- Idea projektu
- Dieta Geniusza - Konkurs Powiatowy
- Zespół
- 10 zdrowych przekąsek do pudełka śniadaniowego / lunchboxa
- Nadanie szkole Krajowego Certyfikatu SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
- Projekt ODŻYWIAM SIĘ ZDROWO
- Tęczowy tydzień
- Konkursy
- Witaminowe rozmaitości
- Zasady prawidłowego żywienia
- Śniadanie w szkole
- Z wiosną po zdrowie
- Aktywność ruchowa
- Projekt JESTEM AKTYWNY DLA ZDROWIA
- Ćwiczenia śródlekcyjne
- Prezentacja USUWANIE BLOKAD W UCZENIU SIĘ
- Programy prozdrowotne realizowane w szkole
- Szkoła w Ruchu
- Pierwsza pomoc
- Chemia na talerzu
- Certyfikat SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
- Projekt ĆWICZĘ I KALORIE LICZĘ
- Szkolenia
- Wyjazd integracyjny na lodowisko
- Ulotka dla Rodziców
- Witaliśmy wiosnę zdrowo i kolorowo
- Festiwal zdrowia
- Jestem sprawny na szóstkę
- Dietetyk radzi
- Zdrowe przepisy
- Mały Mistrz
- Prezentacja wyników autoewaluacji
- Zdrowym być to zdrowo żyć
- Ulotka
- Projekt NIE ZAMYKAJ SIĘ W SOBIE, BĄDŹ OTWARTY NA INNYCH
- Projekt MIĘDZY NAMI
- Rodzinne gimnastykowanie
- Akademia Dobrych Manier
- Olimpiada Zdrowia
- Konferencje
- Wartości odżywcze owoców i warzyw
- Jemy kolorowo - regulamin konkursu
- Śniadanie Daje Moc
- Promujemy życzliwość, koleżeństwo, tolerancję
- Podsumowanie konkursu JESIEŃ Z WITAMINAMI
- Warsztaty kulinarne
- MEDITEST
- Szkolenia dla Rodziców
- Jem zdrowo, by pracować sprawnie z głową - warsztaty
- Sprawozdanie z Ogólnopolskiej Olimpiady Zdrowego Stylu Życia
- Pogonić pryszcze - projekt
- Pierwsza pomoc
- Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy
- Rejonowy Konkurs Pierwszej Pomocy
- Wojewódzki Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie
- IV Powiatowy Konkurs Wiedzy o Zdrowiu
- Dieta Geniusza - Konkurs Powiatowy
- Olimpiada Zdrowia PCK 2023
- Konkurs "Żywienie a zdrowie człowieka"
- Etap wojewódzki Olimpiady Zdrowia
- Mistrzostwa Pierwszej Pomocy
- Powiatowy Konkurs Wiedzy o AIDS
10 zdrowych przekąsek do pudełka śniadaniowego / lunchboxa
Propagowanie zdrowych nawyków żywieniowych to ważna część naszej szkolnej działalności.
Od razu też zaznaczamy, że jeśli chodzi o przekąski - codziennie to tylko dwie pierwsze propozycje. Pozostałe wymiennie co jakiś czas. Generalnie przekąski nie powinny zastępować głównego posiłku, a być tylko dodatkiem.
Oto ona - lista TOP 10 przekąsek do pudełka śniadaniowego.
1. Świeże warzywa i owoce - tak, tak. Dokładnie na I miejscu i w tej kolejności.
Zalety owoców wszyscy znają, chociaż zawsze warto pamiętać, że oprócz witamin i składników odżywczych zawierają również naturalny cukier, którego nadmiar również jest niepożądany.
Warzywa świetnie uzupełnią zawartość lunchboxa. Są bardzo zdrowe, pełne witamin, minerałów i błonnika i dlatego warto jeść je codziennie.
U nas absolutnym hitem są pomidorki koktajlowe, papryka, ogórki, marchewka pokrojona w słupki, kalarepka czy fasolka. Warto przyzwyczajać się do codziennego jedzenia warzyw, a w przyszłości na pewno to zaprocentuje.
2. Bakalie - orzechy i migdały to bardzo wartościowe "przekąski". Warto, by znalazły się z lunchboxie, ponieważ są bardzo odżywcze, zawierają dobre tłuszcze, przeciwutleniacze, wiele minerałów i witaminy. Jeśli nie ma przeciwwskazań w postaci alergii warto zadbać o to by były pod ręką.
Również suszone owoce są dobrą alternatywą dla tradycyjnych słodyczy, chociaż musimy pamiętać, że oprócz wartości odżywczych dostarczają również sporo kalorii i naturalnych cukrów. Koniecznie wybierajcie bakalie niesiarkowane (bez konserwantów).
3. Samodzielnie przygotowane zdrowe przekąski - z zastrzeżeniem, że zawierają bardziej wartościowe składniki niż cukier czy zwykła, mocno oczyszczona mąka. Przekąska, którą przygotujemy sami z dobrych składników na pewno jest zdrowsza niż kupna. Placuszki, ciastka np. owsiane, pełnoziarniste gofry świetnie sprawdzą się jako zawartość pudełka śniadaniowego.
4. Ciasteczka, herbatniki, gofry, wafle orkiszowe czy groszek. Większość bez dodanego cukru, z prostym, krótkim składem. Wiele z nich z mąki orkiszowej lub owsianej - to zawsze cenne urozmaicenie.
Nawet jeśli ciasteczko jest słodkie od miodu czy daktyli, postarajmy się, aby wtedy inne produkty w pudełku śniadaniowym go nie miały lub miały jak najmniej.
5.Batoniki - naturalne batoniki owocowe z wartościowych składników są zawsze lepszym wyborem niż niektóre popularne i niezdrowe słodkości tego typu. Najlepiej jeśli jest prosty, naturalny skład. Ziarna, owoce, orzechy i czasem superfoods. Nie są one bez kalorii, ale jeśli lubicie słodkie przekąski to lepiej sięgać właśnie po takie odżywcze batoniki
6. Przekąski owocowe - to bardzo popularne przekąski i ważne aby wybierać takie, które mają naprawdę dobry skład (najlepiej same owoce) i nie są dodatkowo dosładzane! Same suszone owoce, z których takie przekąski powstają mają już swój naturalny cukier i na pewno nie powinny być jedzone bez umiaru (traktujmy je raczej jako słodycz niż porcję owoców).
7. Paluszki, pałeczki, grissini - Jeśli chcemy dorzucić do pudełka śniadaniowego od czasu do czasu coś do pochrupania, upewnijmy się, że paluszki mają dobry skład i zostały wytworzone z wartościowych składników.
8. Musy w tubkach - to nadal bardzo wygodna i popularna przekąska dla dzieci. Najlepiej jeśli w składzie są same owoce lub owoce i warzywa (nie zagęszczone soki), brak dodanego cukru. Zawsze świeże owoce są lepsze niż wszelkie musy, ale czasem dla urozmaicenia lub gdy nie ma możliwości np. umycia rąk przed spożyciem świeżych owoców, można posiłkować się właśnie takim musem w tubce. Warto rozważyć tubki z musem owocowo - warzywnym - zawsze więcej warzyw w diecie :)
9. Chlebki chrupkie, wafelki, krążki - popularne "chrupacze", często uważane przez osoby, które zdrowo się odżywiają jako zapychacze. Nie powinno ich się traktować jako głównego elementu posiłku. U nas w lunchboxie rzadko (i tylko jako dodatek do owoców, warzyw, bakalii), chociaż wiemy, że są popularne. Jeśli już mamy na nie ochotę, to wybieramy te z mąki pełnoziarnistej, bez dodatku cukru i bez lub z małą ilością soli.
10. Chrupki, popcorn - na końcu typowe 'chrupacze'. Wybierajmy te chrupki bez dodatków smakowych lub te smakowe, które tego dodanego cukru nie zawierają lub zawierają go bardzo mało. Unikajmy typowych chipsów, ponieważ zawierają dużo soli i nierzadko wzmacniaczy smaku.