskiego. W konkursie wzięła również udział nasza szkoła reprezentowana przez czworo uczniów klasy Vb. Byli to: Marta Domżalska, Klaudia Wilczewska, Rafał Kapitulski i Tomek Wiśniewski. Drużyny startowały w czterech konkurencjach: literackiej, fotograficznej, naukowej (doświadczenia) i wiedzy (test). Uczniowie nasi spisali się znakomicie i zajęli ex aeqwo pierwsze miejsce z drużyną reprezentującą Szkołę Podstawową Nr 2, natomiast na III miejscu uplasowała się drużyna ze Szkoły Podstawowej z Grodziczna. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów (JK).

          • Grunwald znowu nasz.

          • Na polach Grunwaldu odbył się III Międzynarodowy Bieg Grunwaldzki. Startowało w nim 500 zawodników i zawodniczek z kilku krajów. Nasza 6 reprezentantów rywalizowała z Czechami, Litwinami, Ukraińcami i Białorusinami. Biegi odbywały się w różnych kategoriach wiekowych - od szkół podstawowych po ponadgimnazjalne. W swojej kategorii Andżelika Jędraszek zdobyła III miejsce, Adrian Kobylski - IV, a Aleksandra Zakreta uzyskała V pozycję.(ZG)

          • Wojewódzkie zawody lekkoatletyczne

          • Wczoraj na stadionie Kortowo w Olsztynie odbyły się mistrzostwa województwa warmińsko - mazurskiego w lekiej atletyce. Naszą szkołę reprezentewał jeden zawodnik - Gracjan Wiśniewski w biegu na 60 m. Uzyskał on po kontrowersyjnej decyzji sędziów 4 miejsce.(ZG)

        • Deszcz nie przeszkodził w Festynie
          • Deszcz nie przeszkodził w Festynie

          • Aura nieco pokrzyżowała plany organizacji szkolnego festynu, który odbywal się w naszej szkole już po raz jedenasty. Z powodu opadów większośc imprez przeniesiono do wnętrza szkoły. Największym opowodzeniem cieszyły się prezentacje uczniów najmłodszych klas oraz kiermasz ciast i ksiązek, a także pokazy sztuk walki. Mimo złej pogody nie brakowało amatorów zwiedzania pojazdów strażackich oraz przejazdów bryczką. Licytowano takze różne przedmioty podarowane nam przez sponsorów szkoły. Na koniec wystąpiły dwa zespoły muzyczne. Melodie cygańskie zaprezentował zespoł romski, w którego składzie są absolwenci i obecni uczniowie naszej szkoły. Tradycją już jest, że festyn zamyka mini koncert zespołu Big Beat. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom. Pozyskane fundusze wspomogą działania naszej szkoły. Do zoabczenia za rok. (w galerii zdjęcia z festynu)

        • Na sportowo i muzycznie
          • Na sportowo i muzycznie

          • Dzień Dziecka dla uczniów naszej szkoły upłynał pod znakiem gier sportowych oraz tańca i muzyki. Najpierw w szkole podczas apelu rozdano karty rowerowe czwartoklasistom. Później klasy I-III rozgrywały turniej miedzyklasowe na sali gimnastycznej, natomiast starsze klasy powęrowały na halę MOSIR, gdzie odbyły się rozgrywki międzyszkolne w rzucankę siatkarską (I miejsce klasa VI c) oraz piłkę nożną (I miejsce zajęła klasa Va). Piątoklasistki ćwiczyły układy taneczne w Miejskim Centrum Kultury.

          • Dzień Dziecka

          • Z okazji Dnia Dziecka 1 czerwca w naszej szkole zorganizowane zostały międzyklasowe rozgrywki sportowe dla uczniów  klas 0 - VI.  Rano wszystkie dzieci  wzięły udział w apelu szkolnym, na którym Pani Dyrektor złożyła  życzenia z okazji ich święta, a Rada Rodziców ufundowała słodki upominek.Następnie uczniowie z klas IV otrzymali karty rowerowe, które wręczyła pani Zyta Sadowska i przedstawiciel policji.Maluchy ten dzień spędziły bardzo miło i wesoło. Nawet kapryśna pogoda nie popsuła dobrych nastrojów. (KZ)

          • Udany występ lekkoatletów

          • Bardzo dobrze pokazali się młodzi  lekkoatleci ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Nowego Miasta Lubawskiego w poniedziałkowym finale wojewódzkim Grudziądzkiej edycji „Czwartków La”. Na 15 zawodników startujących ze szkoły, aż 11 wróciło z medalem.
            I miejsce wywalczyli: Kroplewska Oliwia, Lewandowska Julia , Rojewska Agata, Kobylski Adrian
            II miejsca  uzyskali: Kowalewska Loretta,Wrzesińska Magda, Jędraszek Andżelika, Zdanowski Konrad,  Zaborowska Oktawia
            III miejsce przypadło: Pawłowskiej Patrycji i Seweryn Wiktorii

            Pozostały zawodnikom niewiele zabrakło do medalu. Najbliższymi byli Rudnicki Maksymilian oraz Julia Osmańska którzy zajeli  IV miejsce, Aleksandra Zakreta uzyskała V wynik , a  Balewska Julia ukończyły konkurencjęna VI miejscu.

            Zwycięscy pojadą na finały ogólnopolskie do Łodzi. Życzymy tam sukcesów.(ZG)