• Aktualności

          • Nauczyciele - Dzieciom
            • Nauczyciele - Dzieciom

            • Na szkolnych scenach to uczniowie najczęściej prezentują swoje artystyczne talenty i są oklaskiwani przez nauczycieli. W Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim role się odwróciły. 1 czerwca uczniowie mieli okazję zobaczyć swoich nauczycieli w zupełnie niecodziennych wcieleniach - krasnali, macochy, królewny i księcia.

              Z okazji Dnia Dziecka nauczyciele zrobili uczniom niezwykłą niespodziankę – wystawili „Królewnę Śnieżkę z humorem”. W bajkowe postacie wcielili się nauczyciele z naszej szkoły – Magdalena Ewertowska w postać Śnieżki, Anna Dembowska zagrała Królową – Złą Macochę, Jarosław Kamiński – Strzelca, Łukasz Leszczyński – Księcia. W role Krasnoludków wcielili się: Jerzy Resicki, Zbigniew Gołębiewski oraz rodzic Tomasz Zdunkowski. Narratorkami były: Wioletta Bączek-Samulewicz i Lucyna Ben-Nasr. Przedstawienie wyreżyserowała Ewelina Niścigorska-Bojarska.

              Przedstawienie „Królewna Śnieżka” zostało przygotowane w ramach kampanii społecznej „Cała Polska Czyta Dzieciom”.

              Nauczyciele intensywnie ćwiczyli popołudniami przez cały tydzień. Sami przygotowali scenografię i kostiumy. Opłaciło się – przedstawienie zostało entuzjastycznie przyjęte i długo oklaskiwane przez uczniów. Pedagodzy zapowiadają, że dla swoich uczniów przygotują kolejne artystyczne niespodzianki. (enb)

          • Centrum Nauki Kurzętnik w naszej szkole
            • Centrum Nauki Kurzętnik w naszej szkole

            • Z okazji Dnia Dziecka grupa młodych naukowców (Sebastian Wasiewski, Monika Kobylska, Angelika Granica, Martyna Otręba, Hanna Krainska, Daria Januszewska) z  Centrum Nauki Kurzętnik  z Zespołu Szkół Zawodowych im. Noblistów Polskich w Kurzętniku  pod kierunkiem  nauczycielek   Małgorzaty Hincman – Mróz i Doroty Brozdowskiej przygotowała dla uczniów klasy I b niespodziankę.   Sala lekcyjna zamieniła się w pracownię, w której maluchy zostały wprowadzone w tajniki wiedzy z fizyki i chemii.  Najpierw obserwowały, a później wykonywały doświadczenia chemiczne i fizyczne.   Dzieci bardzo chętnie i z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyły w naukowych badaniach. Miały  okazję poznać właściwości niektórych cieczy i ciał stałych. Próbowały pompować balony za pomocą octu i sody, przekonały się, że do zrobienia pojazdu potrzebne są balon, płyta CD i korek. Zobaczyły,  jak w prosty i łatwy sposób zrobić bańki, poduszkowiec, doświadczenie z cytryną  czy posłuchać grających kieliszków. Obserwowały wahadło matematyczne, z wody i mąki ziemniaczanej wykonały ciecz nienewtonowską oraz   poznały jej  właściwości. Te i inne doświadczenia wzbudziły ogromne zainteresowanie nie tylko wśród najmłodszych uczestników pokazu.  (KZ)

          • Finaliści czwórboju  lekkoatletycznego
            • Finaliści czwórboju lekkoatletycznego

            • W dniu 30.05.2017 roku na stadionie miejskim w Lubawie odbyły się Wojewódzkie Finały „Czwórboju La”. Na tych zawodach nie mogło zabraknąć lekkoatletów z naszej szkoły - zwycięzców powiatu nowomiejskiego. Rywalizowali oni w kategorii chłopców z 13 ekipami naszego województwa. Czwórbój jest to konkurencja drużynowa, w której zawodnicy startują w 4 konkurencjach: bieg na 60 m, rzucie piłeczką palantową, biegu na 600/1000 m oraz do wyboru w skoku w dal lub wzwyż. Drużyna składa się z 6 zawodników, z których 5 zdobywa punkty dla swojej ekipy.  W skład reprezentacji naszej szkoły wchodzili: Dawid Szpanelewski, Marcin Woldan, Nikodem Zakrzewski, Oliwier Zdanowski oraz Maksymilian Deredas.  Wszyscy oni podczas tych zawodów poprawili swoje wyniki i ostatecznie uplasowali się na 6 miejscu. (KZ)

          • Kolejna noc w szkole za nami
            • Kolejna noc w szkole za nami

            • Z piątku na sobotę (26.05.2017r. - 27.05.2017r.) odbyła się kolejna "Noc w szkole", podczas której uczniowie mogli doświadczyć, że szkoła nie musi kojarzyć się tylko z nauką i ławkami, ale również z dobrą zabawą i ciekawymi doświadczeniami. Pozwala również na nawiązywanie bliższych relacji z rówieśnikami i doskonali umiejętność współpracy w grupach. Tym razem uczniowie rozpoczęli swoją przygodę grami zespołowymi na kompleksie sportowym naszej szkoły, później samodzielnie przygotowali zdrową kolację, na którą podały sałatkę warzywną, sałatkę owocową oraz kolorowe kanapki. Następnie odbył się turniej zatytułowany "Kocham Cię Polsko", podczas którego uczniowie wykazali się bogatą wiedzą na temat swojego kraju,  a także prezentowali swoje umiejętności porozumiewania się, szybkości, logicznego myślenia i śpiewu. W dalszej części wieczoru, uczniowie wzięli udział w podchodach. Szukali kopert z zagadkami dotyczącymi nowomiejskiej „jedynki”, ukrytymi na terenie budynku szkoły.  W tej konkurencji liczyła się zarówno wiedza, jak i czas wykonania zadania przez każdą z grup. Tuż po północy nadszedł czas na zabawę w chowanego w całkowitej ciemności. Tym razem zadaniem uczniów było odnalezienie swoich opiekunów. Na koniec wszyscy zostali poczęstowani słodyczami ufundowanymi przez organizatorów "Nocy w szkole", czyli Ogólnoszkolną Radę Uczniowską oraz dyrekcję szkoły. Nie da się ukryć, że moc atrakcji zajęła większą część nocy, jednak sen na materacach w sali gimnastycznej był nie mniejszą frajdą dla wszystkich uczestników "Nocy w szkole". (enb)

          • Podziękowania dla Rodziców
            • Podziękowania dla Rodziców

            • Dyrekcja, nauczyciele i pracownicy szkoły  serdecznie dziękują wszystkim Rodzicom za nieocenioną pomoc                     i wyjątkowe zaangażowanie w organizację XV Festynu Szkolnego „Na festynie jak w rodzinie".

                                                    

          • Konkurs powiatowy „Moje miasto i powiat w liczbach”
            • Konkurs powiatowy „Moje miasto i powiat w liczbach”

            • W czwartek 25 maja 2017 w naszej szkole zorganizowaliśmy I powiatowy konkurs matematyczny „Moje miasto i powiat w liczbach”  dla uczniów klas VI powiatu nowomiejskiego. W rywalizacji wzięło udział 24 uczestników (po 2 uczniów ze szkół) z: Gwiździn, Zajączkowa, Brzozia Lubawskiego, Grodziczna, Łąkorza, Gwiździn, Kurzętnika,Tereszewa, Skarlina, Marzęcic, Mroczna i Nowego Miasta Lubawskiego.

              Otwarcia konkursu dokonał Dyrektor Szkoły Jerzy Resicki., który następnie przedstawił ciekawostki historyczne, miejsca nieznane i zapomniane  naszego miasta i powiatu z wykorzystaniem prezentacji ”Nasze miasto i powiat w liczbach”.  Uczestników przywitała również maskotka miasta – lew nowomiejski.

              Zadaniem uczniów w  konkursie było rozwiązanie  testu  składającego się 12 zadań matematycznych otwartych  i zamkniętych o podwyższonym stopniu trudności zawierających dane liczbowe o naszym mieście i powiecie, na podstawie których uczniowie  musieli np. obliczyć gęstość zaludnienia naszego miasta, powierzchnię, jaką stanowią lasy naszego powiatu, czy zapłatę za płótno przeznaczone na uszycie strojów dla Bractwa Rycerskiego z Bratiana.

              Zadania opracowały według własnego pomysłu nauczycielki matematyki naszej szkoły.

              Uczestnicy konkursu, rozwiązując test konkursowy, wykorzystując logiczne myślenie,  odbyli   wędrówkę po naszej pięknej okolicy i utwierdzili się w przekonaniu, że "Matematykę należy wykładać nie tylko jako naukę abstrakcyjną, ale jak najczęściej należy przechodzić do rozmaitych jej zastosowań." (M. Ostrogradski) oraz rozbudzili zainteresowanie regionem.

              Po dogrywce I miejsce w konkursie zajął Filip Klarowski z Zespołu Szkół Podstawowej i Muzycznej z Nowego Miasta Lubawskiego, zaś II miejsce – Miłosz Bednarczyk ze Szkoły Podstawowej z Gwiżdzin.  Naszą szkołę godnie reprezentowali: Konrad Pawłowski i Katarzyna Polak, którzy zajęli odpowiednio IV i VI miejsce. Nagrody w konkursie ufundowało Starostwo Powiatowe  oraz Urząd Miasta. Ich wręczenia wszystkim uczestnikom  dokonała Pani Dorota Osińska. Konkurs przygotowały i koordynowały panie: Magdalena Ewertowska i Wioletta Bączek – Samulewicz. (enb)

               

               

            • Dnia 26 maja 2017 r. w naszej szkole odbył się apel z okazji „Dnia Mamy i Taty”. Przedszkolaki z  grupy 03 „Pszczółki” pod kierunkiem wychowawczyni     Marii Orłowskiej  zaprezentowały swoje umiejętności przed społecznością szkolną oraz zaproszonymi rodzicami. Maluchy przygotowały bardzo bogaty program artystyczny: śpiewały, tańczyły i recytowały. Po występie, który wszystkim się podobał dzieci wręczyły rodzicom prezenty. Takie spotkania są okazją do bliższego poznania oraz do wyrażenia podziękowania za trud, jaki każdego dnia wkładają  rodzice  w wychowanie swoich pociech. Odświętną dekorację na apel wykonała pani Wiesława Markowska. (KZ)

          • Powiatowy Konkurs Matematyczny dla klas I - III
            • Powiatowy Konkurs Matematyczny dla klas I - III

            • Dnia 25 maja 2017 roku w Zespole Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie odbył się Powiatowy Konkurs Matematyczny dla dzieci klas I-III. Do zmagań z zadaniami matematycznymi przystąpili nasi uczniowie: Konrad Jabłoński z kl.  II c, Jakub Nowak z kl.  II b, Igor Kotłowski z kl.  III c, Kornelia Seweryn z kl. III d. Uczniowie przez 60 minut rozwiązywali różnorodne zadania matematyczne (zamknięte, z treścią, wykonywali szereg obliczeń ...). Wśród uczniów klas trzecich  Igor Kotłowski zdobył II miejsce, a w kategorii klas  drugich również drugie miejsce zdobył Konrad Jabłoński. Kornelia Seweryn i Jakub Nowak zajęli IV miejsca w swoich kategoriach wiekowych. Wszystkim naszym uczestnikom konkursu matematycznego serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. (KZ)

          • Powiatowy Konkurs Ortograficzny dla klas I - III
            • Powiatowy Konkurs Ortograficzny dla klas I - III

            • W środę 24 maja 2017 roku w Szkole Podstawowej im. ks. K. Wróblewskiego w Gwiździnach odbył się XV Powiatowy Konkurs Ortograficzny dla klas I-III. Do walki z błędami przystąpili dwaj nasi uczniowie: Ignacy Dąbkowski z klasy II a oraz Jan Kasprowicz z klasy III d. W swoich kategoriach wiekowych chłopcy pisali dyktando, następnie rozwiązywali test ortograficzny. Wśród uczniów klas trzecich zwycięzcą okazał się Jasiu Kasprowicz, który zajął pierwsze  miejsce. Uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów w potyczkach ortograficznych. (KZ)

               

          • Uczniowie SP1 najlepsi w Powiatowym Konkursie Wiedzy o Polskim Czerwonym Krzyżu oraz Udzielaniu Pierwszej Pomocy
            • Uczniowie SP1 najlepsi w Powiatowym Konkursie Wiedzy o Polskim Czerwonym Krzyżu oraz Udzielaniu Pierwszej Pomocy

            • W dniu 22 maja 2017r. w Zespole Szkół Podstawowej i Muzycznej W Nowym Mieście Lub. odbył się  powiatowy konkurs pierwszej pomocy zorganizowany przez Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża.  Celem konkursu jest upowszechnianie podstawowych zasad i historii PCK, propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy wśród młodzieży szkolnej oraz zachęcanie ich do podnoszenia poziomu swoich umiejętności w tym zakresie. Ważne jest nabycie umiejętności postępowania z osobami znajdującymi się w stanach zagrożenia życia. O jak najlepsze miejsce w konkursie rywalizowało 9 drużyn.  Naszą szkołę reprezentował zespół  w składzie: Bartosz Zelma,  Aleksandra Zielińska, Zuzanna Anna Dąbrowska oraz rezerwowa Zuzanna Dąbrowska. Zawodnicy  mieli do pokonania trasę, na której rozmieszczone były stacje z upozorowanymi wypadkami. Należało np. opatrzeć chorego ze złamaniem otwartym nogi, krwotokiem z nosa czy urazem głowy. Poza udzielaniem pierwszej pomocy, każda drużyna musiała odpowiedzieć na szereg pytań z historii PCK.  Nasz zespół wypadł rewelacyjnie zdobywając 129 punktów na 140 możliwych i zajął I miejsce. II miejsce zdobyła drużyna z SP2 z liczbą 119 punktów, a III miejsce Szkoła Podstawowa w Gwiździnach.  Drużyna poza umiejętnością udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej wykazała się kreatywnością, szybkością działania w trudnej sytuacji, a także umiejętnością pracy w zespole. Drużyny oceniane były przez panią H. Klejnowską z Rejonowego Oddziału PCK, panią K. Kwiatkowską – pielęgniarkę szkolną oraz członków utytułowanej drużyny pierwszej pomocy z Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Mieście Lub. Uczestnicy konkursu wiedzą, że życie ludzkie wielokrotnie zależy od pierwszej pomocy udzielonej przed upływem pierwszych czterech minut. Na konkursie podsumowano także akcję „Gorączka złota”. W Sp1 udało się zebrać tylko 45,14kg złotych monet.  W konkursie indywidualnym Laura Pedrotti zebrała 9,32kg złotych monet i zajęła 5 miejsce w powiecie. Drużynę do konkursu przygotowała pani Irena Światkowska- opiekun Szkolnego Koła PCK. Gratulujemy zwycięzcom! (KZ)

          • Zgodna zabawa to fajna sprawa
            • Zgodna zabawa to fajna sprawa

            • Dzisiaj na terenie boiska naszej szkoły  odbył się V Miejski Piknik Integracyjny pod hasłem „Zgodna zabawa to fajna sprawa”. Na spotkanie przybyli:  zastępca burmistrza Krzysztof Widźgowski, dyrekcja  szkoły, dzieci z nowomiejskich podstawówek oraz ich rodzice i opiekunowie. Celem spotkania było promowanie zdrowego stylu życia, integracja  podczas gier i zabaw uczniów w różnym wieku oraz wdrażanie do aktywnego i zdrowego spędzania czasu wolnego.  Zebranych serdecznie przywitała pani Katarzyna Zapałowska,  która  przedstawiła program imprezy, a jednocześnie  zachęciła wszystkie dzieci do aktywnego udziału w zajęciach warsztatowych i wspólnej zabawy wśród koleżanek i kolegów.  W pierwszej części spotkania dzieci pracowały w grupach.  Na zajęciach  rozwijających kompetencje społeczne  wykonały „Worki dobrych i złych emocji”. Metodą „burzy mózgów” i działań praktycznych wypisywały słowa kojarzone z pozytywnymi i negatywnymi emocjami. Po wykonaniu zadania chętne osoby  podsumowały wyniki swojej pracy.  Następnie  uczniowie  udali się na kompleks sportowy, gdzie brali udział w zabawach, grach i mini grach  rekreacyjno – ruchowych.  Zespołowe gry i towarzysząca im zdrowa rywalizacja wyzwoliły wśród uczestników wiele pozytywnych emocji i pozwoliły lepiej poznać się ze sobą.  Niewątpliwie  ciekawym punktem spotkania były warsztaty plastyczne, na których uczestnicy wybraną techniką  prezentowali portrety swoich babć i dziadków. Natomiast  na  zajęciach  kulinarnych uczniowie według własnego pomysłu przygotowali owocowe szaszłyki, które swym wyglądem zachęcały do spożycia i  okazały się doskonałym dodatkiem  do pieczonych kiełbasek na grillu. Wszyscy uczestnicy spotkania  doskonale się bawili. Piknik został zorganizowany  dzięki dofinansowaniu przez Gminę Miejską Nowe Miasto Lubawskie, a  przygotowany przez  nauczycielki:  Iwonę Kołecką, Hannę  Szymańską,  Katarzynę Zapałowską i Jagodę Kowalską. (KZ)

          • Eksperymentowanie w Centrum Nauki Kopernik
            • Eksperymentowanie w Centrum Nauki Kopernik

            • 30 uczniów realizujących zajęcia w projekcie  WOW” w ramach zajęć „Odkrywanie świata”  w dniu 2 maja 2017 r.  pojechało do Warszawy. Punktem głównym tego wyjazdu było eksperymentowanie  w Centrum Nauki Kopernik. To właśnie tam uczniowie  spotkali wiele  stanowisk doświadczalnych i narzędzi, które pozwoliły im samodzielne poszerzyć wiedzę i wyjaśnić wiele zjawisk przyrodniczych. Wystawy są bardzo ciekawe  składające  się z ponad 340 eksponatów zgromadzonych w sześciu galeriach tematycznych. Poza tym funkcjonuje Teatr Robotyczny, Park Odkrywców i Planetarium.  Przez trzy godziny uczniowie przeprowadzali doświadczenia i eksperymenty. Bardzo ciekawa okazała się wystawa czasowa „Płyń lub giń”, gdzie dzieci na własnej dłoni poczuły siłę wody. Poznały  roboty badające morskie dno, samodzielnie kształtowały  podwodny teren i nurkowały  na sucho. Ogromne wrażenie pozostało po pobycie na tonącym statku. W „ Strefie światła” uczestnicy wyprawy  badali jego własności i doświadczali różnego rodzaju iluzji optycznych oraz form promieniowania elektromagnetycznego.  Galeria „Świat w ruchu” to najbardziej dynamiczne miejsce w CNK. Uczniowie dowiedzieli się tutaj, jak rozchodzą się fale dźwiękowe, a także w jaki sposób wprawiane są w ruch np. nogi. To tutaj mogli samodzielnie wyprodukować prąd elektryczny, przyjrzeć się jak powstaje tornado oraz doświadczyć tego, co dzieje się podczas trzęsień Ziemi. Uczniowie obejrzeli też seans „Słoneczna podróż” w jednym z najnowocześniejszych planetariów multimedialnych na świecie „Niebo Kopernika”,  gdzie dzięki projekcji na sferycznym ekranie otaczającym widownię ze wszystkich stron oraz nowoczesnym technologiom multimedialnym poczuli się jakby przebywali w najodleglejszych zakątkach kosmosu.  Po wyjściu z CNK był czas na obiad i spacer po mieście.  Rozpoczęto go od Placu Zamkowego, gdzie uczniowie mogli podziwiać Zamek Królewski i Kolumnę Zygmunta III Wazy. Z Placu Zamkowego udano się  jedną z najbardziej znanych ulic stolicy kryjących w sobie wiele zabytków- Krakowskie Przedmieście. Spacer zakończono na Placu Piłsudskiego, gdzie obejrzano Grób Nieznanego Żołnierza.  Następne kroki skierowano do autokaru, gdyż zbliżał się wieczór. (KZ)

          • Wizyta w Centrum Stomatologii
            • Wizyta w Centrum Stomatologii

            • W czasie zajęć  Klubu Wiewiórka dzieci z klas II zdobywają wiedzę na temat zdrowego odżywiania, właściwej diety, codziennie myją zęby oraz  nabywają umiejętności z zakresu higieny osobistej. W ramach kształtowania dalszych nawyków prozdrowotnych, dnia 22.05.2017 r. odwiedziły Centrum Stomatologiczne. Celem wycieczki było uświadomienie dzieciom konieczności dbania o zęby oraz przestrzegania  higieny jamy ustnej,  jak również  zdrowej diety. Lekarz  stomatolog Oskar Gołygowski  przyjął dzieci  bardzo serdecznie. Zapoznał ich z wyposażeniem gabinetu stomatologicznego i odpowiadał na zadawane  pytania. Następnie  doktor Anna Gołygowska przeprowadziła przegląd stanu uzębienia dzieci, a  doktor  na zestawie dużej szczęki zademonstrował sposób prawidłowego mycia zębów.   Każde dziecko dostało wpis do książeczki i plakietkę „Dzielny pacjent”. (KZ)

          • XV jubileuszowy FESTYN SZKOLNY za nami.
            • XV jubileuszowy FESTYN SZKOLNY za nami.

            • Tegoroczny festyn wpisał się w cykl imprez organizowanych w ramach Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny, którym w tym roku przyświeca hasło „Miłość w rodzinie nigdy nie zginie”. XV jubileuszowy Festyn Szkolny przebiegał pod hasłem "Na festynie jak  w rodzinie" Na uroczystość przybyli zaproszeni goście – reprezentanci nowomiejskich urzędów –Zastępca Burmistrza Nowego Miasta Lubawskiego Krzysztof Widźgowski, radni miejscy: Zbigniew Ewertowski, Andrzej Nadolski oraz Adam Kłosowski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Romuald Koszewski, Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury Katarzyna Olęcka, Vice Dyrektor Szkoły Muzycznej Iwona Mrozińska, Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Elżbieta Rogowska, Dyrektor Gimnazjum im. Filomatów Nowomiejskich Bożena Rutkowska-Marciniak oraz Przewodnicząca Rady Rodziców Anna Moczadło.

              Impreza rozpoczęła się o godzinie 14.00. Uczestników festynu, którzy zebrali się na szkolnym dziedzińcu, powitała Orkiestra Dęta Miejskiego Centrum Kultury pod kierunkiem Jarosława Titza. Uroczystego otwarcia festynu dokonali: Zastępca Burmistrza Krzysztof Widźgowski, Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego Jerzy Resicki oraz Przewodnicząca Rady Rodziców Anna Moczadło.

              W bardzo specjalny sposób jubileuszowy XV festyn otworzyły dzieci. Wypuściły w niebo 15 baloników.

              Podczas wstępnej części festynu podsumowano również Bieg Papieski, który odbył się 17 maja na obiekcie MOSiR. Uczniowie klasy VIc – ubiegłoroczni zwycięzcy biegu, przekazali puchar przechodni dyrektora szkoły tegorocznym zwycięzcom – drużynie z klasy IVb.

              Po części oficjalnej prowadzące uroczystość Anna Dembowska i Ewelina Niścigorska-Bojarska  zaprosiły zebranych do skorzystania z atrakcji festynu. Każdy znalazł coś dla siebie. Można było podziwiać m.in.  sportowców sztuk walki i zapasów, występ grupy APLAUZ i orkiestry dętej. Atrakcją festynu był konkurs związany tematycznie z Nowym Miastem i naszą lokalną gazetą  przeprowadzony przez redaktora Gazety Nowomiejskiej Marcina Zalewskiego oraz pokaz „Żywych szachów” w wykonaniu uczniów klasy Ib. Na „Sportowej Jagiellonce” rozegrano turniej piłki nożnej. Wygrała drużyna FC Grubasy w składzie: Maksymilian Deredas, Czarek Wojtaszko, Kamil Gabiec, Jan Domżalski i Szymon Lewandowski. Mecz uczniowie kontra rodzice wygrali rodzice. Kiermasz ciast    i inne punkty małej gastronomii cieszyły się ogromnym zainteresowaniem przez cały czas trwania imprezy. Podczas festynu można było m.in. pozjeżdżać na dmuchanej  zjeżdżalni,  poskakać na trampolinie, obejrzeć wóz strażacki, policyjny oraz straży miejskiej. W punkcie medycznym  można było zmierzyć ciśnienie  i poziom cukru. Ochotnicy mogli   pomalować  twarz.

              Podczas festynu swoje umiejętności wokalne, recytatorskie i taneczne zaprezentowali uczniowie oddziałów przedszkolnych oraz klas I-VI.

              Nie lada atrakcją okazała się licytacja fantów, które ufundowali nasi sponsorzy.

              Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej wspaniałej imprezy. (enb)

          • Powiatowy Przegląd "W KRAINIE BAŚNI"
            • Powiatowy Przegląd "W KRAINIE BAŚNI"

            • W piątek 19. 05. 2017 r. w naszej szkole  odbył się Powiatowy Przegląd „ W KRAINIE BAŚNI”, w którym  udział wzięli uczniowie klas drugich z czterech szkół naszego powiatu: Szkoła Podstawowa im. ks. Kazimierza Wróblewskiego z Gwiździn, Zespół Szkół im. Władysława Jagiełły z  Kurzętnika oraz obie podstawówki z Nowego Miasta Lubawskiego. W baśniową atmosferę, piosenką wprowadziła wszystkich uczennica klasy III a Roksana Kłosowska, a przedstawieniem pt. „Kot w butach”, uczniowie z klasy II b. Dzieci w przepięknych strojach, z wieloma rekwizytami, prezentowały przygotowany przez siebie fragment baśni. Mali adepci sztuki teatralnej wykazali się wielkimi zdolnościami aktorskimi. Potrafili bez trudu przenieść publiczność w zaczarowany świat baśni. . Nagrody wręczyli: zaproszony gość Kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Sportu Dorota Osińska, dyrektor szkoły Jerzy Resicki oraz wicedyrektor Eleonora Lewalska. Nagrodą dla każdego ucznia była interesująca i pięknie wydana książka z baśniami i znaczek pamiątkowy z ilustracją bajki.  Każda szkoła otrzymała również dyplom. Cel Przeglądu, którym było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych i teatralnych został w pełni osiągnięty. Jak każdego roku mali aktorzy opuszczali naszą szkołę uśmiechnięci i zadowoleni, jednocześnie żałując, że za rok nie będą już uczestniczyć w spotkaniu. Nagrody w konkursie ufundowane zostały przez Starostwo Powiatowe i Radę Rodziców naszej szkoły. Koordynatorkami Przeglądu były nauczycielki: Mirosława Mamińska i Marzenna Rykaczewska. (KZ)

          • Święto szkoły
            • Święto szkoły

            • Dzisiaj obchodziliśmy Święto Szkoły. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 9.00 mszą św. w naszej bazylice, w której uczestniczyli zaproszeni goście, dyrekcja, nauczyciele, uczniowie i rodzice. Po eucharystii wszyscy udali się do szkoły. Na czele pochodu szły poczty sztandarowe.

              Następnie, już na terenie placówki, na dolnym holu, odsłonięto popiersie patrona szkoły – Jana Pawła II. Budowa popiersia i umiejscowienie go w centralnym miejscu szkoły było wspólną inicjatywą dyrekcji, pracowników szkoły oraz Rady Rodziców. Podejmując się realizacji tego projektu, założono, że popiersie Jana Pawła II będzie inspiracją dla społeczności szkolnej i lokalnej do pielęgnowania pamięci o patronie szkoły, do umacniania dobra i otwartości na drugiego człowieka.

              Uroczystego odsłonięcia dokonali: Józef Blank – Burmistrz Miasta, Anna Zdaniukiewicz – starsza wizytator Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Anna Moczadło – przewodnicząca Rady Rodziców, Kamil Gabiec - przewodniczący Ogólnoszkolnej Rady Uczniowskiej oraz Jerzy Resicki – Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Ksiądz Kanonik Zbigniew Markowski dokonał uroczystego poświęcenia popiersia.
              Zaproszeni goście wpisywali się do księgi pamiątkowej. Chór szkolny „Bemolki”, który prowadzi nauczycielka muzyki Hanna Szymańska, wykonał pieśń o patronie pt. „Jego imię”, do której słowa napisała Anna Lendzion – polonistka z naszej szkoły, a muzykę skomponował Mateusz Deredas – absolwent naszej placówki.

              Następnie wszyscy uczestnicy przeszli do sali gimnastycznej, w której  kontynuowano uroczystość. Prowadząca powitała przybyłych gości, a następnie głos zabrał Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Jerzy Resicki, który w słowach skierowanych do zebranych powołał się na słowa patrona „Najważniejszy jest drugi człowiek, w którym można tworzyć to co dobre i piękne”. Wskazał na wartości, które są pielęgnowane w szkole, na otwartość wobec wszystkich uczniów. Nie tylko tych, którzy są zdolni, ale również wobec tych, którzy wymagają szczególnej troski i zainteresowania. Podkreślił, że w naszej placówce pamiętamy o wartościach, które przekazał Jan Paweł II, a teraz, gdy popiersie wielkiego Polaka jest wyeksponowane w szkole, pamięć o Janie Pawle II i jego naukach umocni dobroć i otwartość na drugiego człowieka.

              Zaproszeni goście złożyli kwiaty na ręce dyrektora szkoły, życząc sukcesów w dalszej pracy oraz podejmowania nowych, owocnych przedsięwzięć. Anna Zdaniukiewicz odczytała list gratulacyjny od Kuratora Oświaty Krzysztofa Marka Nowackiego.

              Ważnym punktem uroczystości było wręczenie nagrody LOLEK, która w tym roku została przyznana po raz siódmy. Statuetkę i certyfikat otrzymuje uczeń, który godnie reprezentuje szkołę i wciela w życie ideały Jana Pawła II. Lolka 2017 otrzymała uczennica klasy VIc Aleksandra Zielińska.

              Uczniowie klas II pod kierunkiem swoich wychowawczyń przygotowali montaż słowno – muzyczny pod tytułem „Otwórzcie serca”, który był poświęcony patronowi szkoły.

              Po oficjalnej części uczniowie zostali zaproszeni na kremówki papieskie. (enb)

                

               

          • Święto Patrona Szkoły
            • Święto Patrona Szkoły

            • Uroczyste Święto Patrona Szkoły odbędzie się 18 maja 2017 r. 

              Przebieg uroczystości

              godz. 8.30 - zbiórka uczniów klas I - VI w szkole i przejście z wychowawcami, nauczycielami i rodzicami do kościoła

              godz. 9.00 - Msza św.

              godz. 10.00 - rozpoczęcie uroczystości na terenie szkoły:

              • odsłonięcie i poświęcenie popiersia patrona
              • występ chóru "Bemolki"
              • przemówienie Dyrektora Zespołu Szkolno - Przedszkolnego Jerzego  Resickigo
              • wystąpienia gości
              • wręczenie nagrody LOLEK 2017
              • montaż słowno - muzyczny "Otwórzcie serca"

              godz. 11.15 - poczęstunek -  tort w kształcie kremówki

              godz. 11.30 - zakończenie uroczystości

               

               

               

          • Bieg Papieski
            • Bieg Papieski

            • W dniu 17 maja 2017 na stadionie  MOSiR w Nowym Mieście Lubawskim  odbył się Bieg Papieski. Jest to cykliczna impreza organizowana przez nauczycieli wychowania fizycznego  dla uczczenia Jana Pawła II -  patrona naszej szkoły. W biegu startują uczniowie z klas IV – VI, a każdą klasę reprezentuje 8 zawodników – 4 dziewczynki i 4 chłopców. Zawody rozgrywane są w formie  sztafety. W tym roku do rywalizacji przystąpiło 7 klas. Uczniowie startowali jednocześnie, a trasy dostosowane były do wieku startujących.Po zaciętej rywalizacji i głośnym dopingu kibiców zwyciężyła klasa IV b, przed IV a i V b. (KZ)

          •  XII Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego
            • XII Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego

            • W poniedziałek 15 maja w naszej placówce odbył się XII Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego. Konkurs ten przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych powiatu nowomiejskiego. W konkursie na etapie szkolnym wzięły udział 42 osoby, natomiast do etapu powiatowego przystąpilo 14 uczniów z sześciu szkół podstawowych. Test leksykalno-gramatyczny przygotował Marcin Lendzion, nauczyciel języka angielskiego z Zespołu Szkół w Kurzętniku. W trakcie pisania testu przez uczniów odbyło się szkolenie metodyczne dla nauczycieli języka angielskiego w szkolach podstawowych i gimnazjach. Szkolenie pt. „Podsumowanie zmian w Prawie Oświatowym. Zmiany w nauczaniu języka angielskiego wynikające z reformy edukacji” poprowadził konsultant metodyczny Oxford, Grzegorz Fidala.

              Wyniki  konkursu są następujące:

              1. Samuel Schramm z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, Szkoły Podstawowej nr 1 im Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim
              2. Mateusz Siemieński ze Szkoły Podstawowej w Zajączkowie
              3. Stanisław Sosnowski z Zespołu Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku
              4. Marcel Wiśniewski oraz Kacper Dembler z Zespołu Szkół Podstawowej

                          i Muzycznej z Nowego Miasta Lubawskiego

               Nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe oraz wydawnictwo Oxford, poczęstunek natomiast Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 1  w Nowym Mieście Lubawskim, za co serdecznie dziękujemy. Organizacją konkursu zajęła się: Lucyna Ben Nasr oraz Łukasz Leszczyński. Serdecznie gratulujemy uczniom i  nauczycielom! (KZ)