• Aktualności

          • „Rozśpiewane, roztańczone przedszkole”.
            • „Rozśpiewane, roztańczone przedszkole”.

            •   „Rozśpiewane, roztańczone przedszkole” pod takim hasłem przedszkolaczki uczciły  Dzień Mamy i Taty, uroczystość połączoną z obchodami XX Warmińskich Dni Rodziny.W dniu 8 czerwca w naszej szkole, grupy przedszkolne świętowały Dzień Mamy i Taty. Była to wyjątkowa uroczystość, ponieważ wszystkie dzieci słowem i piosenką wyraziły miłość i wdzięczność za matczyną dobroć i cierpliwość, za serce, które tak wiele rozumie i tak wspaniałomyślnie wybacza, a także za mądrość i ojcowski autorytet. Po wspaniałych występach, w których dzieci zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie, wokalne i taneczne na twarzach rodziców zauważyć można było tylko jedno – wzruszenie i dumę ze swoich pociech. Po zakończonym programie artystycznym dzieci wręczyły swoim rodzicom przygotowane upominki i zaprosiły na słodki poczęstunek. Atmosfera tej uroczystości była podniosła, ale i bardzo radosna przebiegała w niezwykle rodzinnej i miłej atmosferze. Takie uroczystości w gronie rodzinnym pozwalają umacniać rodzinne więzi, uczą miłości, szacunku, przywiązania, a dzieciom pozwalają zaprezentować zdobyte wcześniej umiejętności.

              Rodzicom życzymy Wszystkiego Najlepszego w dniu Waszego Święta! (KZ)

          • "Jem zdrowo, by pracować sprawnie głową"
            • "Jem zdrowo, by pracować sprawnie głową"

            • W dniu 8 czerwca 2018r. w szkole  miało miejsce  spotkanie z ekspertem z zakresu żywienia.  Uczniowie kilku klas odbyli warsztaty pt. „Jestem tym co jem” z dietetyczką panią Justyną Dobrzańską-Migdał.  Łącząc elementy zdrowego odżywiania z uprawianiem sportu, ciekawie zachęcała dzieci do bardziej świadomego dbania o własne zdrowie. Omawiając piramidę zdrowego odżywiania zwróciła uwagę na to, co i w jakich proporcjach powinniśmy jeść, aby nasz organizm jak najdłużej pozostał w dobrej kondycji oraz o najważniejszym posiłku dnia – jakim jest śniadanie.  Powinno być spożywane każdego poranka i to  „królewskie”.  Uczniowie dowiedzieli się, jak dużą wartość ma woda i ile powinniśmy jej wypijać tj. około 2 litrów dziennie. Pani dietetyk zaprezentowała wachlarz witamin niezbędnych dla naszego organizmu, a także w ciekawy sposób pokazała, w jakich produktach występują.  W części praktycznej uczniowie  rozpoznawali i degustowali mało znane owoce.  Wykonali  sałatkę owocową i dowiedzieli się jak dobroczynny wpływ  mają owoce  i warzywa na organizm dziecka.  Ważne jest, aby spożywać owoce  i warzywa w różnych kolorach, gdyż np. czerwone chronią  przed chorobami układu krwionośnego oraz nowotworami, a fioletowe wspomagają układ krążeniowy, trawienny oraz nerwowy.  Najwięcej wartości odżywczej mają świeże owoce i warzywa i to ze skórką, która zawiera błonnik. Miesiąc wcześniej pani dietetyk odbyła spotkanie z rodzicami pt. „Jedz zdrowo by pracować sprawnie głową”.

              Poza tym prawidłowe nawyki żywieniowe  szkoła rozwija poprzez:

              1. Organizację zajęć, pokazów, warsztatów kulinarnych

              2. Spożywanie wspólnie II śniadania przez uczniów i nauczycieli

              3. Układanie jadłospisów zgodnie z zasadami zbilansowanej diety

              4. Organizowanie zajęć praktycznych, warsztatów z edukacji konsumenckiej

              Ponadto należy nadmienić, iż placówka od wielu  lat uczestniczy w programach „Owoce w szkole” oraz „Szklanka mleka”, a obecnie dla wszystkich dostępna jest na korytarzach woda źródlana.

              Nad edukacją zdrowotną w szkole czuwa pielęgniarka szkolna Krystyna Kwiatkowska oraz pani I. Światkowska. (KZ)

          • Brawo Wojtek!
            • Brawo Wojtek!

            • W piątek, 8 czerwca uczeń klasy II a, Wojciech Jarzębowski uczestniczył w niecodziennej uroczystości- gali ogłoszenia laureatów VIII Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Dbam o swoje bezpieczeństwo”. Uroczystość odbyła się w siedzibie Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. W tym roku w konkursie wzięły udział 144 szkoły. Prace narysowało ponad 3,5 tys. uczniów klas I-III. Konkurs odbywał się w trzech etapach: szkolnym, powiatowym i wojewódzkim.   Praca Wojtka została wyróżniona i chłopiec jako jeden z 12 laureatów województwa warmińsko- mazurskiego otrzymał Nagrodę Laureata. W drugiej części uroczystości dzieci i ich opiekunowie zostali zaproszeni na seans do olsztyńskiego planetarium. Uroczystość zakończyła się wspólnym obiadem. Wojtkowi oraz jego Rodzicom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. (KZ)

          • Jakub Figurski siódmy w kraju
            • Jakub Figurski siódmy w kraju

            • Nasz młody, uzdolniony historyk odniósł kolejny sukces. Jakub Figurski uczeń naszej szkoły startował w XXIII edycji Konkursu Historycznego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922. O Niepodległość i granice Rzeczypospolitej". Finał centralny odbył się w Warszawie w dniach 7-9 czerwca 2018 r. W miniony czwartek i piątek młodzi historycy zmagali się w 5 konkurencjach: eksponat muzealny, geografia militarna, broń i barwa, historia oręża polskiego w sztuce (malarstwo, literatura, muzyka, film) oraz zabytki i obiekty historyczne. W czwartek w ogrodach belwederskich odbyło się spotkanie nauczycieli - opiekunów z organizatorami Konkursu, w tym roku przebiegającego pod patronatem Prezydenta RP. Po konkurencjach uczestnicy finału wspólnie z opiekunami zwiedzili Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej oraz 23 Bazę Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, a także Muzeum Wojska Polskiego. Uczestnicy Konkursu złożyli kwiaty pod Grobem Nieznanego Żołnierza. W sobotę w Galerii Porczyńskich odbyło się uroczyste podsumowanie zmagań w obecności wielu znamienitych gości, w tym Macieja Kopcia - Wiceministra Edukacji Narodowej. Po zsumowaniu punktów okazało się, że Jakub Figurski zajął 7 miejsce w kraju (na 38 uczestników finału centralnego). Podczas tej uroczystości Klub Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari za 10 letnią współpracę podziękował organizatorom. Wyróżnił też czworo nauczycieli z kraju. W tym gronie znalazł się dyrektor Jerzy Resicki - opiekun Jakuba. Pan Jerzy Resicki w ośmiu ostatnich edycjach Konkursu doprowadził do finału centralnego 6 uczestników. W tym czasie miał też 3 laureatów i 3 finalistów szczebla wojewódzkiego. Gratulujemy! (enb)

          • Moje miasto i Ziemia Lubawska w liczbach
            • Moje miasto i Ziemia Lubawska w liczbach

            • W piątek 08.06.2018 r. w naszej szkole zorganizowaliśmy II Nowomiejski Konkurs Matematyczny „Moje miasto i Ziemia Lubawska w liczbach”  dla uczniów klas VI powiatu nowomiejskiego. W rywalizacji wzięło udział 8 uczestników (po 1 uczniu ze szkół) z: Gwiździn, Zajączkowa, Brzozia Lubawskiego, Mroczna, Łąkorza, Marzęcic i Nowego Miasta Lubawskiego. Otwarcia konkursu, dokonali: Zastępca Burmistrza Krzysztof Widźgowski oraz Wicedyrektor Szkoły Eleonora Lewalska, którzy podkreślili, że matematyka jest królową nauk, a liczby w prosty sposób obrazują rzeczywistość. Uczestników przywitała również maskotka miasta – Lew Nowomiejski. 
              Zadaniem uczniów w  konkursie było rozwiązanie  testu  składającego się 11 zadań matematycznych otwartych  i zamkniętych o podwyższonym stopniu trudności zawierających dane liczbowe o naszym mieście i Ziemi Lubawskiej, na podstawie których uczniowie musieli obliczyć np. ile lat minęło od założenia Nowego Miasta Lubawskiego do dziś, powierzchnię Parku Róż, czas przejścia trasy do Lubawy i z powrotem. Zadania opracowały według własnego pomysłu nauczycielki matematyki naszej szkoły.
              Uczestnicy zmagań, rozwiązując test konkursowy, wykorzystując logiczne myślenie, odbyli  wędrówkę po naszej pięknej okolicy.
              Rywalizację uświetniła prezentacja na temat historii naszego miasta przygotowana przez Referat Promocji i Współpracy Zagranicznej przy Urzędzie Miasta. 
              I miejsce w konkursie zajął Paweł Wajc ze Szkoły Podstawowej w Mrocznie,  II miejsce – Oliwia Ruczyńska z Łąkarza, III miejsce Arkadiusz Urbański z Brzozia Lubawskiego i Wiktor Grzywacz ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Nowego Miasta Lubawskiego. Nagrody w konkursie ufundował Urząd Miasta. Konkurs przygotowały i koordynowały panie: Magdalena Ewertowska i Wioletta Bączek – Samulewicz. (enb)
               

               

          • Noc w szkole
            • Noc w szkole

            • Z piątku na sobotę (8.06.2018 r. - 9.06.2018 r.) uczniowie spędzili "Noc w szkole". Podczas spędzonego czasu przekonali się, że szkoła nie musi kojarzyć się tylko z nauką, ale również z dobrą zabawą i ciekawymi doświadczeniami. Pozwala również na nawiązywanie bliższych relacji z rówieśnikami i doskonali umiejętność współpracy w grupie, tym bardziej, iż uczniowie złożyli swoje telefony komórkowe w pokoju nauczycielskim. Noc rozpoczęła się podchodami przygotowanymi przez harcerzy. Uczniowie mieli do pokonania trasę z zadaniami związanymi z hasłem przewodnim „Dom -  Rodzina - Ojczyzna”. Do najciekawszych zadań należało ułożenie piosenki zawierającej 5 podanych wyrazów. Następnie uczestnicy samodzielnie przygotowali zdrową kolację składającą się  z sałatki owocowej i  jarzynowej oraz wielowarstwowych kanapek. Po kolacji uczniowie uczestniczyli w zabawie w chowanego, która odbywała się po zmroku na terenie boisk szkolnych. Później odbyły się konkursy i quizy związane z wiedzą na temat swojej szkoły i Ojczyzny. Uczestnicy mieli okazję wykazać się swoimi umiejętnościami porozumiewania się, logicznego myślenia oraz sprawnością.  Zgodnie z tradycją po północy szukali ukrytych nauczycieli w ciemnych zakamarkach szkoły. Wszystkie te atrakcje przeplatane były wspólnym śpiewaniem karaoke. Nie da się ukryć, że moc atrakcji zajęła większą część nocy, jednak sen na materacach w sali gimnastycznej był także dużą frajdą dla wszystkich uczestników tym bardziej, iż zasypiali oglądając film. Opiekę w czasie ,,Nocy w szkole” sprawowali: Lucyna Ben Nasr, Anna Dembowska, Zyta Sadowska oraz Zbigniew Gołębiewski. (KZ)

          • "Razem przebywamy, dobre humory mamy"
            • "Razem przebywamy, dobre humory mamy"

            • Po raz  szósty  odbył   się w naszej szkole Miejski Piknik Integracyjny od hasłem „ Razem przebywamy, dobre humory mamy”. Uczestniczyli w nim zaproszeni uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr  3  oraz  nasi wychowankowie z opiekunami .  Celem   spotkania  było kształtowanie zachowań prozdrowotnych, kompetencji społecznych, uświadomienie wartości rodziny w życiu młodego człowieka. Przybyłych powitała pedagog szkolny Iwona Kołecka, która przedstawiła  harmonogram  imprezy. Wicedyrektor szkoły Eleonora Lewalska krótko nakreśliła tradycję spotkań piknikowych, które od wielu lat cieszą się ogromnym powodzeniem  Na początku dzieci integrowały się w różnych zabawach takich jak ‘’Podaj swoje imię”, ‘’Tworzymy formę,” Uściśnij dłoń’’. Następnie w warsztatach plastycznych przedstawiały swoje pomysły,  co można zrobić,  by poprawić swoje samopoczucie i czuć się dobrze. Każda grupa omówiła swoje prace, podzieliła się z wszystkimi swoimi spostrzeżeniami. Część rekreacyjno – sportowa pikniku odbyła się  na  boisku sportowym „Jagiellonka”. Wszyscy chętnie uczestniczyli w  zabawach z chustą animacyjną. W obwodach stacyjnych dzieci  rywalizowały w konkurencjach: piłka dmucha,  podaj jak najszybciej, piłka stojąca, liniowe przerzutki i inne. Wolontariuszki z klas siódmych pomagały w przeprowadzeniu zajęć  ruchowych. Po powrocie z obiektu sportowego dzieci wzięły udział w drugiej części warsztatów pod hasłem „Jadalne, szkodliwe”. Na szarych arkuszach papieru przedstawiły w sposób graficzny produkty, które mają korzystny wpływ na nasze zdrowie oraz te, które powodują choroby. Podsumowując temat zadania, dzieci motywowały swój wybór uświadamiając sobie jednocześnie, jakie zagrożenia niosą ze sobą używki. W części kulinarnej wszyscy zebrani przygotowali stoły, naczynia, produkty żywnościowe i przystąpili do przyrządzenia zdrowych przekąsek. Nie zabrakło warzyw, owoców i soków oraz  wody mineralnej. Podczas degustacji dzielono się wrażeniami z wspólnie spędzonego czasu w miłym i wesołym towarzystwie rówieśników. Na pożegnanie wykonano wspólną fotografię uczestników pikniku. Organizatorzy przygotowali dla każdego ucznia pamiątkowy kubek. Piknik został zorganizowany  dzięki dofinansowaniu przez Gminę Miejską Nowe Miasto Lubawskie, a  przygotowany przez  nauczycielki:  Iwonę Kołecką, Hannę  Szymańską,  Katarzynę Zapałowską, Justynę Wiśniewską i Jagodę Kowalską. (KZ)

          • II Nowomiejski Finał „Czwartków Lekkoatletycznych”
            • II Nowomiejski Finał „Czwartków Lekkoatletycznych”

            • W dniu 6.06.2018 r. na obiektach sportowych Szkoły  Podstawowej nr 1 w Nowym Mieście Lubawskim odbył się II Nowomiejski Finał  „Czwartków La”. Impreza ma charakter cykliczny i były to już 8 w tym roku szkolne spotkanie zawodników ze szkół podstawowych. Zawody zostały zorganizowane przez Uczniowski Klub Sportowy „Iskra”, a sędziowali pod opieką licencjonowanych sędziów la, starsi (trenujący lekkoatletykę) koledzy rywalizujących uczniów. Otwarcia zawodów dokonała Kierownik  Referatu Oświaty, Kultury i Sportu  Dorota Osińska. Następnie Prezes UKS „Iskra” Zbigniew Gołębiewski przedstawił regulamin i zasady organizacyjne finału. Po części oficjalnej  zmagania sportowe rozpoczęły biegi na 60 m.  Zwycięzcami w swoich kategoriach wiekowych zostali: Julia Trendowicz, Kamila Ławicka, Aleksandra Pruchniewska oraz Igor Kotłowski. W skokach w dal zwyciężali: Rudnik Marysia, Natalia Zakrzewska, Michalina Dąbrowska, Kasprowicz Jan, Hincman Kacper oraz Miłosz Moczadło. W skoku wzwyż na najwyższym podium stanęli: Oliwier Zdanowski oraz Amelia Idziak. W rzucie piłeczką palantową triumfowali: Lewandowska Julia, Dembińska Julia, Sandra Wilk , Przybyłowski Kacper i Kopiczyński Norbert. W biegu na 300 m: Ługiewicz Alicja i Jakub Bartycha, a w biegu na 600 m: Małgosia Milewska. Po każdej konkurencji nastąpiło wręczenie medali zwycięzcom przez zaproszonych gości oraz Dyrektora Szkoły Jerzego Resickiego. Wśród bardzo dobrych wyników można wyróżnić rezultat Oliwiera  w skoku wzwyż – 149 cm, na 60 m Kamili – 8,63 s oraz Oli Pruchniewskiej – 8, 54 s. oraz w skoku w dal Michaliny – 4,40 m i Miłosza -4,64 m. Zawody były eliminacjami do finału ogólnopolskiego i część z w/w zawodników w nich wystartuje. (KZ)

          • Sukces lekkoatletek
            • Sukces lekkoatletek

            • W dniu 05 czerwca 2018 roku na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lubawie odbyły się Wojewódzkie Finały „Trójboju La”. W zawodach uczestniczyło 37 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych: kl. IV i młodsi oraz z roczników 2005/2006. Wszyscy rywalizowali w biegu na 60 m., rzucie piłeczką palantową i do wyboru w biegu na 300 m. lub skoku w dal. Nasza szkoła rywalizowała grupie dziewcząt starszych, a reprezentantkami były: Oktawia Straus, Aleksandra Pruchniewska, Sandra Wilk oraz Małgorzata Milewska.

              Po zakończonych rywalizacjach i przeliczonych punktach okazało się, iż nasze zawodniczki uplasowały się na 4 miejscu w województwie warmińsko - mazurskim. Sklasyfikowano również wyniki  indywidualne poszczególnych konkurencji. Bardzo dobrze pobiegła w biegu na 300 m Oktawia zajmując IV miejsce Życzymy jej i pozostałym zawodniczkom dalszych sukcesów. (KZ)

          • Nasi uczniowie na szachownicy
            • Nasi uczniowie na szachownicy

            • W ramach obchodów Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny w niedzielę 3 czerwca 2018 roku na Rynku Nowego Miasta Lubawskiego nasza szkoła prezentowała swoje zbiory muzealne dotyczące naszego regionu. Uczniowie klasy V a wraz z wychowawczynią i jednocześnie twórczynią i opiekunem muzeum – Anną Lendzion oraz paniami Jagodą Kowalską i Iwoną Kołecką przygotowali wystawę, w skład której wchodziły eksponaty dotyczące życia codziennego, takie jak: stare żelazka, lampy naftowe, tary do prania, maglownice, kopońki, czyli drewniane dzieże do chleba, szondy - drewniane nosidła do wody, gliniane garnki i dzbany, stare gofrownice, żeliwne garnki do pieca węglowego, łyżwy przykręcane do butów, drewniane narty, stare odbiorniki radiowe oraz dokumenty w postaci starych świadectw, książki, czasopisma z czasów przedwojennych i powojennych, a także pamiątki religijne. Największe zainteresowanie wzbudzała stara drewniana figurka Matki Boskiej Łąkowskiej, która była najcenniejszym eksponatem na tej wystawie. Oglądający nasze zbiory byli zaskoczeni ich ilością oraz różnorodnością i zadawali pytania dotyczące ich przeznaczenia. Chłopców szczególnie interesowały militaria w postaci hełmów i łusek po nabojach oraz urządzenie do nadawania wiadomości alfabetem Morse”a. Ekspozycja cieszyła się dużym powodzeniem wśród uczestników imprezy i stanowiła sporą atrakcję dla oglądających. Wielu zrozumiało, że warto pamiętać o przeszłości, aby budować lepszą przyszłość.

              Kolejną atrakcją przygotowaną przez naszą szkołę była gra w szachy. Uczniowie zaprezentowali pokaz plenerowy - ,,Żywe szachy”. Gracze wcielili się w rolę figur szachowych i rozegrali partię szachów na dużej szachownicy o wymiarach 8 x 8 metrów. Emocjonująca partia wzbogacona aktorskimi popisami „szachowych bierek” odbywała się przy dźwiękach muzyki.  Występ uczniów był podsumowaniem dwóch projektów, które były realizowane w naszej szkole. Uczniowie klas II –gich uczestniczyli bowiem w zajęciach szachowych ramach projektów: ,,Edukacja przez szachy w szkole” -  był to projekt 2 letni oraz  ,, Już niedługo wyjdę w świat” – projekt roczny. W sumie 26  uczniów brało udział w zajęciach szachowych.

              Tą pokazową wersją rozgrywki szachowej nasi aktorzy promowali królewską grę wśród dzieci i młodzieży naszego miasta.  Posunięcia żywych pionków i figur komentowała Michalina Mączkowska. Koordynatorami występu byli : Zyta Sadowska i Zbigniew Gołębiewski.

              W niedzielne popołudnie nie zabrakło też uczniów i rodziców z klasy III B. W punkcie udzielania pierwszej pomocy dzieci uczyły zgromadzoną publiczność jak postępować z poszkodowanym. Pokazywały jak sprawdzić czy poszkodowany jest przytomny. Uczyły wzywania karetki, sprawdzania oddechu, układania poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej. Każdy mógł poćwiczyć także wykonywanie resuscytacji krążeniowo – oddechowej.  Uczniowie realizują Program Edukacyjny ,,Ratujemy i Uczymy Ratować”  i chętnie wykorzystują swoje umiejętności ucząc innych. Opiekunem uczniów jest Mirosława Mamińska. (KZ)

          • Dzień Dziecka u przedszkolaków
            • Dzień Dziecka u przedszkolaków

            •             W dniu 04.06.2018 roku dzieci z oddziałów przedszkolnych uczestniczyły w uroczystości z okazji Dnia Dziecka. Panie nauczycielki przygotowały dla swoich podopiecznych wspaniałe atrakcje. Tego dnia przedszkolaki miały okazje obejrzeć przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek na wesoło”, w którym w bajkowe postacie wcielili się nauczyciele z naszej szkoły. Po występie  dzieci przygotowały owocowe szaszłyki, sałatki i kolorowe kanapki.  Nie zabrakło też wspólnych zabaw na świeżym powietrzu .Wszyscy bawili się wspaniale  i nikt się nie nudził. Na zakończenie milusińscy otrzymali słodkie upominki ufundowane przez Radę Rodziców. Ten pełen wrażeń dzień szybko się skończył, ale wspomnienia pozostaną na długo. (KZ)

          • Nauczyciele - Dzieciom po raz drugi
            • Nauczyciele - Dzieciom po raz drugi

            • Na szkolnych scenach to uczniowie najczęściej prezentują swoje artystyczne talenty i są oklaskiwani przez nauczycieli. W naszej szkole role się odwróciły. Dzisiaj uczniowie mieli okazję zobaczyć swoich nauczycieli w zupełnie niecodziennych wcieleniach – Czerwonego Kapturka, Wilka, Drzew, Krasnali, Księżniczek i Książąt, Smoka i innych bajkowych postaci.

              Z okazji Dnia Dziecka, już po raz drugi, nauczyciele zrobili uczniom niezwykłą niespodziankę – wystawili przedstawienie teatralne pt. „Czerwony Kapturek szuka księcia”. W bajkowe postacie wcielili się nauczyciele z naszej szkoły – Anna Dembowska w tytułowego Kapturka, Magdalena Ewertowska w postać Śnieżki, Anna Lendzion zagrała Babcię, Andrzej Czepek – Smoka. Jarosław Kamiński pełnił funkcję Narratora, Łukasz Leszczyński i Leon Prusakowski byli Książętami, Jerzy Resicki zagrał Wilka, Żabę – Mariola Lewalska, Krzyczącą Ksieżniczką była Marzena Cieplak. W drzewa wcieliły się: Wioletta Bączek-Samulewicz, Jagoda Kowalska i Elżbieta Lewandowska. W Krasnoludki - Gizela Moczadło, Magdalena Szpanowska i Zbigniew Gołębiewski. Do przedstawienia zaangażowali się również rodzice: Anna Moczadło wcieliła się w postać Wiedźmy, a Monika Gurzyńska zagrała Pszczółkę. Przedstawienie wyreżyserowała Ewelina Niścigorska-Bojarska.

              Przedstawienie „Czerwony Kapturek szuka księcia” zostało przygotowane w ramach XX Warmińsko – Mazurskich Dni Rodziny.

              Nauczyciele intensywnie ćwiczyli popołudniami przez cały tydzień. Sami przygotowali scenografię i kostiumy. Opłaciło się – przedstawienie zostało entuzjastycznie przyjęte i długo oklaskiwane przez uczniów. Pedagodzy zapowiadają, że dla swoich uczniów przygotują kolejne artystyczne niespodzianki. (enb)

            • Grunwaldzkie potyczki

            •    W dniu 29.05. 2018 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Przełajowych Biegach Grunwaldzkich Dzieci i Młodzieży Szkolnej z okazji 100 – rocznicy Odzyskania Niepodległości. Pod skwarnym niebem młodzi sportowcy rywalizowali w biegach, które odbywały się na polach bitwy grunwaldzkiej. W zawodach uczestniczyło ponad 600 zawodników z całego województwa warmińsko – mazurskiego. Naszą szkołę reprezentowało 11 uczniów pod opieką n-la w-f p. Zbigniewa Gołębiewskiego. Z najmłodszych w kategorii rocznika 2008 najlepiej pobiegł Bartek Dąbrowski, który uplasował się na 6 miejscu. Marysia Rudnik uzyskała18, a Magdalena Kamińska 20 lokatę. W rocznikach 2006/2007 najlepszy rezultat uzyskała Kamila Ławicka – 15 miejsce. Julia Dembińska – 26, Amelia Bedra – 30, Kotłowski Igor – 32 oraz Kornelia Seweryn – 48 miejsce. Należy zaznaczyć, iż biegi w tych rocznikach były najliczniej obsadzone i w każdym z nich startowało prawie 100 zawodników i zawodniczek. Klasy VI reprezentowało naszą szkołę 3 reprezentantów.  Wśród dziewcząt Oktawia Straus uzyskała 7 miejsce, a chłopcy uplasowali się obok siebie. Miłosz Moczadło – 6 i Oliwier Zdanowski – 7 miejsca. (KZ)

          • Powiatowy Konkurs Ortograficzny
            • Powiatowy Konkurs Ortograficzny

            • W środę 29 maja w Szkole Podstawowej im. Ks. Kazimierza Wróblewskiego w Gwiździnach po raz XVI odbył się Powiatowy Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas I-III. Brali w nim udział najlepsi uczniowie spośród 17 szkół naszego powiatu. Naszą szkołę reprezentowali: Aleksander Grześkiewicz z klasy II b oraz Wojciech Cymer z klasy III a. Chłopcy pisali trudne dyktando, rozwiązywali zagadki, krzyżówki ortograficzne, uzasadniali pisownię wyrazów oraz uzupełniali wyrazy z trudnościami ortograficznymi. Wojciech Cymer zajął wysokie III miejsce wśród uczniów klas trzecich. Serdecznie gratulujemy obojgu chłopcom i życzymy dalszych sukcesów w zmaganiach z niełatwym językiem ojczystym. (KZ)

          • Ojczyzna słowem malowana
            • Ojczyzna słowem malowana

            • W dniu 29.05.2018 r. w Szkole Podstawowej nr2 im. Janusza Korczaka w Nowym Mieście Lub. odbył się Miejski Konkurs Poezji Patriotycznej „ Ojczyzna słowem malowana”. Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas I-III . Celem konkursu było pielęgnowanie postaw patriotycznych, popularyzowanie poezji, upowszechnianie kultury języka, rozwijanie recytatorskich uzdolnień dzieci. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem recytowali swoje wybrane utwory. Jury oceniając prezentowane wiersze brało pod uwagę dobór repertuaru, kulturę słowa, interpretację i ogólny wyraz artystyczny. Po wysłuchaniu wszystkich utworów jury ogłosiło werdykt i wyłoniło po jednym zwycięzcy z poszczególnych grup wiekowych. Wśród klas pierwszych najlepiej zaprezentował się Igor Wierciński, z klas drugich Zofia Mączkowska, zaś  z klas trzecich Jan Milewski. Wszyscy ci uczniowie byli przedstawicielami naszej szkoły. Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. (KZ)

          • W krainie bajek
            • W krainie bajek

            • 28 maja odbył się Nowomiejski Przegląd „W KRAINIE BAŚNI”, który miał na celu rozbudzanie zainteresowań czytelniczych oraz rozwijanie zdolności aktorskich wśród najmłodszych uczniów.

              Wspaniale wcielili się w swoje role uczniowie klas drugich ze Szkół Podstawowych:  w Brzoziu Lubawskim, w Marzęcicach oraz w Nowym Mieście Lubawskim. Przegląd uświetnił występ uczniów z klasy IIIb. Przedstawili oni spektakl pt. „Baśniowy ambaras”. Koordynatorkami Przeglądu były Mirosława Mamińska i Marzenna Rykaczewska (KZ)

          • Dzień Mamy i Taty
            • Dzień Mamy i Taty

            • Dzień Mamy i Taty to bardzo ważna uroczystość. Dziś w naszej szkole mieliśmy zaszczyt gościć rodziców na uroczystym apelu przygotowanym przez uczniów klas 1a i 1b. Mali artyści bardzo starannie przygotowali się do występów. Uczniowie uświetnili tą uroczystość pięknymi wierszami, piosenkami, grą na instrumentach, tańcem. Rodzice wyraźnie byli wzruszeni oglądając występ swoich pociech. Na zakończenie dzieci w podziękowaniu za trud włożony w ich wychowanie wręczyli rodzicom kwiaty, a wykonawcom wszyscy zebrani dziękowali gromkimi brawami. (KZ)

          • Wojewódzkie zmagania
            • Wojewódzkie zmagania

            • W dniu 24.05.2018 r. na stadionie OSiR w Lubawie odbył się finał wojewódzki w Czwórboju La. W zmaganiach uczestniczyły zawodniczki z naszej szkoły pod opieką nauczyciela wf p. Zbigniewa Gołębiewskiego. Dziewczęta uzyskiwały bardzo dobre wyniki i poprawiały swoje rekordy życiowe. W skoku wzwyż swoje rekordy biły Alicja Kowalska – zwyciężając tę konkurencję z wynikiem 130 cm, a skacząc już poza konkurencją poprawiła do 138 cm. Na wysokości 120 cm swoje życiówki uzyskały: Gosia Milewska, Sandra Wilk oraz Kamila Ławicka. Kamila także uzyskała V miejsce w biegu na 60 m. Bardzo dobrze skakała wzwyż Oktawia Straus osiągając wysokość 125 cm. Najbardziej wszechstronną reprezentantką SP 1 była Aleksandra Pruchniewska, która z naszej drużyny uzyskała najwyższą ilość punktów. Ostatecznie nasza ekipa zajęła 7 miejsce.  (KZ)

          • Gościliśmy studentów z USA
            • Gościliśmy studentów z USA

            • 23 maja 2018 roku gościliśmy w naszej placówce  ośmioosobową  grupę studentów ze Stanów Zjednoczonych. Wolontariusze z młodzieżowego klubu chrześcijańskiego: Caleb, Kortni, Jordan, Woody, Hannah, Megan, Morgan oraz Katy- studenci Uniwersytetu w Arkansas przyjechali do Polski na zaproszenie państwa Franks, którzy obecnie mieszkają w Iławie. Studenci wraz z opiekunami przeprowadzili szereg lekcji w języku angielskim, na których uczniowie z 12 klas, od pierwszej do siódmej, mieli okazję porozmawiać z gośćmi w ich języku ojczystym. Wszystkie dzieci były bardzo podekscytowane i próbowały swoich sił. Z pewnością spotkania te pomogły wielu uczniom przełamać bariery językowe, rozwinąć ich  kompetencje mówienia i rozumienia ze słuchu oraz uwierzyć we własne możliwości językowe. W imieniu Burmistrza Miasta oraz gospodarzy goście otrzymali drobne upominki z rąk  wiceburmistrza Krzysztofa Widźgowskiego. (KZ)