• Wigilia w świetlicy szkolnej

          • Dnia 17. 12. 2012 r. odbyła się uroczysta Wigilia wychowanków uczęszczających do świetlicy szkolnej. Na spotkanie wigilijne zaproszono Panią Dyrektor Ewę Kijorę oraz V-ce Dyrektor Eleonorę Lewalską. Świętowanie zaczęło się  od występu dzieci, które z tej okazji  przygotowały przedstawienie pt. „Jest taki dzień”. W inscenizacji wzięli udział: Patrycja, Alicja i Maja Rydel, Zuzanna i Aleksander Gawińscy, Oliwia Sadłakowska, Natalia Kwiatkowska, Julia Jonowska, Martyna Żurawska i Maciej Biernacki. Wprowadzeni w nastrój Betlejemskiej Nocy uczestnicy Wigilii złożyli sobie świąteczne życzenia dzieląc się opłatkiem. Następnie wszyscy wspólnie śpiewali kolędy. W tym dniu nie mogło zabraknąć świętego Mikołaja, na którego czekały dzieci. Wszystkie były pewne, że Mikołaj przyjdzie, ponieważ z wielkim zaangażowaniem sprzątały i dekorowały salę, efektownie ozdobiły choinkę i świetlicę. Pod choinką czekał na nie duży wór z zabawkami i grami, które wzbogaciły w znacznym stopniu świetlicę. Następnie zaproszono wszystkich na poczęstunek. Spotkanie Wigilijne było bardzo uroczyste. Wszystkim uczestnikom spotkania na pewno na     długo zostaną  w pamięci te piękne chwile.  Spotkanie wigilijne przygotowały: Anna Falkowska, Wiesława Markowska, Ewa Paluszkiewicz i Irena Światkowska.

             

          • Świąteczne kolędowanie

          • Tradycyjnie, jak co roku, uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego  Szkoły Podstawowej nr 1, którzy uczestniczą w zajęciach Koła Miłośników Książki udali się do Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowym Mieście Lub. z przedstawieniem bożonarodzeniowym ,,Boże Narodzenie”. Inscenizację przygotowała  pani T. Gierszyńska. W miłej i ciepłej atmosferze śpiewając kolędy pracownicy, podopieczni oraz  uczniowie naszej szkoły spędzili przedświąteczne chwile. Członkowie kółka:K. Kwiatkowska, N. Kwiatkowska,, W. Kołakowska, Z. Gawińska,A. Domżalska,W. Stachowicz, A. Kamińska, M. Rydel,K. Kwiatkowska zaprezentowali również jasełka dla klas zerowych. Przedstawienie obejrzały także Pani Dyrektor Ewa Kijora oraz nauczyciele zerówek.

            Na apelu wigilijnym podsumowano coroczny konkurs na najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową, którą oceniła komisja w składzie: T. Gierszyńska, I. Kołecka i Z. Sadowska. Laureatami w klasach I-VI zostali: Julia Zellma kl. Vc., Natalia Kwiatkowska kl.IIb i Agata Domżalska kl.IVb, a w klasach zerowych: Klaudia Balewska,,0”2,Katarzyna Górska,,0’’1,Anna Samulewicz ,,0”2 natomiast wyróżnienia otrzymali: Kacper Ponieważ,,0”2,Wiktor Joachimiak ,,0” 2 i Zuzia Wesołowska ,,0’’1.

             

        • "Jutro przyjdzie"...świąteczna przygoda samotnego szewca
          • "Jutro przyjdzie"...świąteczna przygoda samotnego szewca

          • Tradycyjnie w okresie przedświątecznym w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim odbył się apel, na który przybyli zaproszeni goście, nauczyciele, pracownicy i uczniowie naszej szkoły.  Przedstawienie  bożonarodzeniowe  pt. ,,Jutro przyjdzie…”  przypomniało podstawowe treści orędzia Jezusa, który już 2 tys. lat temu przyszedł na Ziemię. Szuka naszej wiary i wprowadzania w życie przykazania miłości. Występujący wprowadzili  zebranych w niecodzienny  i  świąteczny  nastrój. Wzruszająca  historia szewca, który  szuka  sensu życia po śmierci najbliższych zmusza  do  refleksji  nad  własnym  podejściem  do  narodzin  Jezusa. Spektakl  przygotowali  uczniowie  klasy  Vc i  IIb  pod  kierunkiem Pań: Anny Kasprowicz, Teresy Napiórkowskiej i Marii Domańskiej. O  oprawę  muzyczną  zadbali  soliści – Julia  Cieplak, Kinga  Wardowska, Tomasz  Wiśniewski  i inni uzdolnieni muzycznie uczniowie pod  kierownictwem Hanny Szymańskiej. Scenografię  przygotowały Panie: Wiesława  Markowska i Magdalena Lemanowska.(enb)

          • "Złoty Kubek" w szkolnym kanale filmowym YouTube

          • 18.12.2012

            Podsumowanie projektu "Dotknij teatru" można obejrzeć w szkolnym kanale filmowym w serwisie YouTube. Zapraszamy serdecznie do oglądania szczególnie te osoby, które nie mogły obejrzeć przedstawienia teatralnego "Złoty Kubek" na żywo. (jean)

        • Nasza JEDYNECZKA na trzeciej edycji Jarmarku Bożonarodzeniowego
          • Nasza JEDYNECZKA na trzeciej edycji Jarmarku Bożonarodzeniowego

          • Już po raz trzeci przed Bożym Narodzeniem Starostwo Powiatowe w Nowym Mieście Lubawskim zorganizowało Jarmark Bożonarodzeniowy. Jest to impreza przede wszystkim dla wytwórców regionalnych, którzy często z tej okazji przygotowują okazjonalne przedmioty związane tematycznie ze świętami. Nasi uczniowie, uzdolnieni manualnie i posiadający bujną wyobraźnię również postanowili zaprezentować swoje umiejętności rękodzielnicze. Ze świątecznymi choinkami, stroiczkami, koszyczkami, gipsowymi aniołkami i mikołajkami godnie i z dumą reprezentowali naszą JEDYNECZKĘ. Dziękujemy Wam za zaangażowanie. (enb)

        • "Złoty Kubek" na naszej szkolnej scenie teatralnej
          • "Złoty Kubek" na naszej szkolnej scenie teatralnej

          • 14 grudnia 2012 roku zapisał się w historii Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim. To wyjątkowy dzień dla całej społeczności szkolnej.

            Wszyscy uczestniczyli w podsumowaniu projektu "Dotknij teatru", w ramach którego zrealizowano przedstawienie teatralne na podstawie wiersza Teofila Lenartowicza "Złoty Kubek".

            Na wstępie widzowie zostali wprowadzeni w świat pojęć związanych z teatrem. Dowiedzieli się kto pracuje w teatrze, dzięki komu powstają spektakle.

            Z uwagi na fakt, że szkole patronuje Jan Paweł II, którego życie było związane ze sztuką teatralną, słuchacze poznali te strony życia Jana Pawła II, które potwierdzają fakt, że ten Wielki Człowiek był miłośnikiem teatru.

            Gośćmi na uroczystości byli: Panowie Jacek Banach - Prezes EXPOMU oraz Rafał Domżalski - członek zarządu, Pani Dorota Osińska - Kierownik Referatu Oświaty Urzędu Miasta Nowego Miasta Lubawskiego, Przewodnicząca Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim Pani Dorota Rzemińska, Panowie Adam Kłosowski oraz Jerzy Szczepański - przedstawiciele rady miejskiej oraz Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Mieście Lubawskim Pani Wioletta Tafel, która podzieliła się z widzami swoimi artystycznymi doświadczeniami.

            Kółko teatralne "ELF" działające w naszej szkole już od 20 lat pod kierunkiem Pani Anny Lendzion podjęło się tego zadania i w dniu          14 grudnia 2012 roku przed zgromadzoną publicznością zaprezentowało efekty swej pracy. Przedstawienie powstało we współpracy z paniami Magdaleną Lemanowską, Eweliną Niścigorską - Bojarską i Wiesławą Markowską, która przygotowała piękną scenografię. Jako szkoła jesteśmy bardzo wdzięczni za wspieranie naszych artystycznych przedsięwzięć i mamy nadzieję, że w dalszym ciągu będziemy mogli liczyć na życzliwość i pomoc w realizacji kolejnych przedstawień, które pozwolą naszym uczniom "dotknąć teatr".

            "Złoty Kubek" Teofila Lenartowicza to piękny wiersz, który przenosi w świat odległy czasowo od dnia dzisiejszego. Jego wyjątkowy klimat i treść pełna magii sprawiają, że chętnie sięgają po niego inni poeci. Na kanwie tego utworu Maria Pawlikowska - Jasnorzewska napisała wiersz "Lenartowicz". Obydwa utwory stały się pretekstem do wystawienia inscenizacji teatralnej. Jednak nie byłoby tego przedstawienia, gdyby nie inspiracja Pana Jacka Banacha, prezesa naszego zakładu patronackiego - EXPOM, który podsunął pomysł realizacji scenicznej tych utworów. Warto dodać, że wsparł nas nie tylko pomysłem, ale przede wszystkim sfinansował zakup nowych mikrofonów, oświetlenia scenicznego, elementów dekoracji oraz sceny, na której wystawiono "Złoty Kubek".

                  To wielka pomoc dla naszej szkoły. Warto nadmienić, że trwa ona już od dłuższego czasu i zawsze możemy jako szkoła liczyć na przychylność i zrozumienie naszych potrzeb, co wyraża się właśnie we wzbogacaniu naszej placówki w sprzęt elektroniczny, pomoce naukowe i wspieranie różnych przedsięwzięć artystycznych. Zakład Patronacki EXPOM i jego prezes Pan Jacek Banach z powodzeniem mogą być nazwani prawdziwymi przyjaciółmi naszej szkoły, za co bardzo serdecznie im dziękujemy! (enb)

          • Uczniowska debata

          • W  naszej  szkole  odbyła  się dziś  uczniowska  debata  pod  nazwą ,, Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel", w  której  brali  udział  przedstawiciele  klas IV-VI. Rozmawiali  oni  o  patriotyzmie, Konstytucji RP, prawach  i  obowiązkach  obywatela, społeczeństwie, grupach  społecznych i ustroju  państwowym. Dębatę  poprowadził  pan Jerzy  Resicki  w  ramach  realizacji  przez  placówkę  programu  ,,Bezpieczna  szkoła-bezpieczny  uczeń". Debatujący  chętnie  wyrażali  swoje  poglądy, refleksje  i  spostrzeżenia. Na  końcu  rozwiązali  krótki  test  podsumowujący  dyskusję, który  przygotowała pani  Magdalena  Lemanowska. (ML)

          • Prelekcja o zdrowym odżywianiu

          • W ramach realizacji programu "Szkoła Promująca Zdrowie" zorganizowano prelekcję na temat zdrowego odżywiania. Wzięli w niej udział rodzice naszych uczniów.  Podczas spotkania pani Krystyna Obrembska omówiła zasady zdrowego odżywiania uczniów. Szczególną uwagę zwracała na problem otyłości dotykający coraz częściej  dzieci w wieku szkolnym.   Przekazała również zebranym rodzicom najważniejsze zasady komponowania codziennej zdrowej diety bogatej w warzywa i owoce. (KZ) 

          • Podsumowano akcję charytatywną

          • Dzisiaj na spotkaniu mikołajkowym podsumowano akcję charytatywną, która w naszej szkole przebiegała pod hasłem "Podaruj słodkie serce". Trwała ona od połowy listopada do 10 grudnia.  Na spotkanie zaproszono dyrekcję szkoły, dzieci z klas 0 - III oraz ich rodziców. Przy wspólnej zabawie czas szybko minął w miłej i przyjaznej atmosferze. Z zebranych słodyczy udało się przygotować 20 paczek świątecznych, którymi obdarowano uczniów naszej szkoły. W imieniu obdarowanych serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy okazali dobre serce i przyłączyli się do akcji. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również spotkamy ludzi, którzy zechcą zostać św. Mikołajami. Zbiórkę słodyczy  zorganizowały i spotkanie przygotowały panie: Iwona Kołecka, Wioleta Bączek - Samulewicz i Katarzyna Zapałowska. (KZ)

          • Piłkarskie potyczki

          • Dzisiaj na hali sportowej w Szkole Podstawowej nr 2 odbył się Powiatowy halowy turniej piłki nożnej dziewcząt szkół podstawowych. W imprezie  uczestniczyło 6 zespołów - mistrzowie gmin powiatu nowomiejskiego. Reprezentantki naszej szkoły w składzie: Julia Osmańska, Julia Balewska, Agata Rojewska, Wiktoria Mischker, Monika Duszak, Martyna Szwechowicz oraz Klaudia Wilczewska pod opieką p. Andrzeja Czepka zdobyły II miejsce. W turnieju przegrały tylko 1 mecz - finałowy -  z Mrocznem rzutami karnymi 2:2 (0:1). Pokonały SP nr 2 z wynikiem - 3:2, oraz zremisowały 2 mecze; z SP Radomno 0:0 oraz SP Kurzętnik 1:1.(ZG)

          • Mikołajkowe skakanie

          • W piątek 7.12.2012 na hali MOSiR w Nowym Mieście Lubawskim odbył się XIV Mikołajkowy Turniej skoku wzwyż organizowany przez UKS "Iskra". W imprezie uczstniczyli uczniowie ze Szkół Podstawowych z Tylic, Biskupca oraz z SP nr 1 z Nowego Miasta Lub. W swoich kategoriach zwyciężyli: Adrian Kozikowski,Kwiatkowska Kasia,Jankowski Michał, Rojewska Agata, Lewandowska Julia- wszyscy z SP 1 oraz Preuss Wiktor z Biskupca.Szczegółowe wyniki na stronie UKS.(ZG)

          • Wywiadówki w najbliższą środę

          • W środę, 12.12.2012r. w szkole odbędą się zebrania z rodzicami.

            W godz. od  17.00 do 17.15  zaplanowano prelekcję na temat zdrowego odżywiania dla rodziców dzieci klas zerowych i klas I - III.

            Od godz. 17.15 - do godz. 18.00 -  zebranie dla rodziców dzieci klas I - III.

            W godz. od 18.00 do 18.15 - prelekcja dla rodziców dzieci klas IV - VI.

            Od godz. 18.15 do godz. 19.00 - zebranie dla rodziców uczniów klas IV - VI

          • Świetny wynik Oli Polak

          • Dzisiaj uczennica naszej szkoły Aleksandra Polak z klasy Va uczestniczyła w Powiatowym Konkursie Wiedzy o PCK i Udzielaniu Pierwszej Pomocy. Ola zajęła zaszczytne 6 miejsce. To naprawdę świetny wynik zważywszy na to, że Aleksandra jest uczennicą klasy V. Na pewno za rok, już jako szóstoklasistka poprawi swój wynik. W rywalizacji wzięło udział 20 drużyn ze szkół podstawowych naszego powiatu. Do konkursu przygotowała uczennicę Pani Wioletta Bączek–Samulewicz. (enb)

          • Czuję się bezpiecznie ...

          • W  ramach  realizacji  w  naszej  szkole  programu  ,,Bezpieczna  szkoła - bezpieczny  uczeń"  odbyły  się  dziś  spotkania  z  panem  Henrykiem  Kreńskim - komendantem  Straży  Miejskiej  i  panią  Wioletą  Suszyńską - kuratorem  w  Sądzie  Rejonowym. Pierwszy  gość  mówił  o  bezpieczeństwie  podczas  drogi  do  szkoły, na  jej  terenie  i  w  miejscu  zamieszkania. Przestrzegał  przed  otwieraniem  drzwi  nieznajomym. Zwrócił  też  uwagę  na  zachowanie  wszelkich  zasad  bezpieczeństwa  podczas  zimowych  zabaw, podając  przy  tym  przykłady  nieodpowiedzialnych  zachowań, które  mogą  prowadzić  do  przykrych  konsekwencji, np.kalectwa  czy  nawet  śmierci. Uczniowie  klas  czwartych  z  zainteresowaniem  słuchali  komendanta  Straży  Miejskiej  i  udzielali  prawidłowych  odpowiedzi  na  stawiane  przez  niego  pytania. Drugi  gość - pani  Wioleta  Suszyńska  przybliżyła  uczniom  klas  piątych  kwestie  prawne  ze  szczególnym  uwzględnieniem  różnych  konsekwencji  ponoszonych  przez  nieletnich  i  dorosłych  w  wyniku  dokonania  przestępstwa. Uświadomiła  też  uczniom,  czym  jest  demoralizacja. Zwróciła  też  uwagę  na  problemy  dzieci  i  młodzieży, wskazując  jednocześnie  do  kogo  mogą  się  z  nimi  zwrócić, żeby  uzyskać  pomoc. Pani  kurator  ciekawie  opowiadała  o  swojej  pracy, co  skłoniło  uczniów  do  refleksji  i  zachęciło  do  zadawania  wielu  pytań, na  które  uzyskali  wyczerpujące  odpowiedzi. Obydwa  spotkania  przebiegały  w  miłej  atmosferze, a  ich  celem  było  uświadomienie  uczniom  jak  ważne  jest  przestrzeganie  zasad  bezpieczeństwa  i  postępowanie  zgodnie  z  prawem. Gości  zaprosiła  do  szkoły  pani  pedagog - Iwona  Kołecka. (ML)

          • Bieg Mikołajkowy

          • Dzisiaj uczniowie klas III b i III c naszej szkoły wzięli udział w Biegu Mikołajkowym, który odbył się na nowomiejskim rynku.  Swoim udziałem propagowali zdrowy styl życia i promowali aktywnośc fizyczną na świeżym powietrzu. W biegu wystartowali chętni uczniowie w dwóch kategoriach: dziewcząt i chłopców.  Wśród dziewcząt najlepiej zaprezentowały się: Julia Długosz (IIIC), Agata Zielińska (IIIc) i Wiktoria Cherkowska (IIIb). Najlepszym biegaczem okazał się Wojciech Ksiuk  (IIIb), tuż za nim Kacper Rochewicz (III c) i Mateusz Dziodko (IIIb). Dla najlepszych były pamiątkowe dyplomy i worki ze słodyczami. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali czekoladowe mikołajki. Serdecznie gratulujemy!. Organizatorem Biegu Mikołajkowego i fundatorem nagród jest Starostwo Powiatowe. (KZ)

          • Brodaty jegomość w naszych progach

          • Tradycyjnie w mikołajki naszą szkołę odwiedził bohater tego dnia - brodaty dziadek z wieeeeeeeeelkim worem na plecach.  Jak co roku rozdawał  łakocie, które ufundowała Rada Rodziców. Po rozdaniu słodkości tajemniczy jegomość opuścił szkołę. Kolejną atrakcją była wizyta Mikołaja - wysłannika burmistrza miasta, który sypał kaloriami i rozsyłał uśmiechy. Mikołajom i ich sponsorom dziękujemy i...widzimy się za rok PANOWIE:-) (enb)

          • Owce w sieci

          • W pażdzierniku i w listopadzie odbyły się warsztaty dotyczące bezpiecznego korzystania z internetu.Przeprowadziła je na zaproszenie p. Iwony Kołeckiej  p. Iwona Krajewska - pedagog z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej. Dzieci z klas trzecich poznały zasady korzystania z Sieci, unikania zachowań ryzykownych, takich jak cyberprzemoc, niebezpieczne kontakty. Uczestnicy warsztatów poznały kodeks zachowania się w internecie. Zajęcia połączone były z prezentacją kreskówek, podczas których najmłodsi uczniowie nabywali umiejętność reagowania na internetowe zagrożenia. (KZ)

          • Wieczór wróżb i harców

          • Rokrocznie w naszej szkole podtrzymuje się tradycje związane z andrzejkami. Tym razem obchodzono je 29 listopada. W tym dniu wróżyli sobie wszyscy uczniowie i nauczyciele. Przepowiednie dotykały różnych tematów.  Najczęściej dotyczyły uczuć, przyszłych zawodów, sytuacji materialnej czy postępów w nauce. Śmiechom i zabawie nie było końca. Wróżby odbywały się w klasach z wychowawcą. Ponadto uczniowie klas IV-VI wzięli udział w zabawie andrzejkowej, która była ostatnią okazją do harców i kabały przed nadchodzącym adwentem. Podczas dyskoteki uczniowie mogli podejść do stolików wróżbitów, przed którymi zgromadziły się tłumy interesantów. Wróżono ze szpilek, odkrywano kubki, pod którymi ukryte były małe przedmioty symbolizujące rychły ożenek, zakup super auta czy bogactwo.  Przyszłe losy przepowiadano z daty urodzin, wylosowanych kolorów, kwiatów, serc z imionami. W klimat obrzędów andrzejkowych wprowadzili starszych uczniów przedstawiciele rady uczniowskiej , którzy wspólnie z opiekunem – panem Janem Bielaszką przygotowali nietuzinkowy wieczór kabał. Wszyscy doskonale się bawili przy muzyce serwowanej przez uczniów klas VI. Nad bezpieczeństwem dzieci podczas zabawy czuwali wychowawcy. (enb)

            Fotki w galerii:-)

          • Kolejna zbiórka makulatury

          • 4 grudnia w szkole odbędzie się kolejna zbiórka makulatury i aluminium. Wszystkich, którzy "walczą" o nagrodę w konkursie na najlepszego zbieracza prosimy o przyniesienie surowców wtórnych do swoich wychowawców. Zapraszamy! (enb)

          • Andrzejkowe czary i wróżby


          • Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń ten dzień miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości. Na wieczór   wróżb i magii przybyli uczniowie klas I – III. W zaczarowany świat czarów i niezwykłych zjawisk przeniosły dzieci urocze wróżki i czarodziej Andrzej, którzy przy pomocy różnych rekwizytów przepowiadali  przyszłość, m.in. jaki zawód będą wykonywać, gdzie udadzą się w podróż, czy też czego powinny się wystrzegać. Każde dziecko miało możliwość poznania swojej wróżby w  dalszej i bliższej przyszłości, oczywiście z „przymrużeniem oka”. Ciekawe, czy przepowiedziana przyszłość przełoży się na rzeczywistość? Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały zabawy integracyjne i piosenki z repertuaru dziecięcego. Przeżyć i  emocji było wiele, toteż   wszyscy czekają na następny wieczór andrzejkowy za rok.(KZ)